IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calatoria personala, Devenirea
big.smile
post Dec 8 2005, 04:19 PM
Post #1





Musafir






bau!
prima oara cand scriu intr-un forum ... pt ca vreau sa-mi incep calatoria personala pe care o abandonez candva prin copilarie .... so ... eu despre asta voi scrie ... vreau sa ma dezleg de povestea de pana cum in care am inceput sa fiu trista si in care ma leg de oameni. am citit ieri undeva ca dc o spun de multe ori si daca povestesc chestii din ea , voi reusi sa ma desprind de ce a trecut :D si uite ca a venit si ocazia odata cu intrebarea Dianei dc vreau pe forum. deci povestea a inceput ;))
a voastra cum e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 8 2005, 04:54 PM
Post #2


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:) Zahir cumva?Aseara am citit despre ceea ce spui tu in cartea lui Coelho...
Eu auzisem la un moment din alta parte ca scriind descarci energiile negative...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
big.smile
post Dec 8 2005, 05:02 PM
Post #3





Musafir






sincer ... am primit aseara pe mail cateva randuri, nush dc e vb despre cartea respectiva ... o voi cumpara sa vedem ce zice si nenea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
big.smile
post Dec 8 2005, 05:17 PM
Post #4





Musafir






o prietena unui prieten:
"mi-e scarba si-mi vine sa vomit de oameni .... de oameni care aleg sa nu aleaga vointa ....
el si ea de vreo doi ani si impreuna. stat impreuna. fara scandaluri si murdarii deasta ... ea de ceva timp a intalnit pe cineva ... inati casa e casa ce e pe langa casa  e pe langa casa ... s-a indragostit ... nu stie ce sa aleaga.... renunta! nu mi-ar placea o viata asa, sa am tot ar fi mai usor nu m-as mai chinui ... imi vine sa vomit intelegi?? dar nu l-ar paarsi nicin pe el ca stie ca s-ar intelege chiar dc nu ar fi pasiune si mai multi bani!
asta ca un exemplu, au mai fost si altii , unii nu au avut vointa sa-si stapaneasca Anima, bleahhh si am atatea intamplari traite din cauza carora am ajuns sa mi s efac rau ... si a mai fost si o intamplare idioata ... nu s-a indragostit pana la 25 de ani .. dar s-a indragostit acu cu 2 zile inainte sa plece din tara"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 8 2005, 06:38 PM
Post #5


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Ultimul pasaj e ceea legat de ceea ce ai primit in mail sau experienta personala? :)Presupun ca nu e ceea ce ai primit in mail...:) chiar sunt curioasa.

Acum apropos de "copilul din noi" il iau aici la calatoria personala.:)Sper sa nu te superi.El are puterea sa se exprime daca ii dam voie si luptam sa fim noi si sa ramanem asa.si mai cred ca merita sa il luam cu noi in calatoria personala.
Trecutul...as vrea sa scap de el.Putere de decizie,ratiune...brrrr..."oameni care aleg sa nu aleaga vointa" cum ai scris tu pe acolo...:) pot sa o iau la fuga?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 9 2005, 03:00 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



A luat-o lumea pe tramvaie cu Coelho asta frateee! >:( Tipul nu face decat sa debiteze ca sa-shi vanda cartile, sa stranga cat mai multi bani in cont si lumea aplica toate tampeniile pe care el le scrie.

Eu am citit  TOT ce a scris, in afara de aceasta ultima aparitie (si asta pentru ca inca nu a ajuns la biblioteca [ar fi fost chiar culmea sa arunc banii pe fereastra]) si am o parere nu prea buna despre autor...in sensul ca mi se pare MEDIOCRU!  :-

Oare chiar el nu are frustrari? Chiar este fericit 100%? Se pare ca da din moment ce nu isi publica frustrarile, gandurile triste, traumele din copilarie (chiar si cand il speria bau-bau) ! :- Oare tipul acesta e pe deplin fericit doar ca e optimist? pentru ca pana la urma din absolut toate romanele lui asta reiese...optimismul invinge totul! >:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 9 2005, 03:18 PM
Post #7


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Cata hai sa facem un topic separat despre Coelho!Cred ca e buna ideea Dianei de a nu incurca borcanele.Desi...eu am pomenit de Zahir aici.

Coelho ori ba fiecare avem o calatorie personala...ma gandesc eu.
Hai sa lasam aici loc pentru ce e in soulul nostru...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 9 2005, 03:44 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



ok, cum spuneti voi. Oricum, ideea mea despre Coelho amane aceeasi.  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 9 2005, 04:16 PM
Post #9


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:) Am inteles!Sa traiti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
big.smile
post Dec 9 2005, 05:51 PM
Post #10





Musafir






am citit azi-noapte respectiva carte ... lasand la o parte povestea si firul epic - treburi care intradevar ii aduc bani (dar as abandona aspectul asta pt ca nu asta vreau sa subliniez ...) in esenta zic eu ca nenea are dreptate.
in ceea ce mi-a scris prietenul meu nu este vb decat despre mine, despre faptul ca ma complac in situatii triste cu toate ca atat ratiunea cat si instinctul imi spun altceva - dar incapatanarea e mult mai mare cand vien vb de a intelege de ce ceva/cineva a actionat intr-un fel, sau cum de s-a intanmplat ceva ... este vorba de marele meu defect de a  ma lega de oameni, asta im plica legatul de trecut, asta implica trecerea prezentului fara  a ma implica in intamplari!
in tot ce am scris aici, sau ce voi scrie incontinuare este vorba doar de mine! fac chestia asta pt ca stiu ca ma va ajuta sa vad prezentul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:01 AM