IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia bebelusilor si copiilor de pana la 3 ani, cu precadere pentru copii din categoria 0- 3 ani
Cleo
post Mar 2 2009, 07:55 PM
Post #1


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Althe, Roxi, Martha si celelalte proaspete mamici va asteptam (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

O supa pe care o adora fata mea era cea de carne de gaina, faceam totul (carne + legume) un piure mai curgator si manca o cana intreaga deci vreo 200-250 ml

si cerealele de la Nestle ii placeau tare, tot asa cate-o cana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 2 2009, 08:41 PM
Post #2





Musafir






Pe-aici nu prea recomanda medicii diversificarea alimentatiei inainte de 6 luni, mai ales in cazul in care alaptezi.
Tin minte ca noi am inceput mult mai repede, cand erau ai mei mici... ce-i drept ca si laptele meu era asa... ca de la o vacuta anemica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si eu le-am introdus supica de zarzavat la 3 luni. Dar nu faceti ca mine. Oricum si la ai mei le-a placut mult supa de carne, cand au ajuns la ea. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 2 2009, 08:50 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Eu pana la 5 luni am alaptat deci fata mea exclusiv lapte a mancat. Apoi m-am anemiat brusc (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) si-am incercat fel de fel de marci de lapte praf, pana la urma cred ca Nestle i-a placut. Din luna a 6-a am inceput cu piureuri de legume si cerealele apoi dintr-a 7-a a 8-a am pus si carnea in piure.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 2 2009, 09:30 PM
Post #4





Musafir






Si noi tot cu Nestle am crescut (parca Nutrilon se chema), dar interesant ca le-a placut numai formula pana la 6 luni, peste 6 luni amandoi au facut yieck la acelasi lapte praf (doar diferit conform categoriei de varsta).

This post has been edited by pescarush: Mar 2 2009, 09:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MarthaToma
post Mar 3 2009, 07:21 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 162
Joined: 25-January 09
From: Iasi
Member No.: 5,733



Eu alaptez si acum, piciul face pe 7.03 8luni.
Am inceput pe la 4 luni si un pic cu urmatoarea schema:
Prima zi 1 lingurita de suc de mere, a 2a zi 2 lingurite si tot asa pina am ajuns la 7 lingurite de suc. Inca o saptamana tot cate 7 lingurite de suc de mere. Dupa saptamana in cauza am inceput sa adaugam si sucul de morcov tot treptat.
Dupa saptamana in care am avut 7lingurite suc de mere si 7 lingurite suc de morcov am inceput sa fac piure marul tot treptat cu cate o lingurita.
Dupa ce am trecut de saptamana de 7 lgt suc de morcov cu 7 lgt de piure de mar am inceput sa introducem supa de legume tot progresiv.
Acum la 8 luni avem in meniu: legume, carnita, fructe, ou, branza. Papa si ciorba de a noasta daca e facuta cu bors de casa si fara delikat sau alte minuni. Din cand in cand ii mai dau cate o coaja tare de paine pe care o molfaie, il ajuta la gingii cand il dor.
Noi am inceput la 4 luni caci avea aproape 7kg si poftea deja la ce mancam noi.
Sa nu uit, pentru fetele interesate am niste carti cu retete.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Mar 3 2009, 11:58 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Noi facem maine 5 luni si pana ieri nu i-am dat decat suc de portocale, dupa care este innebunit. Ieri am incercat si cerealele Milupa pentru 4 luni, cu mar si morcov si i-au placut mult. Saptamana viitoare as incerca si supita. Pediatra mi-a zis ca nu-i nevoie de diversificare pana la 6 luni iar doctorita de familie mi-a zis fara supa pana la 5 luni jumate. Cereale nu i-as mai da ca am inteles ca ingrasa si deja e cam maricel. Chiar nu stiu ce sa fac. Daca o sa-mi accepte supa cred ca o sa renunt la cereale (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

This post has been edited by Altheea: Mar 3 2009, 11:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MarthaToma
post Mar 3 2009, 01:29 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 162
Joined: 25-January 09
From: Iasi
Member No.: 5,733



Din cate am inteles eu atunci cand alte alimente, decat laptele sau sanul, inlocuiesc o masa abia atunci ii putem spune diversificare. Pina atunci il obisnuim cu alimentele. Eu cereale ii mai pun doar cand vreau sa ii fac masa de fructe mai consistenta, in rest nu prea le-am folosit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 3 2009, 03:54 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Martha coltul de paine e cel mai bun la masat gingiile. Fii-mea s-a repezit la el ca la nu stiu ce delicatesa si n-am mai avut nevoie de alte jucarii special concepute pt perioada asta desi aveam in dotare.


Althe baietii sint mai mari de regula si daca e grasunel cu carnea tare si nu moale (ca atunci e grasime) nu mi-as face probleme. Am o colega cu baiat de varsta fetei mele, a mea are dimensiuni normale si totusi sint magazine unde hainele pt varsta ei ii sint mari, la baietel imi spune ca-i invers, ii ia cu vreo 2-3 numere mai mari. In afara de sucuri, de mar de protocale, asa cu lingurita (deci cate o lingurita in plus pe zi pana la cantitatea X) nu as introduce altceva decat dupa 6 luni daca laptele e suficient si copilul se dezvolta normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 3 2009, 03:56 PM
Post #9





Musafir






Altheea, din cate l-am vazut eu in poze pe David, e si lung, nu e gras. Poti sa-i mai dai cereale (chiar daca in cantitati mai mici) si nu-ti fa probleme, ca nu-l ingrasi.
Si ai mei erau dolofani si au slabit de pe la 2 ani, acum sunt chiar prea slabi. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Mar 3 2009, 05:25 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Nici mie nu mi se pare foarte gras. Dimensiunile sunt ale unui copil de 9 luni, ii iau hainute pentru copii de 9-12 luni. Laptele meu cred ca este suficient. Cred ca o sa mai astept o luna.
Cleo, de la sucul de portocale nu pot sa-l tin, ii ies ochii din orbite si e in stare sa inghita toata lingurita. Apoi o urmareste pofticios pana o umplu si ii dau iar. Tipa daca nu-i dau cat vrea el. O sa-l pozez o data cand ii dau sucul sa vedeti ce copil transfigurat de pofta am (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 05:31 AM