IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre bebelusi
bebi_mic
post Jan 12 2006, 08:48 PM
Post #1





Musafir






Elle_ni acum astept raspunsul tau ;) . A avut 3kg 700 cand l-a nascut... a fost grasut :fluierat: Acum ce zici e gras? Ma rog...nu neaparat tu chiar va rog sa-mi raspundeti ca sunt foarte curioasa  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 12 2006, 08:55 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Bebi_mic, felicitari pentru bebelus, sa fie sanatos si sa-ti creasca mare si voios.
Dupa cite stiu eu, la greutatea pe care a avut-o bebe la nastere, s-a inscris in parametrii normali. Grasut este considerat de la 3.900-4 kg in sus si slabut sub 3 kg.
Ma bucur ca ai deschis acest subiect, parca simteam ca lipseste ceva aici pe forum, asta din punctul meu de vedere.
Poate ne povestesti mai multe despre acest eveniment fericit, cum te-ai simtit in timpul sarcinii, cum a decurs nasterea, etc.
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 12 2006, 09:00 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bebi, fii putin atenta:

un bebe creste in primele 4 luni (in medie, nu e o regula batuta in cuie, iar +/- 100 grame nu e o tragedie...) 750 gr, in urmatoarele 4 cate 500 grame, iar in ultimele 4 luni din primul sau an de viata cate 250 grame.

deci:lunile 1,2,3,4 cate 750 gr.
      lunile 5,6,7,8 cate 500gr
      lunile 9,10,11,12 cate 250gr.

daca fratiorul tau s-a nascut cu 3.700 kg, la 2 luni juma ar trebui sa aiba 3.700+750+750+375=5.575.

ATENTIE: daca bebe este alpatat la san, pana la 4 luni cand incepe diversificarea (4-6 luni in cazul celor alaptati natural) nu ai ce-i face...probabil k e fomist...

daca bebe e hranit cu lapte praf exclusiv sau daca ii da si san si lapte praf, atunci ar trebui diminuata cantitatea de lapte in 24 de ore.

in moemntul in care incepe diversificarea, trebuie evitate cerealele, caci ele ingrasa sugarul excesiv (acestea se recomanda numai bebeilor slabuti si/sau cu o greutate normala.

daca mai ai intrebari referitoare la bebei, te astept.

sanatate multa si sa cresteti mari :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebi_mic
post Jan 12 2006, 09:18 PM
Post #4





Musafir






??? Bine...nu prea am inteles tot dar ceea ce am de zis este ca este alaptat la san, si nu ii da lapte praf. Mananca la 3-4 ore si noaptea doarme fara probleme. suge tot asa din 4 in 4 ore dar foarte putin. Mama e putin speriata ca e asa grasut dar eu ma gandesc ca nu are nimic... si tata la fel :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 12 2006, 09:21 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bebe_mic, ce nua i inteles, consulta-te cu mami ata, si apoi intrebati-ma ....bebe al meu are 10 luni, si ma to documentez ....pna l'oi trimite in armata :pistolar:

daca bebe e alaptat numai la san, sa fie lasat sa pape cat vrea....nu ai ce-i face deocamdata, in nici un caz sa nu-l puna mai rar la san...laptele de mama e cel mai sanatos, in orice cantitate.

te pupic si pofta buna bebelului  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebi_mic
post Jan 12 2006, 09:28 PM
Post #6





Musafir






asa..... cum a decurs sarcina ::) foarte fain. a fost ceva neplanificat . parintii mei au vreu copilul abia dupa ce a ramas mama insarcinata. eu am fost cea mai fericita pentru asta. mai am un frate are 19 si as fi vrut o sora existau discutii pe chestia asta intre mine si fratele meu. pe durata sarcinii am fost toti alaturi de mama. tata a fost mandru de burtica mamei, se lauda ca are gemeni :D asa burtica mai rar o femeie insarcinata ;) toata lumea se minuna. poate copilul acesta ne-a schimbat pe toti, ... mai putin pe tata, e bucuors pentru bebe dar el are niste "probleme" care nimic si nimeni nu i le poate rezolva :'( in fine... mama a nascut pe 25 se astepta sa nasca pe 15luna urmatoare si cand a nascut recunosc dezamagirea pe care am simtit-o afland ca este baietel, dar cu timpul am ajuns sa-l iubesc mult mult de tot mi-e enorm de drag, ma bucur de existenta lui mai mult ca oricine. ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 12 2006, 09:36 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bebi, felicitari pentur bebi si mai mic si ...sa fiti sanatosi, uniti, sa va iubiti si sa va ajutati unul pe celalalt...si....fiti alaturi si de taticul vostru, caci, cu sau fara probleme, FARA EL NU ERATI VOI  :morideris: :morideris: :morideris:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebi_mic
post Jan 12 2006, 10:28 PM
Post #8





Musafir






;) eram dar cu altu  :P dar nu mai eram asa mumosi :rusinosul:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 12 2006, 11:15 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
;) eram dar cu altu  :P dar nu mai eram asa mumosi :rusinosul:

:morideris: :morideris: :morideris:las, mah bebi, k e bun si asta...altu' nu mai ezista ;) cu aceleasi caracteristici :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Jan 13 2006, 08:16 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



QUOTE
Elle_ni acum astept raspunsul tau ;) . A avut 3kg 700 cand l-a nascut... a fost grasut :fluierat: Acum ce zici e gras? Ma rog...nu neaparat tu chiar va rog sa-mi raspundeti ca sunt foarte curioasa  :)

Bebi, sa-ti traiasca fratiorul si sa fie sanatos, dar sa stii ca n-am inteles nimic...A avut 3,700 la nastere, foarte bine, un copil normal, dar acum cat are? cate luni si ce greutate? De unde ai tras concluzia ca e gras? Poate ma lamuresti si pe mine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 11:37 AM