IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciuni
Kriszta
post Nov 3 2009, 05:56 PM
Post #41


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 24-October 09
Member No.: 7,351



Pai...sincer nu prea am obiceiul sa ma rog....
Asta sunt eu...consider k nu merita sa ma declar o crestina inraita daca nu sunt...
Dar cand a murit tati am simtit nevoia sa ma rog...sa ma asculte....
Probabil toti ajungem sa ne rugam in momentele dificile...
Cat despre copii...probabil o sa ii invat sa se roage dar nu ii voi obliga sa o faca...si mai ales nu ii voi obliga sa mearga la biserica...Vor face ce simt ei!!!
Credinta nu se poate impune....


"Sunt cine sunt....si cine ma place,ma place asa cum sunt" (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Nov 3 2009, 09:19 PM
Post #42


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Kriszta!
Copilasii sunt prea mici sa aiba putere de decizie, parerea mea. Pot decide dupa 15-18 ani daca vor sau nu religie in viata lor. Pana atunci ar trebui informati despre ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kriszta
post Nov 6 2009, 06:58 PM
Post #43


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 24-October 09
Member No.: 7,351



Iti dau dreptate pink lemonade...si ii voi informa despre asta....dar cand copiii mei se vor plange dimineata sau dupamasa ca nu au chef sa merga la biserica pentru ca se plictisesc(aud o gramda de afirmatii de genul) nu o sa ii oblig!!!
tu ce ai face?i-ai obliga?!?! (IMG:style_emoticons/default/rain.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 6 2009, 09:26 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Kriszta, de curiozitate, citi ani ai?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kriszta
post Nov 7 2009, 02:25 PM
Post #45


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 24-October 09
Member No.: 7,351



De ce?Ce relevanta are varsta mea pentru tine?
Ti se pare mai ciudata viziunea mea asupra religiei?Probabil k si este!Dar nu o pot schimba...Am vazut multe in viata si am trait multe si nu ma pot declara o credincioasa!uneori ma intreb de ce am devenit asa si mai ales din vina cui?
(IMG:style_emoticons/default/bigwink1.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 7 2009, 03:40 PM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, este relevanta virsta fie si doar din prisma experientei de viata acumulate.
Pai de ce trebuie sa existe o vina? Sintem rezultatul propriilor noastre alegeri. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kriszta
post Nov 8 2009, 04:56 PM
Post #47


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 24-October 09
Member No.: 7,351



Hmmm...oarecum ai dreptate!!Dar crede-ma k un om de doar 25 de ani de exemplu poate k a trecut prin mult mai multe decat unul de 70!Deci as putea spune experienta mai multa acumulata!!
Totul depinde de ce iti rezerva viata si cum percepi tu greutatile si intamplarile prin care treci.un om inteligent invata multe in viata,si invata din tot cate ceva.

Noi suntem cine am ales sa fim,constienti sau inconstienti!
Si probabil k si oamenii din jurul nostru ne influenteaza personalitatea,au o mica parte de "vina" (daca chiar o pot numi asa...desi probabil nu e corect!) (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
(IMG:style_emoticons/default/flowers.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 12 2009, 04:54 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



Rugaciunile Sfantului Rozariu sunt usoare si frumoase. Trebuie sa fie insotite de cate o meditatie asupra misterelor mantuirii.

