IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fitness si inceput de dieta, Grup de sprijin
arissuca
post Mar 4 2007, 02:52 PM
Post #11


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Kitten, momentan imi este usor sa ma tin de sport pt ca treb sa fiu gata la 10am. Din toamna, cand incep serviciul, probabil ca o sa-mi fie m greu, ca in facultate, de pilda, cand treb sa ma trezesc la 6am in cel mai bun caz, daca vroiam sa fac sport. Si mie imi place teribil de mult sa lenevesc dimineata in pat pana mai tarziu si de multe ori cand suna ceasul il programam cu o ora m tarziu.

Totusi, se merita sa faci sport dimineata, esti plina de energie toata ziua si ai o stare de bine si la ideea ca ti-ai facut "portia" de sport pe ziua respectiva. Oricum, daca te hotarasti sa te trezesti mai de dimineata, iti va fi greu in prima saptamana, apoi te obisnuiesti, mai ales ca vezi si rezultate. L-am ascultat odata la TV pe prof dr Virgiliu Stroescu (sper ca i-am retinut numele corect) care spunea ca pe primul loc ar pune sportul si abia pe locul doi dieta si ca, pt a se obisnui cu un nou stil de viata, organismul are nev de 3sapt pt a-si dezvolta niste reflexe conditionate. Asta am observat-o pe pielea mea; dupa un timp, ma trezeasm singura la ora propusa si ma apucam de sport, desi, intr-adevar pana te obisnuiesti iti vine destul de greu. Dar daca ai in minte clar la ce rezultate vrei sa ajungi si iti doresti neaparat sa-ti atingi telul si daca ai rabdare si nu te astepti sa vezi schimbari majore in doar 2-3sapt, atunci treb sa reusesti! Daca sub nicio forma nu poti sa-ti gasesti timp dimineata, atunci in cursul zilei/seara, ideea e sa faci totusi sport. Decat deloc, mai bine 15-30min, tot inseamna ceva.

Nici eu nu prea am pofta de mancare dimineata, dar iti poti pregati un sandvis de seara ca sa-l poti lua cu tine la serviciu si in felul asta eviti sa cumperi cine-stie-ce chestii mai putin sanatoase.

Spor la sport si la dieta! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 4 2007, 05:37 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



mersi mult arissuca. de maine o sa incerc sa ma trezesc un picutz mai repede... va tin la curent!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 4 2007, 07:01 PM
Post #13





Musafir






E foarte adevarat ce spui tu arissuca. Citeam si eu pe undeva ca s-au facut studii si s-a constatat ca dupa 21 de zile de repetitie constanta a unui anumit pattern comportamental acesta devine instinctiv (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Dar uite ca totusi mai sunt si exceptii...eu dupa ce n-am mai fumat odata mai mult de 21 de zile tot am simtit nevoia sa ma reapuc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 5 2007, 05:52 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



noh... eu azi am dat-o in bara (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) mi-am pus 3 telefoane si ceasul sa sune mai devreme si tot dejaba.... in schimb m-am abtinut sa mai cumpar si sa rontzai prostii.... am mancat salata si peste, am baut un litru de ceai si ma pregatesc sa ma apuc de bicileta. poate de maine.... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Mar 5 2007, 07:14 PM
Post #15


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Bravo, Kitten (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) , felicitari! Cat despre sport, e bine ca faci, la urma urmelor nu conteaza cand, dar sa faci. Oricum, tine si de fiecare persoana in parte, unora chiar nu le "cade" bine sportul dimineata, asa ca nu fi necajita ca n-ai reusit azi pt ca e lucru mare ca te tii de sport in fiecare zi. Asa ca, daca ne tinem de sport si incercam sa mancam cat mai sanatos, nu avem cum sa nu vedem rezultatele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Eu nu ma pot lauda azi cu mare lucru pt ca sunt fericita posesoare a unei migrene crunte (perioada aia "vesela" din luna) si m mult am stat in pat, singurul lucru bun a fost ca din cauza senzatiei de greata nu mi-a trebuit mancare deloc. Dar, de maine dimineata sunt pe baricade!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 6 2007, 09:42 AM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



pai sa te faci bine repede. eu aseara m-am tinut de program si chiar mi-am propus sa nu mananc dupa 7. dar m-a lovit foamea pe la 12... si mi-am potolit-o cu 2 kiwi, ca la mine vitamina C nu da insomnii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danka
post Mar 6 2007, 06:56 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 6-March 07
Member No.: 1,306



Buna sara,

Eu m-am apucat de inot de vreo 2 luni si am slabit 2 kilograme. Fara dieta, ba chiar maninc barbaric (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ideea era doar sa fac niste miscare, ca prea eram leguma, nu m-am asteptat la rezultatul asta.
E adevarat ca merg in fiecare zi (si daca nu ma duc, imi lipseste teribil) si ca am un instructor care ma fugareste prin bazin, adica invat sa inot tehnic, alea 4 stiluri oficiale, ca ce faceam eu nu se putea numi inot si sucombam dupa 10 minute de efort (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Poate functioneaza si pentru altcineva si e suficient de apetisant sa se trezeasca dimineata pe racoare...




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 6 2007, 10:47 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



eu azi m-am tinut de treaba conform planului.... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) planului B: am facut 1h bicicleta cand am venit de la munca. planul A a esuat din nou (dimineata nu am apucat sa fac nimic... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ). de papat am papat salata cu ton si niste almette + grapefruiturile de rigoare. de baut mi-am baut si cei 2l de ceiutz, si apa. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 6 2007, 10:57 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe eLady, Danka!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 6 2007, 11:42 PM
Post #20





Musafir






As merge si eu la inot ca si asa am probleme cu spatele dar e nu mi-e la indemana defel din nici un punct de vedere (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Eu nu va spun ce am mancat azi ca as fi o nesimtita...unele dintre voi chiar se straduiesc sa tzina dieta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Cred ca ma duc sa postez pe topicul cu diete de ingrasat :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post

37 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:18 PM