IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Isus - mit sau realitate?
cecylly
post Mar 14 2006, 03:00 PM
Post #21


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 194
Joined: 7-December 05
Member No.: 3



hmmm parerea mea o stii carrie, dar hai sa raspund. cred in Dumnezeu si atat. Isus, in opinia mea, a fost un simplu profet, cam tacanit si ...... atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Mar 14 2006, 06:12 PM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



'Iisus a fost cel mai carismatic lider al tuturor timpurilor..' (Citat dintr-un documentar de pe TVR1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Mar 15 2006, 12:33 AM
Post #23


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Realitate!
Isus a fost, este si va ramane pentru totdeauna fiul lui Dumnezeu! O spun cu toata convingerea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Mar 15 2006, 06:51 AM
Post #24


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



Nu se pune neaparat problema Isus si..Pavel.
Mai concret. Am pt voi cateva intrebari
1. De ce Isus a fost crucificat ca un revolutionar si nu omorat prin lapidare daca tot se sustine ca ar fi fost in final acuzat de inalta erezie. Romanii l-au cam gasit nevinovat si deci ideea era ca inaltul sobor de popi evrei i-a fabricat ceva..si acel ceva se pedepseste cu lapidare.
2. Apostolii lui erau analfabeti. Cum au putut ei scrie Biblia?

Nu stiu ce sa zic. Eu cred ca Pavel un abil politician (care nu a ezitat sa profite de cetatenia lui romana cand a fost cazul) a scris toata Biblia. Mai mult eu cred ca era un luptator pt independenta Israelului si ca un om vizionar ce era si-a dat seama cum ca acest crestinism poate fi o arma f utila impotriva romanilor. In final a si fost daca stam sa ne gandim bine. Inclin sa cred ca el este cumva autorul crestinismului
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 15 2006, 09:22 AM
Post #25


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Carrie e interesant ce ai spus tu si anume ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, ma face sa il asociez cu timpul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)

Iisus cred ca a existat, ca om, ca vizionar, ca lider, foarte iubit de lume, iar biserica s-a folosit de el pentru a-si atrage mai multi adepti.
Si apropos de ceea ce spune cecilly cu tacaneala, multi oameni 'mari' au fost considerati astfel, pentru ca erau prea inaintea vremurilor in care traiau, aveau o viziune de ansamblu pe care nimeni la momentul acela nu putea sa o vada.

Despre Biblie cred ca ceea ce stim noi astazi de ea, forma ei finala este rezultatul multor schimbari si adaugiri de-a lungul vremii. Poate la inceput erau doar vorbe trecute din generatie in generatie, nu stiu.

Ar fii interesant un poll aici cu aceeasi intrebare din titlul topicului. Ce zici Carrie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Mar 15 2006, 10:32 AM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Tits, m-am gandit si eu la un poll, dar nu, pentru ca eu vreau sa vad pareri scrise, nu un vot pus si atat, nimeni nu mai posteaza. Intelegi? De votat e simplu, de raspuns e mai dificil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Mar 15 2006, 10:39 AM
Post #27


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Un citat care mie imi place spune: Daca Dumnezeu nu exista nu pierdem nimic crezand in existenta lui. Daca insa el exista castigam totul. Asta despre Dumnezeu, daca accepti misticismul bibliei, clar Isus este fiul lui Dumnezeu trimis pe pamant sa ia asupra lui pacatele oamenilor, daca ai indoieli, poti interpreta oricum.

Codul lui da Vinci, desi o minunata carte politista nu cred ca poate fi luata ca punct de referinta in eventuale polemici legate de validitatea religiei crestine, parerea mea™. Oricum, sunt absolut convins ca o vizita in arhivele Vaticanului ar putea pune in discutie multe din convingerile religioase actuale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 15 2006, 10:44 AM
Post #28


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Stiu Carrie, dar sunt multi care oricum nu ar indrazni sa posteze din diverse motive. Eram doar curioasa, dar cred ca e mai bine asa.

Poate va suna ciudat ce voi spune, dar in legatura cu ce ai spus tu invisible, poate multi cred doar pentru ca au ceva de castigat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Mar 15 2006, 10:52 AM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Tits, iti spun eu ca nu de indrazneala e vorba. O spun pe sleau: le e jena daca au credinta, nu toti sunt dispusi sa vorbeasca de frica ridicolului, ca vezi doamne, traiesc in sec 21, e perimata deja credinta...

In legatura cu ce a spus Invi, sunt de aceeasi parere, numai ca, sunt destui care intr-adevar cred fara sa astepte ceva in schimb. Nu stiu cum sa explic mai bine, ma iau pe mine de ex: cred cu tarie, dar nu ma astept ca numai prin credinta sa ajung in rai, fac pacate si constient si in mod inconstient, e omenesc, traiesc printre oameni, dar e bine de stiut (ptr minte si inima or suflet, nah) ca acolo sus e cineva care ma iubeste si are grija de mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 15 2006, 11:01 AM
Post #30


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Una la mana, eu credeam ca nu vor aia care nu cred, na ce sa mai inteleg? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)

Si doi: nu am spus care sunt majoritari, cei care cred fara sa astepte nimic si cei care spera intr-un castig, de orice fel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 3rd June 2024 - 07:27 AM