IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Baia bebelusului, Cum se face baie unui bebelus
Diana.
post Sep 22 2007, 02:13 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pana la varsta de 1 an, bebelusul trebuie imbaiat zilnic, iar apoi cel putin din doua in doua zile. Baia copilului mic se face, ca regula nescrisa, inainte de masa de seara a celui mic, dupa care puiul de om trebuie sa isi faca somnul.
In camera in care i se face baie bebeusului trebuie sa existe o temperatura de 22-26° C. Incaperea trebuie sa fie foarte bine aerisita si fara curenti de aer. Este preferabil ca temperatura sa fie usor mai ridicata cand bebe este foarte, foarte mic. Daca in camera este curent si temeperatura este prea scazuta, bebelusul poate raci foarte usor.
Apa in care i se face baita bebelusului trebuie sa aibe o temperatura de 36 pana la 38°C.
Daca bebe s-a murdarit de la resturile de materii fecale (ramase dupa indepartarea scutecului), strege-l prin tamponare (nu freca!) cu un prosopel foarte moale, inmuiat bine in apa calduta sau ceai de mustel inainte de a-l baga in cadita de baie.
Cand in bagati in cadita, tineti bebelusul cu o mana pe sub gat si cu cealalta sub popoponet. Pe toata perioada efectuarii baii, trebuie sa ii sprijiniti capul cu o mana, iar cu cealalta mana sa il spalati. Cel mai bine ar fi sa aveti ajutor la baie- o persoana sa il sustina (bebelusii nu isi pot sustine singuri greutatea capului).
Articolul complet in site:
Baia bebelusilor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 22 2007, 02:31 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cu conditiile de imbaiere asa-i.

Eu am inceput cu o cadita mica-mica.
Puneam apa cat sa-i acopar fundul apoi o puneam inclinata sa pot folosi apa. Deci inceputul e cu-n bebe pe la 50 cm (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

apoi am schimbat cadita si incepeam tinand-o cu fata spre apa, cu o mana pe sub subtiori. Ii spalam 'parul', il si clateam (dintr-un alt vas cu apa deci fara sapun) apoi sapuneam in jos pe corp, apoi o intorceam cu fata spre mine, cu caputul sprijnit de mana mea dar acum o tineam numai pe sub subtiorii mainii ei stangi. Sapunit din nou, apoi clatirea. Sotul meu turna dintr-un alt vas usurel apa peste ea si voila o zanica frumoasa, parfumata si fericita era gata de culcare.

Eu l-am avut pe sotul meu langa mine absolut de fiecare data pana pe la vreun an, baia papusii era un intreg ritual la noi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si inca o chestie: am folosit mereu numai produse pt copii, chiar si acum ea are sapun separat si cremele si samponul ei. Am vazut pe la cunoscuti ca au acelsi sapun cu totii, insa pielea lor e mai sensibila si ar trebui protejata prin folosirea unor produse mai putin agresive.

Cat despre folosire tampoanelor pt sters eu n-am folosit. Imi aduceam apa intr-un lighean si-o spalam la funduletz si gata. Timp aveam berechet ca doar stateam acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
izabelutza
post Apr 4 2008, 06:36 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 24
Joined: 23-March 08
From: cluj
Member No.: 3,532



Mie medicul mi-a spus sa nu ii fac baie zilnic, pentru ca pielea bebelusului sa secrete anumite substante care il protejeaza de factorii externi: temperatura, umezeala etc. Ca mai bine ar fi sa ii fac baie la 2 zile si cel putin in primele 6 luni sa pun in baita o oala de ceai de musetel. Asa am procedat si copiii mei au fost ok, nu s-au iritat si nu au avut probleme.

Si ca sa va fie mai usor, exista in comert un fel de suport inclinat din plastic cu ventuze, ca un scaunel. Se lipeste in cadita si astfel bebele nu mai trebuie sustinut de spate si cap. Asa ii puteti face baie singure, ca aveti amandoua mainile libere. Suportul acesta nu e scump, vreo 20 de lei.

Bafta si curaj, mamicilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:44 AM