IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aparitia dintilor de lapte, Cand apar primii dintisori
Diana.
post Sep 22 2007, 02:23 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bebelusii au 20 de dinti de lapte care le apar in primii trei ani de viata, incepānd de la vārsta de sase luni, cel mai frecvent in urmatoarea ordine: intre luna a sasea si luna a opta - cei doi incisivi centrali de jos; intre luna a opta si luna a 12-a - incisivii centrali si laterali de sus. Astfel, in jurul vārstei de un an, copilul are in medie sase dintisori, cei doi incisivi de jos si cei patru de sus. Intre un an si un an jumatate, apar incisivii laterali de jos si cei patru molari. De la un an si sase luni si doi ani, apar caninii. In urmatoarea jumatate de an apare al doilea rānd de molari. Dintii permanenti incep sa apara de la vārsta de sase ani.
Cresterea dintilor este cel mai adesea insotita de stari de agitatie datorita faptului ca pe bebelus il dor gingiile. Apare astfel o salivatie mai abundenta, o scadere a apetitului, firesti din cauza durerilor gingivale. Fiti insa grijulii si, in nici un caz, sa nu puneti pe seama cresterii dintilor probleme mai serioase cum ar fi febra, diareea sau insomnia. In asemenea situatii, trebuie consultat medicul.
Nu se dau medicamente bebelusului pentru atenuarea durerilor cauzate de aparitia dintisorilor de lapta fara a fi consultat medicul pediatru!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p_nicoleta
post May 27 2008, 10:47 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 27-May 08
Member No.: 3,959



Sunt mamica a doi copilasi un baietel(4 ani), si o fetita (1an si jumatate). Ma confrunt cu o temere mare in legatura cu dintisorii fetitei, i-au aparut foarte greu, cam pe la 10 luni primul dintisor, acum la 1 an si 6 luni are incisivii: 2 sus si 2 jos, si la 1 an si 5 luni i-a erupt o maseluta. Ar trebui sa-mi fac probleme, sau este normal sa-i apara si o maseluta(molar) inaintea celorlalti dintisori? Tin sa precizez ca baietelul a avut un curs al eruptiilor dentare normal. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 27 2008, 01:55 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



p_nicoleta ...iti pot raspunde din ce am invatat eu...la 10 luni este un pic cam tarzior pt a erupe un dinte de lapte, deobicei erup mai intai incisivii centrali inferiori(la 5-6 luni) (cei mai mici), apoi erup incisivii centrali superiori, apoi incisivul lateral superior, apoi lateralul inferior...bineinteles, asta scrie la carte...de multe ori insa nu se respecta ordinea aceasta...
Iar intre 1 an-1,5 an incep sa erupa primii molari,asa ca nu ai de ce sa iti faci griji,este exact ca la carte eruptia molarului la fetita ta...deobicei,mai intai erup cei inferiori,apoi cei superiori...
Studiile spun ca la al doilea copil eruptia este un pic mai intarziata...nu stiu daca sa le cred (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Urmeaza apoi eruptia caninilor,cam intre 1,5-2 ani..si apoi molarii 2, la 2-2,5 ani...astea-s niste cifre orientative...s-ar putea din cauza eruptiei tarzii sa se produca mai tarziu inghesuiri in cadrul eruptiei celor permanenti...important este s-o duci de la o varsta frageda la controlul stomatologic pentru a preveni aceste mici neplaceri..
Si ca sa te linistesti si mai tare, poti merge cu ea la un pedodont...caci el numai cu asta se ocupa...urmareste-o in timp cum evolueaza in ceea ce priveste eruptia...si ne mai dai de veste.
Pupici


PS : in concluzie, ca ai zis ca are 1 an si 6 luni,pot spune ca are statusu` de eruptie ca la carte,exceptand primu` dintisor erupt...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) molaru` erupt este cel superior sau cel inferior?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 27 2008, 02:04 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Empty, tu ce studiezi, puiule? Stomatologie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 27 2008, 02:07 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



da Maąt...ma bag si eu ca musca p-aci... la ce stiu ca stiu...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post May 27 2008, 06:38 PM
Post #6





Musafir






Empty, adauga niste exceptii la statisticile astea. La fiu-meu cel mare i-a iesit primul dinte exact cand a implinit un an (acum poarta aparat ortodontic si a disperat-o pe doctorita, cat de greu ii ies dintii definitivi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ), iar la cel mic i-a iesit la 8 luni primii aparuti fiind incisivii laterali de sus, apoi cei din fata, de jos, ca-i spunea doctorita "vampirul". (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si mie mi-a aparut primul dinte la 14 luni, tot asa, un incisiv lateral sus. Familie mai zurlie. (IMG:style_emoticons/default/nea.gif)
Eu am inceput sa duc copiii la dentist la varsta de 4 ani, asa spun pe-aici, sa te prezinti cu ei cand au 4 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 27 2008, 07:25 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Interesant...si eu am vazut rar eruptii d-astea ca la carte...poate mai tre` reactualizate statisticile... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 27 2008, 08:56 PM
Post #8





Musafir






Suntem oamnei, nu roboti, deci difera eruptia dintilor de la caz la caz. Unii copii se nasc cu un dinte, doi. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (Despre Napoleon se spune ca a fost asa unul).
Dar altceva vroiam sa va spun: aici se pune copilului un sirag cu pietricele de chihlimbar la gat cand ii apar dintii, cica ajuta. E bine ca margelele sa fie purtate de mama vreo doua saptamani, astfel incat sa se incarce cu energia ei. Trebuie de avut grija sa nu fie vreo margica ascutita cu care s-ar putea rani copilul.
Eu am aflat prea tarziu chestia asta si n-am apucat s-o incerc, dar in jurul meu toata lumea lauda chihlimbarul din punctul asta de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 27 2008, 09:02 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Oho,si se mai nasc si fara dinti...anodontie...totala...sa vezi acolo beleaua, ca trebuie protezati de mici...cam dramatic..
Eu am zis ce am invatat, ce scrie la carte... nu-s roboti..da` cam astea-s limitele...bineinteles, cu variatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 27 2008, 10:02 PM
Post #10





Musafir






N-am zis asta ca sa te critic, Doamne fereste! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Iar despre anodontiile totale... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:55 AM