IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Coltul scepticului
angeldust
post Jun 7 2009, 10:56 AM
Post #11





Musafir






Am fost si io la vreo doua ghicitoare care dupa parerea altora erau f bune, de curiozitate. Nu mi-au zis absolut nimic de care sa ma pot lega, rata preciziei era undeva la 5 % ceea ce in statistica inseamna esec total.

In Biblie nu stiu ce se zice....dar stiu ca Biblia nu trebuie privita ca o carte istorica, cu relatari exacte despre ce s-a intamplat in trecut, pentru ca nu este deloc asa.

Nici eu nu resping ideea ca exista forte pe care nu le intelegem inca si ca o inteligenta a universului, naturii si speciei exista fara indoiala iar unii stiu mai bine decat altii sa se conecteze la ea si sa ii inteleaga legile. Dar de aici pana la vorbit cu mortii, ghicitul in boabe si credinta in destin e cale lunga pentru mine. Eu nu cred in destin, asta e o nascocire a omului care nu concepe ca existenta lui pe pamant sa fie absolut random si supusa hazardului. Omul incearca sa gaseasca un inteles si o explicatie pentru orice si se considera privilegiat in fata legilor naturii doar pentru ca poseda o inteligenta superioara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 7 2009, 11:07 AM
Post #12





Musafir






Eu zic ca multi cred in destin si Dumnezeu pentru a nu se mai simti atat de responsabili pentru ceea ce fac. Se intampla ceva nasol "eeh, asa a fost voia Domnului"

Nu cred orbeste in ce imi zice o ghicitoare, dar mi-a zis o chestie care nu tine de emotii, nu se putea citi pe chipul meu ca-mi caut geaca, si cu siguranta nu m-a zarit prin oras, ca avea 200 de kile si nu putea merge (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Si ma intreb... cum a stiut? (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Aaa, si sa nu adu raspunsul ca "foortele intunericului" bla bla ca pe aste nici atat nu le cred. Dupa parerea mea, nici nu exista
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 7 2009, 12:39 PM
Post #13





Musafir






Rozy (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) am vazut chestii mult mai uimitoare decat ghicitul ca cineva isi cauta o geaca si care erau pur si simplu trucuri sau cold reading. Nu stiu exact cum se face, ca altfel poate as fi si eu un Derren Brown si as avea o emisiune la tv, dar cu certitudine se poate face!
Mie in orice moment al vietii daca mi-ar zice o ghicitoare "iti cauti ceva de imbracat si nu gasesti" ar fi adevarat, ca mai mereu imi caut ceva ce nu imi gasesc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si oricum, astea mi se par niste "ghiciri" atat de triviale incat nici nu sunt demne de bagat in seama.
Poate ai fost la ea cu cineva care fara sa stii tu i-a zis "mergem in Mall si apoi venim" Si vazandu-te ca vii fara nici o plasa a dedus ca nu ti-ai gasit nimic de imbrac. E un exemplu, nu zic ca asa s-a intamplat, dar spun doar ca chestii din astea marunte sunt perfect realizabile.

Cum iti explici insa ca un om merge cu un bilet necastigator la curse de cai si cere banii ca si cand ar fi castigat si tipa de la ghiseu i-i da de doua ori la rand. Nu, nu are puteri paranormale, e un truc facut tot de Derren Brown. Cum? Aia numa el stie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jun 7 2009, 12:41 PM
Post #14


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Dar de Nostradamus ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 7 2009, 12:43 PM
Post #15





Musafir






Exista atatea carti interesante pe tema asta, care analizeaza subiectul asta din punct de vedere stiintific, filozofic si mistic. Vezi Fritjof Capra Rupert Sheldrake, Michael Talbot, Gary Zukav si care or mai fi. Pentru unele ii trebuie cititorului cunostinte bune de fizica, altele sunt scrise (mai) pe intelesul tuturor.
Nici eu nu cred ca ghicitori si vorbitul cu mortii (va dati seama ce chestii nemaipomenite ne-ar fi comunicat un Einstein? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ).