Misterele Rozariului

Misterele de bucurie (lunea şi sâmbăta)
- În primul mister de bucurie se contemplă vestea adusă de Înger Preasfintei Fecioare Maria: "Intrând îngerul la ea a spus: «Bucură-te, tu care eşti plină de har, Domnul este cu tine... Iată vei zămisli şi vei naşte un fiu şi-i vei pune numele Isus»" (Lc 1,28.31).
- În al doilea mister de bucurie se contemplă vizita Preasfintei Fecioare Maria la sfânta Elisabeta: "Imediat ce Elisabeta a auzit salutul Mariei, i-a tresărit pruncul în sânul ei" (Lc 1,41).
- În al treilea mister de bucurie se contemplă naşterea lui Isus în peştera din Betleem: "Maria l-a născut pe fiul ei, primul născut, l-a înfăşat şi l-a culcat în iesle, pentru că nu era loc de găzduire pentru ei" (Lc 2,7).
- În al patrulea mister de bucurie se contemplă prezentarea lui Isus la templu de către Maria şi Iosif: la patruzeci de zile de la naşterea lui Isus, Maria şi Iosif "l-au dus pe prunc la Ierusalim ca să-l ofere Domnului" (Lc 2,22).
- În al cincilea mister de bucurie se contemplă regăsirea lui Isus în templu: "Nu ştiaţi că trebuie să fiu în casa Tatălui meu? Mama lui păstra toate acestea în inima ei" (Lc 2,49-51).
Misterele de lumină (joia)
- În primul mister de lumină se contemplă botezul lui Isus în Iordan: "În zilele acelea, a venit Isus din Nazaretul Galileii şi a fost botezat de Ioan în Iordan. Şi din cer s-a auzit un glas: «Tu eşti Fiul meu cel iubit, în tine mi-am găsit bucuria»" (Mc 1,9-11).
- În al doilea mister de lumină se contemplă Isus la nunta din Cana: "Mama lui Isus a spus slujitorilor: «Faceţi tot ce vă va spune». Aceasta a făcut-o Isus ca început al semnelor, în Cana Galileii. Şi-a arătat gloria, iar discipolii lui au crezut în el" (In 2,5.11).
- În al treilea mister de lumină se contemplă vestirea împărăţiei lui Dumnezeu: "Isus a venit în Galileea, predicând evanghelia lui Dumnezeu şi spunând: «S-a împlinit timpul şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape! Convertiţi-vă şi credeţi în evanghelie!»" (Mc 1,15).
- În al patrulea mister de lumină se contemplă Schimbarea la Faţă a lui Isus: "Isus i-a luat cu sine pe Petru, pe Ioan şi pe Iacob şi s-a urcat pe munte ca să se roage. Şi, în timp ce se ruga, înfăţişarea feţei lui s-a schimbat, iar îmbrăcămintea lui a devenit albă, strălucitoare" (Lc 9,28-29).
- În al cincilea mister de lumină se contemplă întemeierea Euharistiei: "În timp ce mâncau, Isus a luat pâinea, a binecuvântat-o, a frânt-o, a dat-o discipolilor şi le-a spus: «Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul meu!». Apoi luând potirul, după ce a mulţumit, le-a dat lor, spunând: «Beţi din acesta toţi, căci acesta este sângele meu, al alianţei, care se varsă pentru mulţi spre iertarea păcatelor»" (Mt 26,26-28).
Misterele de durere (marţea şi vinerea)
- În primul mister de durere se contemplă agonia lui Isus în Ghetsemani: "Şi, intrând în agonie, se ruga şi mai stăruitor, iar sudoarea lui, care cădea pe pământ, s-a făcut ca picăturile de sânge" (Lc 22,44).
- În al doilea mister de durere se contemplă biciuirea lui Isus: "Atunci Pilat l-a luat pe Isus şi l-a dat să fie biciuit" (In 19,1).
- În al treilea mister de durere se contemplă încoronarea lui Isus cu spini: "Soldaţii, împletind o coroană de spini, i-au pus-o pe cap" (Mt 27,29).
- În al patrulea mister de durere se contemplă drumul lui Isus la Calvar cu crucea pe umeri: "Pilat l-a predat lor ca să fie răstignit. Aşadar, l-au luat pe Isus. Purtându-şi singur crucea, a ieşit spre locul numit Golgota" (In 19,16-17).
- În al cincilea mister de durere se contemplă Isus răstignit şi mort pe cruce: "Ajunşi la Calvar, l-au răstignit... După ce a luat oţetul, Isus a spus: «S-a împlinit!». Şi, plecându-şi capul, şi-a dat duhul" (In 19,18.30).
Misterele de slavă (miercurea şi duminica)
- În primul mister de slavă se contemplă învierea lui Isus: "Ştiu că-l căutaţi pe Isus cel răstignit. Nu este aici, căci a înviat după cum a zis" (Mt 28,5-6).
- În al doilea mister de slavă se contemplă înălţarea lui Isus la cer: "Domnul Isus s-a înălţat la cer şi s-a aşezat la dreapta lui Dumnezeu" (Mc 16,19).
- În al treilea mister de lumină se contemplă coborârea Duhului Sfânt asupra apostolilor aflaţi împreună cu Preasfânta Fecioară Maria în cenacol: "Le-au apărut nişte limbi ca de foc. Toţi au fost umpluţi de Duhul Sfânt" (Fap 2,3-4).
- În al patrulea mister de slavă se contemplă ridicarea Preasfintei Fecioare Maria la cer: "Mari lucruri mi-a făcut Cel Puternic şi numele lui e sfânt" (Lc 1,49).
- În al cincilea mister de slavă se contemplă încoronarea Preasfintei Fecioare Maria ca Regină a cerului şi a pământului: "Şi s-a arătat în cer un semn mare: o femeie îmbrăcată în soare; ea avea luna sub picioarele ei, iar pe cap o coroană de douăsprezece stele" (Ap 12,1).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 13 2009, 04:11 PM
Post #49


