IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Razboi deschis plagiatoarelor: Intrebare pentru Montignacele creative, Retetele si ideile voastre postate pe alte forumuri de membre eLady
bubulina
post Jun 3 2007, 09:41 PM
Post #31





Musafir






Sincer sper sa aveti dreptate ...Nu o iau ca o cearta. Mi-am dat cu pararea.

Stiu ce vrei sa spui forte. Chiar daca nu sunt informatician cu diploma, si eu lucrez in programare - modelare numerica. Si poarte pare o nebunie pt altii, pt mine e normal insa dar cand o sa terminam programul asta cam inca 4 ani citiva oameni (e un program de simulare ) o prima versiune - o sa fie open source. Am marele avantaj ca lucrez la universite....dar alfel nu amvem nici o sansa sa -l facem sa crestem. Am experineta in the past cu privire la asta. Sunt convinsa ca pt o entitate juridica asta e cu totul asta poveste. E un must pt supravetuire.
Nu toti s-au nascut milionari, si nu toti care au dat un cod open source au ajuns (pot da aici mai multe example decit la cealalta categorie). Prima data a fost ideea, munca .... si mult mai tarziu au venit milioanele.

Mi s-a parut doar ca din mesajul tau nu a fost foarte clar. If si printul era doar o metafora. Trebuie putin multa munca sa te alegi cu un patent. Inteleg ca tu ai atins nivelul asta, sincer nu pot decit sa te felicit si sa te admir. Si sa te invidiez....


QUOTE(bubulina @ Jun 3 2007, 07:38 PM) *
Sincer sper sa aveti dreptate ...Nu o iau ca o cearta. Mi-am dat cu pararea.

Stiu ce vrei sa spui forte. Chiar daca nu sunt informatician cu diploma, si eu lucrez in programare - modelare numerica. Si poarte pare o nebunie pt altii, pt mine e normal insa dar cand o sa terminam programul asta cam inca 4 ani citiva oameni (e un program de simulare ) o prima versiune - o sa fie open source. Am marele avantaj ca lucrez la universite....dar alfel nu amvem nici o sansa sa -l facem sa crestem. Am experineta in the past cu privire la asta. Sunt convinsa ca pt o entitate juridica asta e cu totul asta poveste. E un must pt supravetuire.
Nu toti s-au nascut milionari, si nu toti care au dat un cod open source au ajuns (pot da aici mai multe example decit la cealalta categorie). Prima data a fost ideea, munca .... si mult mai tarziu au venit milioanele.

Mi s-a parut doar ca din mesajul tau nu a fost foarte clar. If si printul era doar o metafora. Trebuie putin multa munca sa te alegi cu un patent. Inteleg ca tu ai atins nivelul asta, sincer nu pot decit sa te felicit si sa te admir. Si sa te invidiez....


Diana, ironia era gluma! Iti citisem postul anterior si ziceai ca te amuza situatia asa ca ma gindeam sa intind coarda....Nu e scopul meu sa jignesc pe cineva si o sa ma retrag. Daca am jignit pe careva culpa mea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 09:49 PM
Post #32


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu bre, Bubulino, stai pe pace. Vorbim si invatam unele de la altele. Doar asta e scopul, nu?
(IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 3 2007, 09:50 PM
Post #33





Musafir






deci, vorbim relativ aceeasi limba (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
cum te-ai simti daca ti-ai vedea proiectul luat de X, schimbat pe ici pe colo si prezentat ca fiind al lui X? fara sa se mentioneze contributia ta in el... ca si cum nu ar fi. recunosc, eu una nu as privi linistita.
open source era o poveste frumoasa pana acum vreo 4-5 ani; dar ... proiectele viabile au devenit incet incet comerciale- linux, proiectul jakkarta (serverele apache si tot felul de tehnologii, putini stiu ca jakkarta e finantat masiv de IBM); o alta bijuterie "open source", orion application server, a devenit serverul web pentru Oracle 9i samd.
nu avem patenturi, am scris "pattern" - sabloane, moduri de lucru, algoritmizare, adica tot ce inseamna munca mea ca informatician. in general, reusesc sa recunosc sursele colegilor mei numai uitandu-ma in ele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 3 2007, 10:30 PM
Post #34





Musafir






Noi schimbam si la serviciu multe retete, ultima data au vrut o gramada reteta de la tortul de capsuni la care am folosit ca blat o reteta de prajitura de-a hasulicii noastre. Eu chiar le-am spus mandra ca reteta de blat e de-aici, de la h. Chiar daca nu stiu romaneste si nu se vor uita niciodata pe-aici. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 3 2007, 10:38 PM
Post #35


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(kalua @ Jun 3 2007, 04:30 PM) *
Noi schimbam si la serviciu multe retete, ultima data au vrut o gramada reteta de la tortul de capsuni la care am folosit ca blat o reteta de prajitura de-a hasulicii noastre. Eu chiar le-am spus mandra ca reteta de blat e de-aici, de la h. Chiar daca nu stiu romaneste si nu se vor uita niciodata pe-aici. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


kalua ca tu crezi c-am inventat io reteta aia (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (kiddin') ... nu mai stiu pe unde am gasit-o demuult tare , dar e buna, e testata si ca atare trebuie impartasita

In rest, chiar daca lumea virtuala e viitorul si multe informatii sunt 'la vedere' trebuie limitat intr-un fel 'cei al tau e si-al meu' ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 11:11 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dreptul sa le foloseasca il are toaaaata planeta, dreptul de a le publica sub semnatura proprie, nu.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Adaugare ulterioara: Si pentru ca am promis:
Ce sint linkurile si la ce sint ele bune, Informatii de ordin primar:click!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 5 2007, 12:25 AM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



draguuutz....

later edit: imi place mult ideea cu noua organizare a retetelor. sa vedem acum....... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) cine mai indrazneste!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 5 2007, 01:09 AM
Post #38


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E foarte mult de munca, Kitten. Trebe editate toate. Si sint foarte multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 5 2007, 11:19 AM
Post #39





Musafir








diana explici babeste (IMG:style_emoticons/default/322.gif) daca si eu am inteles,

va sustin (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif) chiar ar trebui sa scoateti o carte de retete, daca nu o sa va ia altele inainte si ar fi mare pacat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 6 2007, 12:57 AM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



QUOTE(Maàt @ Jun 5 2007, 01:09 AM) *
E foarte mult de munca, Kitten. Trebe editate toate. Si sint foarte multe.

daca te putem ajuta..... zi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 07:52 PM