IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masti pentru fata - ten gras
Ariana
post Dec 12 2005, 02:54 PM
Post #11


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Titsule esti de coma pe bune...:) tu si elleni...ea vad ca tot ratacita a ramas.:)
Ma bate Diana ca sunt offtopic. :) Dar nu m-am putut abtine de la comentariul acesta.

Despre masti ...raman fidela argilei.Imi mai place mult si masca de la Herbagen pt ten gras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 12 2005, 03:03 PM
Post #12


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



tyzy hai ca te urmaresc p-aci cu raspunsuri :D
Am momentan autobronzant herbagen, care e putin cam gras, adica foarte gras, stralucesti toata, o ora, doua dupa, dar e uniform si bronzul e evident, dar nu exagerat. Vreau sa iau garnier, sa vad cum e, pt rev 8)
Tot :offtopic: mii de scuze
Pai Ariana, daca citesti la pe langa drum... o sa vezi de ce sunt cam dizzy. Eu zic sa o luam pe sus si pe elleni. :P

Acum ontopic :D
Eu mai aplic pe fatau miere cu banana, rosie doar vara, morcov cu smanana :-, nu va recomand, o data si nu mi-a mai trebuit, cred ca am exagerat cu smantana :D

pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 12 2005, 03:10 PM
Post #13


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



...la solar cu voi gagicele ...:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 12 2005, 03:11 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Te urmez si eu :P...... Pai d-ala am si eu, da mi-e frica sa ma dau pe fata cu el. Doar cand ma uit la lista de ingrediente, si ma ia cu targa  :o

Despre masti ar mai fii si drojdia de bere, draguta de ea....... :P.....Poti sa faci o masca cu miere, drojdie si cateva picaturi de lamaie. Am auzit-o, n-am incercat-o, dar e si ea pe lista mastilor pt ten gras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 12 2005, 03:11 PM
Post #15


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Nu, nu, eu nu ma bag, mi se pare cam pericoloso, am mai auzit diverse cazuri, mai bine autobronz.

Tyzy sa stii tu ca asta e declansatorul la mine cu cosurile,   :'(
Fata mea e plecata cu targa si capul cu sorcova..., apropo de lamaie, asta nu are un efect de albire, daca da nici o lamaie nu se va atinge de fata mea care viseaza la bronz sexy si uniform
pup u
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 12 2005, 03:20 PM
Post #16


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Tyzy sa stii tu ca asta e declansatorul la mine cu cosurile,  :'(
Fata mea e plecata cu targa si capul cu sorcova..., apropo de lamaie, asta nu are un efect de albire, daca da nici o lamaie nu se va atinge de fata mea care viseaza la bronz sexy si uniform
pup u

Stergeti-mi si mie bucata asta ca am mutat-o in mesajul anterior si a ramas aici de prasila. Multumesc anticipat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 12 2005, 03:33 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Are....dar in cantitati mari, si folosita zi de zi.  ;) Oricum, cateva picaturi, gen 4-5, nu are asa mare efect.
LAMAIA
Este inamicul numarul unu al germenilor. Combate infectiile interne si externe, fiind in acelasi timp un ajutor pentru pastrarea frumusetii pielii. Este bogata in microelemente, vitamine - mai ales B, A, C si PP. Carotenul (provitamina A) se afla mai ales in coaja; vitamina A - in pulpa si suc. Ele au o mare importanta in fenomenele de crestere, in mentinerea tineretii tesuturilor. Caracteristica principala a lamaii o constituie cantitatea mare de acid citric din suc.

Din cauza vit A, se produce exfolierea fetei, indepartarea tesutului si aparitia nolui "bebeu" de fata. Dar in cantitati mari......ceea ce nu e recomandat pt ca e si posibil iritant. Asa ca cu masura, ne facem frumoase.  :estiok:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 12 2005, 03:51 PM
Post #18


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Dar pot sa folosesc mandarina, ca de-astea ma o groaza, sau nu-s bune? Numai cand ma gandesc la lamaie mi se scarpezeste gura, nu stiu de ce... ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 12 2005, 04:27 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Sigur ca da, mandarina sau portocala...
Mandarina  - reda buna-dispozitie si energizeaza  :D.
Cu toate ca sunt tot citrice, ca si lamaia, cred ca au o concentratie mai mica de vit A. Zic bine, fetelor, sau am luat-o pe aratura?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 11:05 AM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Fetelor, eu am "extras" din eva.ro la momentul respectiv o groaza de retete, dar ma tem ca nu sunt defalcate pe categorii-tenuscat/gras.Deci, sursa acesti material ar fi eva (sa nu se trezeasca careva sa zica k i-am furat "materialu' " fara sursa....)

Inainte de a aplica mastile de infrumusetare este indicat sa se curete tenul si sa se protejeze ochii cu tampoane cosmetice.

• Se face o pasta din fulgi de ovaz si apa. Se aplica pe fata si se lasa sa actioneze pina se usuca, dupa care se indeparteaza cu grija cu un tampon umed.