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296




Epistolă pentru cinstirea
patimilor Mântuitorului
pe Drumul Crucii


Aceasta scrisoare,
Binecuvântare,
Îţi aduce-n casă
O veste frumoasă :
De-i vei da crezământ,
Domnul nostru Cel Sfânt
Te va binecuvânta
Pe tine şi casa ta.
Ne-a fost dată-n dar
De sfinte cu har,
Matilda, Brigita
Şi Elisabeta,
Şi a fost stihuită,
Pe stih potrivită,
De misionarul
Gavriil Stiharul.
Că e bine să ştii,
Şi nu te-ndoi,
Iisus a pătimit,
Pe calvar a primit
Lovituri crunte :
Cinci mii patru sute
Nouăzeci şi cinci.
Aceasta să zici
În fiecare zi
Şi bine-ţi va fi.
Dacă o vei transcrie
Pe albă hârtie
Şi de o vei ţine
Pururea la tine,
Har ţi va da,
Tu leac vei avea
Pentru orice boală
De-i grea sau uşoară.
Aceluia care
Zile nu mai are
I se va arăta
Şi-l va ajuta
Să se îngrijească,
Să se pregătească
De călatorie
Preasfânta Marie.
Astfel fu cuvântul
De la Grigore Sfântul.
Şi de vei mai spune
Câte-o rugăciune,
Câte-un "Tatăl nostru ",
De orice dezastru
Te va feri mereu,
Din cer, Dumnezeu.
Şi de vei mai spune
Câte-o rugăciune
Către Preacurata,
Pâinea şi bucata
Îţi va fi pe masă
Şi liniştea-n casă.
Tatăl nostru care eşti
şi în ceruri veşniceşti,
numele Tău sfânt fie
acum şi-n veşnicie.
Vie-mpărăţia Ta,
facă-se voinţa Ta
aşa–n cer şi pe pământ,
precum numele Ţi-e sfânt.
Pâinea noastra spre a fi,
dă-ne-o nouă zi de zi.
De-am greşit, Tu, iartă-ne,
noi iertam pe-aproapele.
Ne fereşte, Dumnezeu,
de ispite şi cel rău.
Căci a Ta este puterea,
împărăţia şi vrerea,
lauda, slava, mereu,
căci doar Tu eşti Dumnezeu.
Amin.
Bucură-te pe vecie
Cea plina de har, Marie,
Domnu-i cu tine mereu,
Cu tine-i Dumnezeu,
Eşti binecuvântată,
Între femei minunată,
Şi e binecuvântat
Rodul trupului tău curat,
Care este Iisus,
Fiul Celui de Sus.
O, Maica lui Dumnezeu,
Sfântă Marie, mereu
Roaga-te pentru noi,
Păcătoşii în nevoi,
Acum şi-n ceasul morţii
Să ne mântuim cu toţii.
Amin.
Aceasta scrisoare,
Binecuvântare,
Îţi aduce-n casă
O veste frumoasă :
N-o pune deoparte,
Du-o mai departe…
Scrie şi trimite
Aceste cuvinte
Celor ce îi iubeşti
Şi bine le voieşti.
Nimic din ce scrie
Schimbat să nu fie.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 13 2009, 04:17 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



Raugăciune către Sfântul Apostol Toma

O, mărite Sfinte Apostol Toma, durerea ta pentru răstignirea lui Isus a fost asa de mare încât nu te-a lasat să crezi că a înviat fără a-l vedea cu ochii tăi si fără a-i atinge rănile. Dar iubirea ta către Isus a fost la fel de mare si te-a facut să-ti sacrifici viata pentru El.
Roagă-te pentru noi ca să ne plângem păcatele care i-au cauzat lui Cristos atâta suferintă. Ajută-ne să ne petrecem viata în serviciul Lui ca să câstigam numele de "fericiti" pe care Isus îl dă celor ce cred în El fără a-l vedea.
Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 03:21 PM