IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme la rinichi
AdelaTm
post Jul 24 2008, 09:48 PM
Post #21


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 19
Joined: 21-May 08
Member No.: 3,915



Am fost la un control la ginecologie,si cand mi-am facut eco mi-a zis doctorita ca am nisip la rinichi.
Adevarat ca am refuzat sa beau apa.La noi in Timisoara imi i-au apa de la niste fantani din oras,sapate la o anumita adancime in oras.N-am fost inca la urolog,stiti vreunul bun in Timisoara,sa mi-l recomandati.Am gasit unul la 150 lei cu tot cu eco.
Explicati in ce consta un consult complet ,nu am fost niciodata.Cum trebuie sa fie vezica,cand iti faci controlul.
Vreau sa merg cu iubitul la control,la el in ce consta controlu?

Am uitat sa intreb la ginecologie ,cum trebuie sa fie vezica?Si un de cand am aflat am incercat un singur lucru,nu mai beau apa minerala sau sucuri acidulate,sucuri nici nu prea consumam.As vrea sa intreb sucuri neacidulate ai voie?Ceaiuri n-am luat inca,si nici tratament.Sa i-au asa dupa ureche medicament?Incerc sa bea apa mai multa.Mi-a zis o farmacista de bere.Nu stiu ce sa zic,deocamdata consum lubenita
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 24 2008, 09:55 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pepenele, (harbuzul sau lubenitain formele regionale ) e recomandat in bolile de rinichi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Jul 24 2008, 10:22 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Apa, 2 chiar 3 litri pe zi, asa se duce nisipul, apa plata, nu sucuri. E bine de facut si urocultura ca sa vezi daca e vreo infectie, de obicei nisipul ala tine si bacterii pe acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axor
post Aug 21 2008, 02:57 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 21-August 08
Member No.: 4,530



si eu am fost diagnosticata cu piatra la rinichi acum 2 ani(avea in jur de 4 mm-la varsta de 18 ani);am tinut atunci un tratament cu ceaiuri din cozi de cirese,matase de porumb si coada calului si picaturi(nu mai retin cum se numeau) si nu am mai facut ecografie...de circa o luna m-au luat niste dureri in spate,in partea dreapta(mentionez ca piatra o aveam in partea dr),si acum 2 zile mi-am facut o ecografie(credeam ca acum trebuie sa am o piatra mult mai mare)dar spre surprinderea mea..nu am nimic..si totusi am dureri...oare e posibil sa am nisip..si de la niste firicele sa am durerile astea?..oricum azi mi-am facut analiza...la urina..sa vad dak am nisip...si maine o sa aflu dak durerile sunt din acest motiv...sau altul:|.
Si pepene verde ff mult am mancat..imi si place...si poate si din acest motiv am eliminat acea piatra...asa ca..papati mult mult:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 21 2008, 02:58 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Axor! Sedere placuta si la cit mai multe posturi si prietenii virtuale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius2008
post Sep 3 2008, 02:28 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 3-September 08
Member No.: 4,625



QUOTE(black_widow @ Jan 10 2006, 05:53 PM) *
De curand am fost diagnosticata cu nisip la rinichi... Are/a avut cineva asa ceva? Cred ca multe persoane au probleme la rinichi, insa asa incep... cu nisip, apoi pietre... Eu nu am nimic special, numai ca spatele a inceput sa ma doara mai des... ???
Mi s-a spus sa nu mai mananc sarat deloc si sa beau cel putin 2 l de lichide pe zi... Aici ar fi o problema pentru ca eu de obicei nu prea beau lichide, nu simt nevoia.
Am inceput sa beau apa mai multa... insa mai mult de 1 l nu pot si pace! :-X Beau apa pentru ca asa mi s-a spus, ma fortez sa beau.

Stie cineva vreun remediu? As prefera sa nu fie vorba de ceaiuri, nu-mi plac deloc... insa daca numai asa pot sa scap de problema asta, atunci ce ceaiuri imi recomandati?

Multumesc pentru raspunsuri!


nustiu din ce parte a tarii esti insa iti spun ca oltean ca te va ajuta la maxim Lubenitza (Pepenele Rosu sau Verde cum se zice pe la voi) te va ajuta la maxim!! 10 zile de cura cu pepene rosu iti va dezintoxifica tot organismul in special rinichi.
Rinichii sunt oraganele care trebuie sa suporte cele mai puternice toxine si impuritati..
Nu bea apa minerala! ci doar plata insa..daca mananci pepene nici nu mai ai nevoie de apa pt ca el are 96% apa si restul vitamine. Contine putin sodiu si mult potasiu si te va ajuta.

