IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Alaptarea la san a bebelusului, Laptele matern este mult mai important pentru copii decat s-a crezut
Diana.
post Sep 22 2007, 01:55 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Laptele matern este mult mai important pentru copii decât s-a crezut până acum. În urma unui studiu realizat pe un eşantion de 1.414 oameni, cercetătorii britanici au ajuns la concluzia că laptele matern nu numai că este foarte bun pentru sănătatea bebeluşilor, ci, în plus, joacă un rol esenţial şi pentru viitoarea carieră profesională a micuţilor. Potrivit statisticilor, 58 la sută dintre nou-născuţii alăptaţi ajung să ocupe poziţii sociale superioare părinţilor lor, în timp ce în cazul bebeluşilor hrăniţi cu biberonul, proporţia celor care reuşesc să îşi depăşească părinţii este de 50 la sută. În plus, şansele profesionale cresc şi în funcţie de perioada în care nou-născuţii s-au hrănit cu lapte matern.
Potrivit studiului dat publicităţii de revista germană Psychologie heute, există diferenţe chiar şi în sânul familiei. Astfel, copilul care a fost alăptat a urcat mai sus pe plan profesional decât fratele său care a fost alimentat cu biberonul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Dec 29 2008, 05:31 PM
Post #2





Musafir






Acest produs mi se pare revolutionar pentru mama si pentru copil. Avantajele pentru mama:
- reduce presiunea din brate, umeri si gat atunci cand mama tine bebe-ul in brate (fie ca-l alapteaza sau ca-i da cu biberonul)
Pentru copil:
- il ajuta la digestie (gaze etc).
- suport de sustinere
Arata asa (IMG:http://i143.photobucket.com/albums/r158/roxanica10/Diverse/Space.jpg)
si mai multe detalii gasiti aici.
Am aflat intamplator despre pernuta asta, dar la timp ca sa mi-o procur pentru Sara. Nu stiu daca se gaseste in tara.
Am scris aici despre pernuta ca e legata si de alaptarea la san (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 29 2008, 07:07 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Ce de dragalasenii pe site-ul acela. Ce de chestii s-au inventat sa faciliteze cresterea unui copil.
Eu i-am multumit in gand cel putin de 1000 de ori persoanei care a inventat pampersii.


Apropo de alaptat, in primele zile de dupa nastere se secreta colostrul care ideal ar fi sa ajunga la bebe pt ca are un continut mare de anticorpi, antioxidanti, minerale etc se numeste primul lapte sau laptele imunitatii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Dec 10 2009, 12:54 AM
Post #4





Musafir






Eu sunt una din mamicile care isi alapteaza bebele. Am si eu perna de asta de alaptat, dar nu sunt foarte comoda cu ea. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am folosit-o la inceput, primele saptamani, dupa care am renuntat la ea si am inlocuit-o cu o perna normala, cat a fost bebele mai mic. Acum a mai crescut un pic, si e destul de mare incat sa-l tin in brate fara perna atunci cand alaptez.

Chiar in seara asta am incercat sa folosesc iar perna semiluna de alaptat, si tot nu merge, (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) il tin in brate cand il alaptez si cu asta basta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 10 2009, 08:27 AM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu nu o tineam in brate cand o alaptam. Ma durea spatele. Stateam culcata pe o parte, sprijinita in cot si ma mai ajutam de o pernuca. Bineinteles ca am facut niste rani in coate de mai mare frumusetea, insa nu puteam altfel.
De alaptat am alaptat copila pana la un an si sase luni. Om vedea daca va ajunge directoare, insa pana atunci trebuie sa recunosc ca bolile au cam ocolit-o, iar daca s-a imbolnavit a avut forme usoare si s-a vindecat repede. Un singur ghinion are: hemoragia nazala. Dar scapam noi si de asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lumina
post Jan 1 2010, 11:28 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 31-December 09
Member No.: 7,702



QUOTE(Teocris @ Dec 10 2009, 08:27 AM) *
Eu nu o tineam in brate cand o alaptam. Ma durea spatele. Stateam culcata pe o parte, sprijinita in cot si ma mai ajutam de o pernuca. Bineinteles ca am facut niste rani in coate de mai mare frumusetea, insa nu puteam altfel.
De alaptat am alaptat copila pana la un an si sase luni. Om vedea daca va ajunge directoare, insa pana atunci trebuie sa recunosc ca bolile au cam ocolit-o, iar daca s-a imbolnavit a avut forme usoare si s-a vindecat repede. Un singur ghinion are: hemoragia nazala. Dar scapam noi si de asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Alaptarea este cel mai bun pazitor impotriva bolilor intarind sistemul imunitar al bebelusului.
Trebuie insa stiut ca dupa luna 6,7 formula laptelui matern se schimba ,devine mai apos si trebuie introdusa mancarea solida.
Eu m-am bucurat din plin sa alaptez copilul mai ales ca m-a ajutat la pierderea kilogramelor (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jan 1 2010, 04:04 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Teo, tot asa il alaptez si eu pe David demult. Mi-a fost imposibil sa-l mai tin in brate pe grasan (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si pot spune ca este un copil sanatos, n-am stiut ce este febra la el si a racit usor o singura data, acum un an.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 2 2010, 12:29 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bun venit Lumina (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Sper ca nu-ti inchipui ca in afara de laptele matern copila mea nu manca altceva (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Felicitari Althe! Sper sa poti alapta la fel de mult si al doilea micut/ micuta (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandramoianu
post Jul 18 2014, 01:42 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 16-July 14
Member No.: 12,535



Am si eu un sfat... eu am cumparat un kit de alaptare… Aveam destul de multe emotii cu privire la kit cand l-am cumparat pentru ca nu stiam la ce sa ma astept in privinta calitatii, mai ales ca nu prea am gasit mesaje de bine nici pe forumuri . Pretul mi s-a parut acceptabil asa ca l-am comandat. Am fost destul de dezamagita de el. Cupa din silicon care se presupune ca se potriveste tuturor formelor de san, mie nu mi s-a potrivit! Tampoanele pentru san nu le-am putut folosi pentru ca erau mult prea subitiri si nu retineau nimic…mi-am murdarit toate bluzele. Biberoanele mi s-au parut foarte slabe calitativ. Nu se mai inchideau ok si se prelingea laptele pe margini. Intr-adevar, acest kit cuprinde tot “arsenalul” pentru o viitoare mamica, dar calitatea sa este indoielnica…eu nu va recomand (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana2014
post Sep 8 2014, 01:47 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 8-September 14
Member No.: 12,605



eu sunt adepta alaptatului la san, singura problema este atunci cand sunt nevoita sa alaptez in public. Sunt cam rusinoasa de fel. M-as bucura daca la magazinele mari ar exista o camera unde sa pot alapta fara sa ma deranjeze cineva (in afara de baie!). Mi-a zis cineva ca ar fi o astfel de camera la Baneasa, dar nu am incercat-o pana acum. Stiti voi daca e in regula? multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:59 AM