Am citit undeva ce spunea o ghicitoare de-asta foarte de succes, de ex. daca vine la ea o femeie bine, cu bijuterii de calitate pe ea, haine scumpe dar din colectiile mai vechi, pentru ea e clar ca e divortata de un tip cu bani. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Rozy, poate i s-a parut ei ca-ti trebuie haine noi. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Am fost si eu la vreo doua ghicitori pe vremuri, trase de prietene care vroiau neaparat la ele, apa de ploaie.
Si am avut o prietena in tara a carei mama mergea la una de-asta. Prietena asta a mea a avut un tip pe care parintii ei tare l-ar fi vrut de ginerica, dupa vreun an si ceva a iesit la iveala ca omu-i insurat cu copii (ceea ce vrajitoarea nu vazuse, ea dadea relatiei toate sansele ca se ajunge la casatorie si totu-i minunat), apoi ghicitoarea a tot tinut-o pe a ei, pana a vazut si ea ca nu mai mergea nicicum treaba si abia candva a schimbat si ea macazul previziunilor ei.

Oamenii mai slabi de inger se duc de obicei cand sunt la impas sau rascruce de drumuri in viata (sa ma despart? sa ma duc in strainatate? etc) la ghicitori, sa se simta ei mai linistiti sufleteste apucand-o la hais sau la cea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 7 2009, 12:43 PM
Post #16





Musafir






Pai ce e de zis legat de Nostradamus? A facut Nostradamus vreo prezicere clara care s-a adeverit? Sau am gasit noi niste interpretari uimitoare in niste poezii care la fel de bine puteau fi scrise si de eminescu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 7 2009, 01:42 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Angel, nu te supara pe mine, dar sa spui ca ceva nu exista doar pentru ca sfideaza logica sau nu ai vazut tu cu ochii tai, e doar o gandire limitata..Dumnezeu ne-a facut oameni limitati si oricat ne-am dori noi sa cunoastem absolutul si sa intelegem tainele Universului, nu vom reusi din pur si simplul motiv ca asa am fost creati. Cu defecte, cu slabiciuni, limite samd. Cum spuneam, nici macar creierul nu il folosim la potential maxim (majoritatea certatorilor indica un 10-15%, desi altii sustin ipoteze contrarii). Oricum am facut progrese umitoare. Ce s-ar fi spus acum mult timp inainte daca cineva ar fi afirmat ca Pamantul e rotund? Acum ni se pare ca e o aberatie sa sustii ca Pamantul este plat, dar in urma cu mult timp, oamenii nu aveau acces la multe informatii, cum nici noi nu avem in continuare acum si probabil in viitor, multe alte mituri vor fi demolate. Ce vreau sa spun este ca degeaba intram noi in polemici acum sau majoritatea va spune ca e de acord cu teza X sau Y, ca tot este imposbil de proclamat o certitudine, iar lucruri inexplicabile exista.
Acum noh, nici eu nu sunt de acord cu vorbitul cu mortii si mai stiu eu ce (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) si nici nu vad relevanta. A spus cineva ceva concret in legatura cu asta? Eu nu cred ca este posibil pentru mintea umana sa inteleaga exact aceste lucruri. Pentru a vorbi cu Dumnezeu si mai stiu eu ce, cred ca ar trebui sa fii o persoana foarte pura, curata sufleteste, asceta si aceste calitati sunt extrem de rare.

Angel, "sa iti moara la intrare" (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Saracul baiat! Apropo de asta, o fosta colega spusese cuiva la nervi si neintentionat: "Sper sa mori!" Persoana respectiva a murit dupa cateva zile intr-un accident, iar asta era panicata ca a murit din cauza ei. Ce sinistru.

