IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sucuri, siropuri de casa si alte bauturi nealcoolice
kalua
post Sep 23 2006, 08:16 PM
Post #1





Musafir






Mi-am adus aminte cum bunica facea ceai din coaja de mere: punea cojile la uscat pe coada unei linguri mari si lungi de lemn de atarnau in aer (se si parfumeaza toata casa cu ocazi asta). Cand erau uscate, turna apa fiarta peste ele si gata.
Merele sa nu fie pline de chimie, totul se strange in coaja.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 1 2007, 05:20 PM
Post #2





Musafir






Tot pentru sezonul cald, bautura egipteana (mi-a adus omu' materie prima azi si mi-am adus aminte subit de licoarea asta).
Zămoşiţă (Hibiscus) ar trebui sa gasiti in magazinele arabesti.

Karkadeh
bautura nealcoolica de zămoşiţă (Hibiscus)

20 g flori uscate de zămoşiţă (Hibiscus) - din Egipt sau Sudan, astea cica-s cele mai bune
75 g zahar

Puneti florile intr-un recipient mai mare si turnati 1 l apa rece peste ele. Acoperiti vasul si-l lasati acolo cel putin 4 ore.
Zaharul se amesteca cu 50 ml apa si se face la foc mic un sirop pana zaharul e dizolvat de tot. Se lasa la racit.
Bauturica se strecoara, se amesteca cu siropul si se da la rece.
Gata. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 13 2007, 03:00 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



hai ca seara se prefacu in dimineata. Tre' sa-mi schimb provider-ul pt internet ca m-a umplut de nervi (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

deci, am 2 retete faine. Prima e cea pe care-am incercat-o iar a 2-a este incercata de ai mei si e la fel de grozava

1)
3 kg zmeura se sfarama cu mana, se adauga 4l de apa rece, 5 g salicilat, 5 g sare de lamaie. Se amesteca bine si se pun intr-un borcan mai mare (cam 10 l) sa aiba loc sa fiarba. Se tin asa 24h, la soare pe cat posibil, dupa care se scurge printr-un tifon prin presare. La fiecare litru de suc adaugam 600 pana la 1000g zahar. Se lasa asa pana a 2-a zi amestecand destul de des. Se pune in sticle si se bea dupa pofta inimii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

2)
reteta asta se poate face cu zmeura, coacaze sau afine
2kg zmeura + 4 kg miere se amesteca si se pun intr-un borcan undeva la intuneric. Se amesteca zilnic timp de 6 saptamani, apoi se scurge la fel prin tifon, insa nu se mai preseaza. Se trage in sticle si se acopera cu 1 cm alcool.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 14 2007, 09:41 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Dintre bauturile mele preferate e GINGER BEER, pe care am invatat-o de la Jamie Oliver:

Se da pe razatoare o bucata de vreo 100-150 g ghimbir, se amesteca cu vreo 4 linguri de zahar nerafinat, zeama de la 2-3 lamai, coaja de la o lamaie (se taie fasii cu peeler-ul, nu se rade). Se zdrobesc toate putin cu o lingura de lemn, apoi se toarna peste ele 1 litru apa minerala si se amesteca pana s-a topit zaharul.
Pe urma se strecoara zeama intr-o carafa, se mai pun pe-acolo cateva frunze de menta proaspata si vreo 2-3 fasii de coaja de lamaie, asa, de decor, plus o multime de cuburi de gheata, si e gata. Oare n-am mai scris-o pe-aici! (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 21 2007, 05:12 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Am facut aseara un shake dupa reteta lui Jamie bun tare.
Zmeura, mure si capsuni eu n-am avut decat mure si zmeura , miere dupa gust, smantana lichida el zicea 250 ml la 3 cutiute de fructe si gheata am pus vre-o 10 cuburi cred ca mergeau si mai multe depide cat de diluat/concentrat va place, bagate in blender.Yamy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 8 2007, 09:03 AM
Post #6





Musafir






Ciocolata lichida

Se toaca 1 ciocolata cu lapte si 1 ciocolata amaruie. Intr-o oala se pun la fiert 1 l lapte, 1 bucata mare scortisoara, 1 bucata anason-stea, se ia oala de pe aragaz inainte de a da in clocot. Se strecoara, se adauga ciocolata ciopartita, se amesteca. Se pune in cani. Cu curatatorul de castraveti se taie niste fasii subtiri dintr-o ciocolata alba, fasiile se pun direct in cani, ca decoratie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 9 2008, 08:21 PM
Post #7





Musafir






Cu dedicatie speciala pentru Rox

Punci fara alcool
Kinder-punci

1/2 l ceai de fructe (foarte bine se potriveste cel de fructe de padure)
1/4 l suc de mere
8 cuisoare
1 rulou scortisoara
sucul de la 1 lamaie
sucul de la o portocala
facultativ: zahar brun dupa gust
1 plic coaja de portocala de la Dr. Oetker sau coaja de la o portocala netratata chimic

Se fierbe ceaiul si se lasa sa traga cam 8 minute. Se adauga celelalte ingrediente si se mai incalzeste o data (NU se fierbe!). Se ia de pe aragaz, se lasa 10 minute sa traga, se scot condimentele din el. Se serveste fierbinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd June 2024 - 08:24 AM