IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dulciuri de Craciun
Diana.
post Dec 20 2010, 12:31 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu iau de la Real de obicei, Liana. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 21 2010, 02:27 AM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Turta dulce Diana (ca e reteta mea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
375 grame faina
150 gr unt moale
180 gr zahar nerafinat
90 grame miere
1 lingura rasa de ghimbir macinat
1/2 lingurita de cuisoare macinate (eu le pisez in mojar)
1 lingurica buna (insa nu exagerat) de pudra de scortisoara
1 praf mic de nucsoara (cit iei intre doua degete)
1 ou mare batut in viteza
1 plic de praf de copt dr oetker
sare


Amestecci faina, praful de copt si condimentele intr-un bol.
Topesti untul, zaharul, sarea si mierea intr-un castron la bain-marie sau microunde.
Lasi putin sa se racoreasca, torni jumate din amestecul uscat, aamesteci sa se difuzeze caldura, pui si oul, amesteci iara foarte, foarte bine.
Pui apoi si restul de faina cu mirodeniile in cauze si iar amesteci.
Dai la rece vreo 30de minute.
Amestectul se va face ca piatra, dar nu te speria.
Il pui pe o hirtie de copt, il lasi putin sa se inmoaie si apoi faci din el o foaie cam de jumatate de centimetri grosime.
Tai cu forme si pui intr-o tava tapetata cu hirtie de copt.
Pentru o aderenta mai mare, sa nu iti alunece hirtia, pulverizeaza apa pe tava si apoi de-abia asterne hirtia.
Restuile ramase se string bila, se mai mozolesc in miini si se intind iar foaie si se taie alte forme... si tot asa pina termini aluatul.
Dai turta dulce la cuptor pentru 15 minute (sau pina le vezi ca s-au rumenit fain) la foc mic-vioi , in partea de cit mai sus a cuptorului.
Scoti, lasi sa se raceasca si glazurezi sau lasi asa. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 22 2010, 05:44 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Craciun-2010/23.jpg)
Fursecuri fragede cu ciocolata si gem
* Al meu zice ca au iesit nemaipomenite- reteta nu imi apartine. Totusi, am facut ceva adnotari si adaugiri fata de original.
Ingrediente:
- 200 g unt
- 100 g zahar
- 4 galbenusuri
- 100 g marzipan (se gaseste la kaufland, bile , in pungi de 100 grame- aveti grija sa il incalziti usor si sa il spargetif bine cu furculita inainte de a-l folosi)
- suc de la jumatate de portocala plus coaja rasa foarte fin
- 260 g faina
- Marmelada sau dulceata de portocale sau de caise
- glazura-ciocolata topita (sau glazura cumparata)
- optional: nuca de cocos daca nu se intareste bine glazura de ciocolata

Se incalzeste cuptorul si se lasa la foc mic.
Untul moale facut bucatele sau chiar topit la microunde (eu l-am bagat la topit intii), zaharul si galbenusurile de ou se amesteca bine de tot, eventual se mixeaza sau se baga in robotul de bucatarie.
Se adauga martipanul incalzit usor si spart bine cu furculita, se amesteca pina se omogenizeaza tot.
Se pune apoi sucul de la jumatate de portocala si coaja rasa fin si se amesteca mai departe bine de tot.
Se aduga si faina, putin cite putin, pina intra toata si se amesteca toate pina cind aluatul e foarte bine omogenizat.

Cu un pos sau o seringa de ornat se fac "bastonase" de 4-5-6 cm (cum va taie capul, insa incercati sa fie cit de cit identice) direct in tava de cuptor tapetata dinainte cu hirtie de copt.
Atentie, se latesc nitel, asa ca lasati circa 2 cm intre ele!
Se dau la cuptor la foc mic pe raftul de sus pentru maxim 15 minute - trebuie sa ramina albe-galbui pe deasupra, nu rumenite!
Dupa ce sint facute, le lasati in tava sa stea drepte pina se racesc . Atentie, nu le miscati pina nu sint reci pentru ca se curbeaza si apoi nu se mai pot lipi usor.
Dati fursecurile cu un strat foarte subtire de marmelada le lipiti, doua cite doua, dos pe dos. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Faceti glazura: topiti ciocolata cu putin unt si putin lapte la microunde sau in bain-marie si apoi si le bagati pe jumatate in ciocolata topita. Apoi le puneti pe hirtie curata de copt.
Smecherie: Daca cicolata e prea moale si vi se pare ca nu se va intari bine dupa racire, le puteti trece repede prin putina nuca de cocos, ca se nu se lipesca si sa ramina mai toata glazura pe hirtie.
Eu le-am umplut cu gem de caise, ca nu gaseam marmelada de portocale, care era prin balcon inr-una din lazile mele cu provizii diverse. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si le-am trecut prin nuca de cocos mai mult de kiki-bambus... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 27 2010, 01:22 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Craciun-2010/19.jpg)
Biscuiti / fursecuri / cornulete (neumplute) sfarimicioase

- 100 grame unt
- 100 grame faina
- 50 grame zahar pudra
- 50 grame amidon
- un praf de sare

