IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Martinis & Cocktails, Si alte bauturi cu alcool
pescarush
post Sep 24 2006, 11:00 PM
Post #1





Musafir






am invatat sa fac si eu un cocktail, bautura nationala a cubanezilor, se cheama "mojito"
o ramurica de menta (ei o tineau la gheata) se freaca cu o lingurita de zahar intr-un pahar. se toarna peste ea rom alb (eu pun Havana Club), cam 50-100 ml, depinde cat va place de tare. Se adauga apa minerala pana la aprox. 200 ml. Se serveste cu cuburi de gheata. Este bine sa fie lasat vreo 5-10 minute inainte de a se servi, sa se patrunda aromele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 18 2006, 10:12 PM
Post #2





Musafir






pescarush (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/haninoroc.gif)
Mojito a fost creat in anii '30 in Havanna si de-atunci e bautura lor. Folosesc zahar normal sau brun? Aici se face Mojito numai cu zahar brun.

Margarita

Se amesteca in blender gheata sparta cu 2 parti Tequila,o parte Cointreau si-nca o parte suc de lamaie. Se scoate din blender, se adauga fructe de sezon (capsune, banane, papaya, etc.) si se amesteca inca o data in shaker. Se toarna in pahare cu marginea sarata.
Pregatirea paharelor: se pune intr-o farfurioara suc de lamaie si-n sucul asta se inmoaie marginea paharelor. Pe alta farfurioara se pune sare fina si marhinea uda a paharului se trece apoi prin sare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Oct 28 2006, 07:20 PM
Post #3





Musafir






kalua, cubanezii fac mojito cu zahar alb.
au niste cocktailuri... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/haninoroc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 28 2006, 09:44 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si-as bea un cocktail acuma... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 10 2006, 11:10 PM
Post #5





Musafir






Verpoorten Bitter Lemon

1/3 lichior de oua (VERPOORTEN - binenteles ca merge si orice alta marca)
2/3 Bitter Lemon
Gheata

Se pun bauturile in frigider - amandoua trebuie sa fie reci. Se umple un pahar pentru long drinks pe jumatate cu lichior si un pic de Bitter Lemon, se amesteca cu atentie, apoi se adauga restul de Bitter.
Se adauga cuburi de gheata si se orneaza cu o felie de lamaie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anaconda
post Mar 2 2007, 01:41 AM
Post #6





Musafir






hop si eu
ma bag la ceva hot

b 52
cockteiul iese in 3 culori si e mai delicios ca shot(una mica)
gheata
kalua
baileys
grand marnie rosu
ca sa se aseze bautura uniform bayleisul si grand marnier se pune o lingura si se toarna in lingura.(lingura trebuie tinuta aproape de una din parti a paharului)
e delicios ca shot si il poti aprinde cu bricheta(grand marnierul arde) si se bea cu paiul


pepene
gheata si adaugati in shaker:
vodca
southern
ursus rother
grenadina
suc de portocale
agitati bine si avem un cockteil cu gust de pepene


fetelor va dau un truc:daca sunteti intr-un club si va calca pe nervi(deranjeaza cineva)oferitii un shut de tequila alba cu tabasco inauntru.pentru ca shutul arde putin o sa bea apa,daca bea apa e terminat,se cara de langa d-voastra in 2 secunde.
am auzit trickul asta,l-am incercat si a dat rezultate. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 21 2007, 03:57 PM
Post #7





Musafir






Pentru sezonul cald:

Sangria
4-6 pahare

2 portocale netratate chimic
1 lamaie netratata chimic
2 piersici
2 linguri zahar
3 cl coniac
5 cl lichior de portocale
2 batoane de scortisoara
1 sticla vin rosu spaniol
cuburi de gheata

Portocalele si lamaia se spala cu apa fierbinte, se sterg bine cu hartie de bucatarie. Se taie in felii cu tot cu coaja. Piersicile se spala, li se scoate samburele si se taie in felii. Toate feliile de fructe se pun intr-un bol si se presara cu zahar. Se toarna coniacul, lichiorul si vinul peste , se pune si scortisoara. Se amesteca totul bine si scurt. Se da la frigider macar o ora.
Inainte de a fi servita i se adauga cuburile de gheata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 6 2007, 05:43 PM
Post #8





Musafir






Baileys

200 ml frisca lichida neindulcita
50 g cacao indulcita (Caba sau Nestlé)
25 g zahar
50 ml coniac

Se mixeaza toate bine (eventual in blender), gata-i Baileys-ul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 8 2008, 04:34 PM
Post #9





Musafir






La adunarile de fete un succes mare au Martini cocktails! Usor de preparat si foarte aspectoase, confera mainilor de femeie o priveliste tare placuta ochiului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Originea nu este prea cunoscuta insa s-ar parea ca se trage din Martinez, un cocktail foarte dulce din vermut dulce, gin, sirop de cirese maraschino, bitter si o stropitura de lamaie. Este unanim acceptat ca locul de nastere al Martiniului este Martinez, California unde se afla chiar o placa comemorativa al acestuia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Asadar in varianta originala, un Martini contine ca si componenta de baza ginul. Mie personal imi plac Martiniurile cu vodka si ca atare pe acestea le prepar si ele se cheama corect Vodka Martini.

Shake sau stirred, se pot servi in pahare racite in prealabil sau pastrand gheata in ele, garnisite cu cirese maraschino, cu masline in cazul unui Dirty Martini, frunze de ananas, carlionti din coaja de limeta sau lamaie si multe alte giumbuslucuri la latitudinea barmanului ce le prepara.

Poate ca datorita serialului Sex & City, Cosmopolitanul a devenit printre cele mai populare Vodka Martini si am sa incep cu acesta deoarece a fost primul pe care am incercat sa-l prepar.

vodka, triple sec sau Cointreau, suc de cranberries, zeama de limeta shaked cu gheata si apoi strecurat intr-un pahar de la gheata :


(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/1-10.jpg) ;(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/2-9.jpg) ;(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/3-8.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 8 2008, 04:46 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu te-am mutat bulina, sa nu pierdem restul de retete (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
o astept cu nerabdare pe-aia de-am baut-o cand ne-am vazut ultima oara
mi-am luat si lichior de cassis deci sint numai ochi si urechi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd June 2024 - 02:40 PM