IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete care esueaza - Ce facem gresit?, Intrebari cand nu ne iese o reteta si nu numai
strumfita
post Jan 26 2009, 10:32 AM
Post #1





Musafir






ce bine arata mancarurile !!!
Am o intrebare, am facut vineri clatite, mi-am cumparat plita electrica si vineri este a doua oara cand incerc si nu imi iasa compozitia buna la clatite.
Am luat o reteta de aici, dar cand am vazut ultimele poze cu clatie. clatitele mele ieseau cam uscate, nu stiu cum sa explic, deja cand o intorceam pe cealalta parte, era putin uscata, nu pufoasa, abia le puteam rasuci cand puneam gem. prima data am facut compozitia cu faina, un ou, sare, apa minerala, si am facut greseala sa pun un zahar vaniliat desi eu faceam clatite pt a le umple cu ciuperci, dar au iesit cam uscate, cand le indoiam se rupeau:), am zis ca poate de la zahar..plus ca nu le-am putut manca cu umplatura. Vineri am facut varianta cu ou,lapte, faina, sare si un pic zahar pt a le umple cu gem...si tot asa au iesit. de ce nu imi ies mai moi, mai pufoase?
Asa incantata eram de aparat, din Franta mi l-am cumparat acum si eu nu pot face o compozitie buna (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2009, 10:59 AM
Post #2





Musafir






Eu pun si lapte, si putina apa minerala (cat se poate de acidulata) plus niste ulei in aluat. Daca uleiul e in aluat si tigaia e teflonata, nu ne mai trebuie la prajit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2009, 11:59 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu pun ulei in cirul pentru clatite.
Ponturi pentru clatite moi, subtiri, pufoase si gustoase:
- cirul (aluatul subtire pentru clatite) trebuie sa aibe consistenta ueni smintine groase;
- nu uitati sa puneti si putina sare pentru gust
- puneti un virf mititel de tot de praf de copt in cir;
- puneti clatitele neumplute pe o farfurile si acopera-le cu alta; cind le-ai termiant, intoarce farfuria-capac ca baza;
In acest fel clatitele se vor aburi si inmuia si vor putea fi umplute fara "accidente";
- umpleti clatitele numai dupa ce le-ati terminat. Incepeti cu cea de deasupra (va fi prima clatita facuta dupa ce ati intors teancul);
- puneti si putina bere; clatitele vor fi mult mai afinate; gustul berii nu se va simti deloc.

Asa NU: Sub nici o forma nu puneti zahar in cirul pentru clatite; zaharul se va carameliza, clatita va fi uscata si se va lipi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2009, 12:51 PM
Post #4





Musafir






La crepes (deci clatite foarte subtiri) in niciun cau nu se foloseste praf de copt, le intareste! Praf de copt se poate pune numai la clatite mai grosute.
Daca se separa galbenusul de albusul si acesta se bate spuma, ies fluffy de tot, dar tot mai grosute.

Ma gandesc ca si aparatul strumfitei ar putea fi de vina, exista multe proaste pentru crepes. Sau trebuie sa se-nvete cu el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2009, 12:59 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma faci sa fac deseara clatite (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si sa le fac si poze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 26 2009, 01:58 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am facuit aseara clatite. Un pic grosute, insa moi si pufoase.
La 5 oua am pus cam 500 ml lapte rece, un praf de copt si faina cat a trebuit pentru a rezulta un aluat cu o consistenta ca cea a iaurtului. Tigaia mea este din tabla neagra si o am mostenire de la bunica, insa in ea am copt cele mai bune clatite de fiecare data. O ung cu un pic de ulei de fiecare data inainte de a turna aluatul.
Clatitele le ung imediat cu dulceata/gem/nutela si le mancam fierbinti.
In compozitie nici eu nu pun niciodata zahar, dar nici sare si nici ulei.
Dovada:
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/dulce%20si%20bun/DSC01437.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/dulce%20si%20bun/DSC01438.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/dulce%20si%20bun/DSC01439.jpg)

Ma gandesc ca motivul pentru care nu ti- au iesit clatitele este ca ai folosit un singur ou. Faina si apa minerala nu sunt destul de elastice pentru o clatita asa cum ti-o doresti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 26 2009, 02:11 PM
Post #7





Musafir






Mersi mult pentru ajutor Karina. Nu mai pun zahar. dupa incercarile esuate am zis ca nu mai mananc curand clatite si azi am primit clatite la birou (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Aparatul meu se numeste ORVA, sper ca am nimerit firma. Toate aparatele mele sunt firma tefal, dar nu am gasit de clatite.
Nu stiu cand mai am chef sa fac, sa treaca cateva zile, dar clatitele lui teo is apetisante de numa.
E bun topicul asta ca sunt o gramada de mancaruri care nu ies:).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2009, 02:28 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Teo, in orice prajitura se pune si un praf de sare pentru a sublinia gustul de dulce.
Ia incearca o data. Un virf de 3 mm . (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 02:36 PM
Post #9





Musafir






Si eu pun sare in clatite, dar si zahar. De ulei si praf de copt nu stiam. Mie-mi ies tot timpul subtiri, dar pun si un pic de ulei in tigaie, chiar daca-i de teflon.
F bune sunt si clatitele cu mere rase in compozitie, dar in cazul acesta compozitia trebuie sa fie un pic mai densa si-s ceva mai greu de intors.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 26 2009, 03:32 PM
Post #10





Musafir






am pus aparatul ce il am pt clatite la aparate de bucatarie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd June 2024 - 07:52 PM