Câteva indicatii ale curei cu pepene rosu:
- Acnee - cura de pepene de 10-20 zile produce o dezintoxicare globala si, în plus, are anumite efecte reglatoare hormonale, facând minuni în tratamentul acestei afectiuni. În paralel, se va exclude din alimentatie carnea si alte alimente toxice. Extern, se va aplica zilnic tinctura de propolis pe zonele afectate sau cataplasme cu marul lupului (Aristolochia clematitis).

- Nefrita, pielita, pielonefrita - se consuma cantitati mari de pepene într-o singura repriza. Pe durata curei (mai ales imediat dupa ingerarea pepenelui) se recomanda evitarea frigului si a curentilor de aer în zona salelor.

- Calculi renali (pietre la rinichi) - se recomanda cantitati cât mai mari de pepene rosu. Înainte de cura si în ultimele trei zile se iau plantele care sfârma calculii renali, aportul de apa de la pepene ajutând la eliminarea acestora. Plantele care maruntesc calculii renali sunt: frunzele de mesteacan (Betula alba), frunzele de merisor (Vaccinium vitis idaea), rasina de pin (Pinus sylvestris), boabele de ienupar (Juniperus communis). Daca am luat si plantele care sfarâma calculii, 1-2 ore dupa ce am consumat pepenele vom tine pe zona rinichilor o sticla cu apa foarte calda.

- Reumatism - cura cu pepene este un purificator puternic, care poate fi combinat foarte bine cu proceduri externe pentru vindecare, precum si cu gimnastica medicala recuperatorie. Se recomanda 12-20 de zile de cura de pepene.

- Calculi biliari - se iau seminte de pepene rosu si se usuca. Se dau prin râsnita de cafea si se ia în fiecare dimineata câte o lingurita din aceasta pudra, amestecata cu o lingura de ulei de masline. Se iau 10 zile la rând, dimineata, pe stomacul gol si se sta culcat 10 minute pe partea dreapta. Tratamentul dureaza trei luni, câte zece zile din fiecare luna, la intervale regulate. Reteta este foarte eficienta. În perioada tratamentului se exclud prajelile, grasimile, alcoolul si cafeaua.

- Constipatie, colita de putrefactie - se va consuma pepenele, toata portia, în fiecare dimineata pe stomacul gol, fara a mânca apoi nimic vreme de minimum patru ore. Prima masa va începe apoi cu patru linguri de tarâte de grâu înmuiate în apa si, eventual, îndulcite cu miere.

Precautii: la persoanele cu probleme de digestie nu este indicata asocierea la aceeasi masa a pepenelui rosu cu alimente mai grele (prajeli, fripturi etc.) ori bogate în proteine (oua, carne), deoarece poate produce indigestie.

De retinut: atât pepenele rosu, cât si pepenele galben contin foarte putin sodiu si cantitati însemnate de potasiu. Din acest motiv, sunt indicate pentru reducerea cantitatii de sodiu din organism, ceea ce are efecte benefice asupra inimii si sistemului imunitar în special. Regimurile hiposodice sunt miraculoase în tratarea unor afectiuni ca: ischemia cardiaca, hipertensiunea, cancerul în toate fazele si stadiile, anumite dereglari hormonale etc. Eficienta tratamentului creste mult, daca pe parcursul curei cu pepene este eliminata sarea de bucatarie, care va fi înlocuita cu un amestec din parti egale de cimbru, marar si patrunjel, uscate si macinate fin.
Am facut acest cont doar pt a posta si te ajuta ! Noi oltenii mancam foarte mult pepene si cel putin eu 1 la zi de voie si ma simt super bine.
Desigur bea si ceaiuri.Cu timpu iti va trece Trebuie sa tii tratamentu ceva perioada de timp indelungata am inteles ca rinichiul isi formeze un sistem competitiv impotriva substantelor.
Noi gresim pt ca manancam si bem toate prostiile.IN Special apa de bucatarie e principala cauza. Apa de fantana.Sper sa te faci bine te pup Din Craiova (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2024 - 09:35 AM