• O banana coapta se striveste cu furculita pina devine pasta si se amesteca cu o lingurita de miere si doua de iaurt. Se aplica pe fata si se lasa sa actioneze 10 minute, dupa care se indeparteaza cu grija cu un tampon umed.

• Se amesteca bine doua linguri de fulgi de porumb cu o cantitate suficienta de apa pentru a se obtine o pasta consistenta. Se aplica pe fata, se lasa sa actioneze pina se usuca si se clateste abundent.

• Intr-un blender, robot de bucatarie sau pur si simplu cu ajutorul furculitei se amesteca o jumatate de castravete, o lingurita de iaurt, citeva capsuni si o lingurita de miere. Se aplica pe fata, se lasa sa actioneze pina se usuca, dupa care se indeparteaza cu grija cu un tampon umed.

• Se amesteca o lingurita de migdale macinate cu o lingurita de miere si un ou. Se aplica masca si se lasa sa actioneze 15 minute, dupa care se indeparteaza cu grija cu un tampon umed.

• Pentru a indeparta punctele negre se amesteca intr-un recipient bicarbonat de sodiu si apa, in cantitati egale, si se freaca usor pe fata cu acest amestec in jur de 2-3 minute. Se clateste cu apa calda.

• Se zdrobeste jumatate de avocado si se intinde pe fata. Se lasa sa actioneze in jur de 20 de minute si apoi se indeparteaza usor cu un tampon umed.

• Se introduce o ceasca de caise uscate in apa, pina se inmoaie. Apoi, cu ajutorul blenderului sau al robotului de bucatarie, se amesteca cu 2 linguri de lapte praf. Se aplica masca pe fata si se lasa sa actioneze 15 minute. Se indeparteaza apoi masca de pe fata un tampon umed.

• Se curata o jumatate de castravete, se taie felii si apoi cu ajutorul unei furculite sau al blenderului se amesteca cu o lingurita de iaurt. Se aplica masca pe fata, se lasa sa actioneze in jur de 20 de minute, dupa care se indeparteaza cu grija cu un tampon umed.

• Se striveste cu furculita o mina de capsuni si se amesteca bine cu o lingurita de miere. Se aplica pe fata si se lasa sa actioneze 15 minute.

• O lingurita si jumatate de miere se amesteca cu sucul de la o jumatate de lamiie si cu un pahar mic de iaurt. Aceasta compozitie se amesteca cu un ou batut spuma, se aplica pe fata, se lasa sa actioneze 15 minute, dupa care se indeparteaza cu un tampon umed.

* luati o lingurita sau doua de zahar (ideal or fi sa fie nerafinat), adaugati cateva picaturi de ulei de masline si masati-va fata

* frecati fata (cu blandete) cu sare de mare

* amestecati faina de ovaz cu apa sau ulei de masline, pana obtineti o pasta cu care apoi va frecati usor pe fata

* amestecati tot faina de ovaz, dar, de data aceasta, cu doua lingurite de miere si un sfert de lingurita de suc de lamaie

In cazul exfolierii este bine sa frecati cu blandete, evitand astfel riscul de a zgaria suprafata pielii si, daca aveti vene sparte sau o piele foarte sensibila, ar fi bine sa evitati zonele respective. Urmatoarele retete de masti sunt usor de preparat:

* amestecati o lingurita de apa cu o lingurita de miere si doua lingurite de faina. Aplicati pe fata 5-7 minute

* amestecati 170 grame de faina de ovaz cu 3 picaturi de ulei de masline, 240 ml lapte si un albus de ou. Clatiti dupa 20 de minute

* amestecati o lingura de argila cu putina apa - ideal pentru dezintoxicarea tenului

* fierbeti suc de lamaie cu zahar, lasati apoi sa se racoreasca dupa care aplicati pe fata. O data cu indepartarea mastii vor disparea si celulele moarte, obtinand in final o piele foarte fina.

* in cazul unui ten gras, faceti un "piure" dintr-o rosie si aplicati pentru 15-20 minute.

* nu uitati clasica masca de curatare: 2 lingurite de tarate (sau malai) amestecate cu un albus de ou.

Pe langa curatarea tenului se cere si o reinviorare. Si pentru asta exista masti la fel de simplu de preparat:

* o sa incep cu o combinatie mai ciudata, dar in mod sigur eficienta - amestecati 60 ml vodca cu sucul obtinut din stoarcerea unei lamai intregi. Inmuiati in "cocteil" un tampon de vata si tamponati usor fata, fara sa frecati. Nu este nevoie sa clatiti

* lasati la inmuiat peste noapte fasole sau linte. Apoi faceti un terci si amestecati cu putina miere si aplicati pe fata si pe gat. Clatiti cu apa calduta dupa 5 minute

* amestecati miezul unei banane coapte cu o lingurita de lamaie si 20 de picaturi de suc de lamaie

* amestecati morcov ras cu o lingurita de miere de albine si una de caimac

* amestecati suc proaspat de lamaie cu suc de morcovi si castraveti

Dupa ce ati indepartat masca, stergeti-va cu lotiune tonica si, in final, aplicati crema potrivita tenului dumneavoastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:39 AM