Eu sunt o persoana destul de intuitiva si mi s-a intamplat de foarte multe ori sa intuiesc subiectele de la examene, desi materia era ampla. Nu e mare scofala in nici un caz, dar mi se pare ciudat uneori. Desi se intampla din scoala generala, am pus mereu pe seama coincidentei. Chiar la penultimul examen, eram eu in mod dubios sigura ca o sa imi pice un anumit subiect. Si apoi am spus: eh pe dracu, nu are cum si de-abia l-am citit. Ce mi-a picat? Respectivul subiect, noroc ca il mai citisem totusi cu o ora inainte, just in case. Repet, nu mi se pare o mare scofala, dar e ciudat.

Cat despre ce ai spus de Derren Brown si tipa de la ghiseu...e clar manipulare. Unii oameni chiar au darul de a fi foarte manipulativi si daca si-l mai si cultiva, chiar te pot convinge de multe, fara sa iti dai seama. Un alt lucru inexplicabil: de ce unii ne nastem cu anumite inclinatii si altii nu (poate in cadrul aceleiasi familii ca sa nu vorbim de genetica) vezi cazul lui Derren si altii mai savanti gen Einstein, de ce unii cu malformatii si altii perfect sanatosi, desi mama a fumat in sarcina si a avut alte obiceiuri nesanatoase? Sunt multe intrebari care nu isi regasesc raspunsul.

Hai ca m-am extins ca naiba! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 7 2009, 01:44 PM
Post #18





Musafir






Repet, tocmai pentru ca a ghicit ceva ce nu se putea vedea pe chip(adica, daca aveam ochii umflati, na putea sa se arunce sa zica ca sufar mult dupa cutarescu), si nici chiar asa rufoasa nu eram sa banuiasca ca am nevoie de haine noi. Este o activitate care nu e tradata de nici un gest, n-avea de unde sa stie. La fel de ciudat mi se parea si daca imi zicea ca am spart o farfurie inainte sa plec de acasa sau nimicuri d-astea. Mi-a zis ca o sa fiu dezamagita de unu....eeh, faas, asta mi se pare ceva usor de zis, ca e valabil in cazul oricui (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 7 2009, 03:06 PM
Post #19





Musafir






Hai, mai rozy, cum sa crezi tu ca am putut eu gandi ca te-ai dus zdrenturoasa la tanti aia? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Dar trendy poate, semn pentru ea c-o fi vorba de-o persoana intr-o continua stare de shopping.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jun 7 2009, 05:28 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Apropos de ghicitul in cafea, tind sa inclin in partea lui Rozy. Cu toate astea , nu mi-au calcat picioarele pana acum pe la vreuna si nici nu ma trage ata ...

Experienta mea cu ghicitul in cafea a fost prin prisma altora....stiu, suna oarecum bizar, dar asa a fost. Sora mea impreuna cu nasa mea au fost la o ghicitoare renumita in oras, sunt multi ani de-atunci, mai mult de distractie asa, si bineinteles eu, nerabdatoare sa aflu ce le-a zis, am chestionat-o pe soru-mea imediat cum a ajuns acasa. Am intrebat-o ce le-a "ghicit", foarte neincrezatoare si sceptica, cum ziceti voi, si stiti ce mi-a zis ? Despre noi n-a zis mare lucru, dar despre tine a zis .....ASTA !!!
Lucrul asta era un secret al meu, o intamplare dureroasa, care m-a marcat profund, il stiam numai eu si cu fostul meu sot si nu l-am spus celor din familie, sa-i mai incarc si pe ei, deci n-avea cum sa-l stie soru-mea. Am ramas masca bineinteles.

Parerea mea e ca ghicitoarele astea, cele bune, reusesc cumva sa patrunda in trecutul nostru sau al celor apropiati si sa "citeasca" de-acolo, dar cand vine vorba de ghicit viitorul, ei aici, se strica treaba, deci nici eu nu prea cred ca le reuseste. Si de-asta nici nu ma duc. Punct. Mai degraba ma duc la un astrolog, decat s-arunc cu banii aiurea la o ghicitoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 6th May 2024 - 10:41 AM