Topiti untul la bain-marie sau in cuptorul cu microunde. Adaugati praful de sare, zaharul. Amestecati bine. Adaugati faina si amidonul si amestecati cu o paleta de bucatarie pina se incorporeaza bine faina. Apoi framintati cu miinile, pina cind aluatul este perfect omogen.
Puneti in forme sau faceti bile si dati la cuptor.
Cind sint gata (usor aurii, aproape albe!), dati la racit. Ornati cu ciocolata topita.
Se pastreaza foarte bine in cutii metalice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 27 2010, 01:26 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Cata faina? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 27 2010, 01:48 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ups! (IMG:style_emoticons/default/omg.gif) Am completat acum! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 28 2010, 12:27 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Prajitura Georgiana

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02198-1.jpg)

Recomnad ca aceasta prajitura sa fie facuta cu 1-2 zile inainte de a fi servita.
Ingredientele de mai jos sunt pentru tava mare de la aragaz (aia cu gaurele pe margine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).
** FOI:
*Blaturile de cacao:
- 120gr margarina
- 100g zahar
- 1ou
- 2 linguri cacao
- 1 lingurita amoniac stins intr-o jumatate de pahar lapte (100ml)
- aproximativ 300gr faina

Se freaca margarina cu zaharul, adaugam oul, cacao si amoniacul stins in lapte. Faina se adauga treptat, chiar depasind un pic canditatea data daca este nevoie. Trebuie sa obtinem o coca maleabila, nu prea tare. O impartim in doua si intindem doua foi pe care le coacem pe fundul tavii de la aragaz, dupa ce in prealabil am pus hartie de copt. Un sfat: intindeti foile direct pe hartia de copt, deoarece coca este un pic lipicioasa si un pic cam greu de manevrat. Evitati astfel lipirea ei pe blatul de lucru si ruperea ei la transferarea pe si de pe tava.
Foile le coacem pe raftul de sus al cuptorului, la foc moderat, aproximativ 20 de minute sau pana cand sunt gata.

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02185.jpg) (IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02186.jpg)

*Blatul alb:
- 4 oua
- 4 linguri zahar
- 4 linguri faina
Separam albusurile de galbenusuri. Mixam galbenusurile cu doua linguri de zahar pana devin spuma. Albusurile le batem cu celelalte doua linguri de zahar pana obtinem o spuma tare si batoasa. Peste albusuri turnam incet galbenusurile si amestecam numai de jos in sus, incet, pentru a evita lasarea albusurilor. Dupa ce galbenusurile s-au incorporat, adaugam faina in ploaie, lingura cu lingura, continuand amestecarea de jos in sus. Recomand pentru aceasta operatie, un tel, fiind de un real ajutor la distrugerea si dispersarea bulgarasilor de faina in compozitie.
Coca obtinuta o coacem in tava de la aragaz, captusita cu hartie de copt, pe raftul de sus al aragazului, pana devine aurie.

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02192.jpg)

*Crema:
- 500ml lapte
- 180g zahar
- 3 plicuri zahar vanilat
- 4 linguri faina
- 200g unt 82% grasime
- zeama de la o lamaie chiar si coaja
Faina se dizolva cu cateva linguri de lapte  intr-o farfurie. Restul de lapte se pune la fiert cu zaharul si cu zaharul vanilat. Cand laptele fierbe, turnam faina desfacuta in lapte si continuam fierberea, la foc mic si amestecand mereu, pana cand amestecul se ingroasa ca o budinca. Oprim focul si lasam la racit.
Untul il inmuiem si il frecam putin cu o lingura de lemn, cat sa nu mai fie o singura bucata.
Cand compozitia este rece, incepem sa o amestecam cu mixerul, adaugand treptat cate o lingura de unt. La sfarsit adaugam zeama de lamaie si coaja (razuita fin) daca va place si continuam mixarea pana cand compozitia este omogena.

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02193.jpg)

Asamblarea prajiturii: blat de cacao - crema - blat alb - crema - blat de cacao - glazura.
Dupa asamblare, peste prajitura se pune un fund de lemn mai mare, si se lasa pana a doua zi, acoperita cu un stergar curat. A doua zi, peste prajitura turnam glazura.

*Glazura:
- 150g margarina
- 2 linguri cacao
- 5 linguri zahar 
Topim margarina intr-o craticoara, adaugam zaharul si cacao. Amestecam bine 2-3 minute apoi oprim focul. Lasam amestecul sa se racoreasca 5 minute si apoi o turnam peste prajitura. Lasam glazura sa se intareasca si apoi putem taia prajitura. Pentru o taietura "curata" recomand sa treceti lama cutitului prin apa fierbinte inainte de fiecare taietura.
Prajitura se pastreaza foarte bine si frageda cateva zile (5-6) daca o acoperiti cu folie alimentara si o tineti intr-un loc racoros.
Si acum cateva poze de profil (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02206-1.jpg)

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02200-1.jpg)

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02201-1.jpg)

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02202-1.jpg)

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/retete%20in%20imagini/DSC02205-1.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 28 2010, 02:45 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E absolut superba, Teo, multumim! Cam cit de inalt iese "produsul final" - nu ma pot satura sa ma uit la el, asa frumos e!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 28 2010, 04:37 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Sunt inalte cam de 5-6 cm. Eu le-am taiat in patratele mici, cam cat sa musti de doua ori din ea si poate de aceea par inalte rau (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Pozele sunt facute de foarte aproape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 28 2010, 08:11 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ii frumoasa prajitura asta de-ti vine sa plingi, nu alta! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:04 AM