IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Catelul / pisicuta mea nu vrea sa mai manince!, Refuzul hranei de catre un animalut de companie
Diana.
post Jul 8 2010, 02:56 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vai de capul meu. Ai dus-o la doctor?

Trebuie dusa neaparat la doctor, ca se deshidrateaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 8 2010, 03:37 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



De fapt putintica apa a mai baut... dar nu mananca, nu se linge, nu se duce la toaleta... doar sta... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Da am fost la diversi doctori... e mai mult de povestit, are insuficienta cardiaca si e destul de nasol. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) I-am facut diverse tratamente... nu stiu ce sa-i mai facem. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 03:41 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E fata a mica a pisicutei de o stiu eu? De a intrebat Danati de doctorii mei acum vreo doi ani?

In cazuri de genul asta trebuie dusa la medicul veterinar pentru un consult general si in aproape toate cazurile li se fac injectii subcutanate cu calciu, electroliti, vitamine samd ca sa le faca pofta de mincare si sa de hidrateze...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 8 2010, 03:47 PM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Da, e fata pisicutei de am avut-o... dar are si ea vreo 8 ani acum... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Nu stiu ce sa zic.... nu putem sa ducem pisicuta la veterinar... am dus-o si parca mai mult rau i-am facut... Face atacuri de panica... A venit un asistent acasa vreo 5 zile sa-i faca injectii. I-am dat si niste pastilute cu vitamine, sa-i faca pofta de mancare dar nimic... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 04:03 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uneori catelul sau pisicuta noastra refuza hrana. Pur si simplu nu vor sa manince, indiferent de "bunatati" le-ar fi oferite. Acest lucru s eintimpla din varii motive: poate fi vorba de o indispozitie pasagera, de lipsa unuia dintre stapini, chiar un semn ca animalultul este nitel prea rasfatat.
Totusi, daca refuzul de hrana dureaza mai mult de o zi, se impune o vizita de urgenta la veterinar!
Verificati temperiatura animalului. Temperatura se ia rectal (ii bagati usurel termomentrul in fundulet). Lasati un minut.
- catei: Temperatura peste 39,2 °C indica totdeauna o stare de boala. Mult mai grava este scaderea temperaturii sub 37,5 °C. Aceasta scadere indica sau o intoxicatie, sau o stare precomatoasa sau comatoasa.
- pisici: Temperatura normala a corpului pisicii este de 38,6 grade Celsius ( cu variatii intre 37.7 grade Celsius pana la 39. Daca temperatura piscutei e mai mare sau mai mica decit acesti parametri, sunt valabile aceleasi lucruri ca pentru catei.

Daca pisicuta sau catelsulul tau refuza hrana pe parcursul a mai mult de o zi, are toate sansele sa se deshidrateze, chiar daca bea putina apa!

Deshidratarea
Pe scurt, în cazul oricărei fiinţe deshidratarea este procesul de pierdere excesivă a fluidelor corporale.
Acelaşi lucru este valabil fie că e vorba de oameni, pisici sau câini.
Mai mult, deshidratarea include şi pierderea electroliţilor şi a mineralelor esenţiale, pe lângă pierderea apei din corp.
Împreună, aceste minerale, cum sunt clorurile, sodiul şi potasiul, formează ceea ce numim electroliţi.
Este important de menţionat că deshidratarea în cazul căţeilor, pisicutelor sau de altfel al oricărei fiinţe, este ceva foarte foarte serios. Netratată, deshidratarea poate provoca o serie de probleme serioase de sănătate şi, în cele din urmă, poate duce la insuficienţă organică sau chiar la deces.
Cum se produce deshidratarea? În mai multe feluri, ca de exemplu gâfâială excesivă, vomitare sau diaree prelungite, căldură mare, consum insuficient de lichide sau chiar febră, în situaţia în care animalul este bolnav, refuzul de hrana, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 04:18 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu as duce-o, totusi... Ara ultima data voia sa se urce singura pe masa veterinarilor, ca se simte ca acasa la ei dupa atitea vizite... Trebuie sa i se faca niste injectii, mi-i tare frica de deshidratare...

Ai incercat sa ii dai laptic? Poti pune foarte putina miere de albine in lapte cald si daca nu vrea sa bea singurica, ia o seringa mare de 10 ml si baga-i-o in botic si apoi incetisor, incetisor, apasa pe piston...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 8 2010, 07:44 PM
Post #7


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Am fost la doctor... i-a facut vreo 3 injectii cu glucoza si diverse vitamine... si i-a dat niste medicamente. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
A zis si el dupa ce-a vzut-o ca a inteles de ce nu vroiam sa o aducem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 09:56 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, a bagat electroliti in ea. Ma gindesc la o gastrita sau inceput de gastrita la ea, nu stiu de ce... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 9 2010, 03:34 AM
Post #9


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Nu stiu daca ai inteles... are insuficienta respiratorie cauzata de insuficienta cardiaca... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Are inima marita foarte mult si multe alte probleme in jur din cauza asta.. si tot de-aici i s-ar trage... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Toti doctorii ne-au zis ca e foarte grav si rar... si nu ne-au prea lasat mari sperante... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)

This post has been edited by Book: Jul 9 2010, 03:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 9 2010, 10:43 AM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O mosteneste pe mama-sa, saracuta... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
La cine ati fost?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:07 PM