IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de col uterin, Informatii, pareri, sfaturi
Cleo
post Jul 11 2008, 03:40 PM
Post #41


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



danny in primul rand multa sanatate si tine capul sus. (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Imi pot imagina prin ce treci insa ca o alinare cancerul de col uterin are prognoze foarte bune si asta pt ca este operabil. Perioda care urmeaza nu este una foarte fericita insa cu operatia si dupa caz chimioterapia si radioterapia ai mari, MARI, sanse sa te vindeci 100%.

PS tumorile pot fi maligne- cancerul si benigne - nu e cancer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danyv
post Jul 11 2008, 03:44 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,221



multumesc mult pt incurajari...dar al meu a fost diagnosticat clar....malign.acum ma rog sa nu fie si unul invaziv,cu metastaze in alte organe.
sper sa fie intr-un stadiu primar..desii ce am citit pe net despre acest timp tacut de cancer nu m-a incurajat deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 11 2008, 03:55 PM
Post #43


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



dany cancerul din pacate este tacut de cele mai multe ori
mama a avut cancer la san, mi-a spus ca nu s-a simtit si n-a aratat nicicand mai bine. analizele perfecte. noroc cu ganglionii care s-au luptat cu cancerul si-au tras semnalul de alarma.

are si corpul uman propriile arme de aparare. in cazul tau cu cat mai repede incepi tratamentul si cu cat mai repede treci prin operatie cu atat mai bine. Deci incerca sa urgentezi toate astea si pune intrebari, clar si raspicat. Sa-ti explice clar raportul patologic si ce urmeaza. E dreptul tau si e obligatia lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Jul 11 2008, 03:57 PM
Post #44


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Din pacate nu pot sa iti dau un site romanesc unde se face interpretarea rezultatelor Pap-ului pt ca regulamentul forumului interzice acest lucru...dar poti sa iti dau un indiciu: cauti pe google "interpretare pap" si la primul link si al 8-lea gasesti forum de specialitate unde sunt medici online si-ti pot raspunde...nu stiu cat de prompt, desi sper s-o faca...
Curaj..trebuie sa invingi boala...
Per general cum te simti? ai slabit in ultima vreme? ai pofta de mancare? ai ameteli? ganglionii ii ai mariti? esti palida? probleme respiratorii, digestive?
Pupici si curaj.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jul 11 2008, 04:09 PM
Post #45





Musafir






Buna, danny, imi pare foarte rau pentru ce ti se intampla. Parerea este sa nu mai stai sa astepti sa incerci ceaiuri minunate si bioenergii de la cine stie ce profitori. Fiind cancer unica solutie este operatia si aia cat mai repede pentru ca sa nu evolueze si mai mult. Nu astepta sa ajungi in etapa urmatoare cand poate nici macar operatia nu te mai poate ajuta prea mult. Ceaiurile chinezesti sau medicina naturista le poti folosi in acelasi timp cu operatia pentru ca sa ajute sa te vindeci mai repede, sa nu mai reapara, etc.

Ai grija de tine, incearca sa nu te deprimi prea mult sa nu iti faci rau. Ia vitamine si intareste-ti organismul sa poata lupta cu boala. Speram ca este doar un stadiu incipient si proiblema se poate rezolva. Din cate stiu eu HSIL nu e metastaza, ci sunt celule precanceroase cu risc inalt de malignizare. Eu am avut LSIL care erau cu grad mai scazut si m-am vindecat (zice doctorul), acum sunt bine. De aceea eu zic ca sunt foarte mari sanse sa te faci bine daca nu amani. Mergi la un doctor bun sa-ti explice exact ce ii cu analizele tale si sa treceti la etapa urmatoare, tratament, operatie sau ce mai trebuie. Daca stai sa astepti sa incerci tratamente naturiste care poate dau gres sau sa iti gasesti explicatii la analize pe siteturi pe net numai pierzi timp. Un site, oricat de specializat nu se compara cu o discutie cu un doctor.

Sa te faci sanatoasa, bine?

S.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danyv
post Jul 13 2008, 07:48 AM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,221



[per ansamblu ma simt foarte bine...am pofta de mincare,uneori exagerata (desii am o greutate normala..1.70 inaltime,65 kg)nu obosesc,nu am probleme cu digestia sau respiratia.de cind am malignitatea confirmata maninc fructe si legume proaspete,am inceput o cura de vitamina A si E.Ma simt perfect,doar singerarile ma sperie.de citeva zile s-au oprit.dar asta nu inseamna ca boala nu este acolo.o sa ma duc la medic si sper sa nu fie mult prea tirziu.multumesc mult pt incurajari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RuxandraS
post Jul 21 2008, 09:00 PM
Post #47


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 21-July 08
Member No.: 4,296



QUOTE(danyv @ Jul 13 2008, 08:48 AM) *
[per ansamblu ma simt foarte bine...am pofta de mincare,uneori exagerata (desii am o greutate normala..1.70 inaltime,65 kg)nu obosesc,nu am probleme cu digestia sau respiratia.de cind am malignitatea confirmata maninc fructe si legume proaspete,am inceput o cura de vitamina A si E.Ma simt perfect,doar singerarile ma sperie.de citeva zile s-au oprit.dar asta nu inseamna ca boala nu este acolo.o sa ma duc la medic si sper sa nu fie mult prea tirziu.multumesc mult pt incurajari.


Tine-te de medic. Da pe google dupa recnac si citeste acolo; prin alta pagina a site-ului o sa gasesti si clinici unde poti vorbi despre abordarea respectiva ( e cam nashpa navigarea in site). apoi citeste despre Linus Pauling si vit C. apoi citeste despre legaturile dintre vit D si cancer, acid folic si cancerul de col. Du-te cu toate la medic si bate-l la cap.

Cauta pe net filmul sau in librarie cartea / cartile legate de apa ( mesaju apei sau cam asa ceva, scrisa de un japonez ). Citeste si gandeste-te ca celulele, corpul tau este 70% apa!

Nu stiu in ce tara esti, dar legumele si fructele ar trebui sa le cauti sa fie eco daca vrei sa aiba efect repede si bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela 16
post Oct 3 2008, 07:38 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 3-October 08
Member No.: 4,963



QUOTE(danyv @ Jul 11 2008, 04:44 PM) *
multumesc mult pt incurajari...dar al meu a fost diagnosticat clar....malign.acum ma rog sa nu fie si unul invaziv,cu metastaze in alte organe.
sper sa fie intr-un stadiu primar..desii ce am citit pe net despre acest timp tacut de cancer nu m-a incurajat deloc.


danyv iti doresc sanatate

Am trecut prin aceeasi experienta in urma cu un an si jumatate. Acum ma simt bine. Inteleg ca nu esti intr-un stadiu avansat, dar sper sa fi inceput deja tratamentul. Astept vesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
glamour
post Dec 10 2008, 10:34 PM
Post #49


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 10-December 08
Member No.: 5,495



am facut primul test papanicolau si rezultatele sunt : diagnostic citopatologic :lsil,leziune scamoasa intraepitaliala de grad jos.recomandari test hpv ,colposcopie .nu inteleg .deci sunt suspecta de hpv ?testul hpv nu este defapt colposcopie ?doctorita nu mi-a explicat prea bine si asa am ajuns aici .mentionez ca nu am bube sau semne ca as avea vreo boala.va rog mult ajutati-ma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 10 2008, 10:44 PM
Post #50


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Glamour, bine ai venit Sper ca ai observat ca esti pe un forum cind ai cerut ajutor . Intreaba-ti medicul, ca de-aia il platesti. Printre noi nu se afla NIMENI capabil sa iti dea sfaturi in acest moment.

Din pacate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:07 AM