IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Briose, muffins
Cleo
post Mar 20 2009, 01:34 AM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Muffine (briose) cu banane si arahide


- o reteta de baza pt muffine cu vanilie la care puteti adauga fructe, ciocolata etc ar fi:
150g unt + 150g zahar se amesteca spuma, se adauga 2 oua intregi continuand amestecarea, praf de copt jumatate de plic (7g), coaja de lamaie si vanilie (sau zahar vanilat) + 200g faina+ 40ml lapte. Se obtine o coca ca o smantana groasa.

Banana foarte coapta si zdrobita am adaugat-o in untul batut spuma apoi am adus ouale si restul

Se pun in forme si se coc la foc mijlociu aproximativ 30 de minute sau pana s-au rumenit si proba cu scobitoarea e trecuta cu brio (infigem o scobitoare in mijlocul muffinei si daca iese uscata la atingere e gata)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_1514.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_1525.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 21 2009, 03:15 PM
Post #12





Musafir






Muffini tiramisu

100g savoiardi (piscoturi pentru tiramisu)
150h faina alba
1 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
1 ou
80g zahar
100g unt topit si racit
250ml zer
4 linguri espresso concentrat, racit
2 linguri Amaretto sau 3 Marsala
150g mascarpone
1 lingurita cu varf zahar pudra
1 baton vanilie
3 linguri cacao

Se sfarama piscoturile si se amesteca cu faina, praful de copt si bicarbonatul. In alt bol se amesteca se bate oul, apoi se adauga zaharul, untul si zerul. Se amesteca la sfarsit cu "faina". Se pune in forma de muffin (6 forme mari sau vreo 10 mai mici) si se dau la cuptorul preincalzit (200°C) 20-25 minute. Cand sunt gata se lasa la racit 5 minute in forma, apoi se scot si se pun pe-un gratar pana se racesc complet.
Se amesteca espresso cu lichiorul. Muffinii se inteapa cu o scobitoare si se insiropeaza cu cate o lingura de "sirop". Mascarpone se amesteca cu zaharul pudra si maduva vaniliei. Se unge fiecare muffin cu crema de mascarpone si se pudreaza din belsug cu cacao.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_1658.jpg)

Vanilia si zaharul pudra se pot inlocui cu un plic de zahar vanilat. Cine are copii mici, poate inlocui cafeaua si lichiorul cu un suc de fructe. Crema de mascarpone se pune si netezeste cu o lingura si nu cu spritul pentru a nu le da forma de prajitura in general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Mar 26 2009, 03:42 PM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Bulinuta cand ai vreme scrii please reteta de muffins cu alune si cioco amaruie. Multumesc frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Mar 26 2009, 04:35 PM
Post #14





Musafir






Aolio MoN, m-ai lovit rau ca la mine e din ochi si cu ce se gaseste in casa...

Dupa ce am citit aici cea mai aproape este reteta Kaluei, vezi aia cu afine mai sus :

200g faina alba
1 lingurita praf de copt
1 plic zahar vanilat
100g unt
In jur de 100ml de Half & Half 10 % (jumate lapte jumate frisca nebatuta cum ar veni) , poti folosi lapte simplu
2 oua
o mana de alune de padure maruntite, care le amesteci cu faina, praful de copt, 2 linguri de zahar brun (poti pune mai mult), zaharul vanilat

am topit 4-5 patrate mari de lindt d-aia neagra: 70% in unt, racit usor, pus ouale si laptele, amestecat bine, turnat in mijlocul amestecului de faina , inchegate toate, turnat in forme si bagat in cuptorul incalzit in prealabil

(IMG:http://i26.photobucket.com/albums/c107/bulina23/DSC_00103.jpg)

This post has been edited by bulina: Mar 26 2009, 04:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Mar 26 2009, 10:20 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Suna muffins-urile astea gustacios de bune. Alunele daca le bag intregi si da-te prin faina e vreun bai?
Cu jumate frisca, jumate lapte ies mai gustoase, o data n-am avut destul lapte si am pus frisca in loc laptele care mai trebuia si a iesit aluatul mult mai bun.
Multam fain (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) , le incerc zilele urmatoare.

This post has been edited by Master of Norules: Mar 26 2009, 10:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 4 2009, 03:27 AM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Muffine cu banane si alune sau nuci

Acuma vad ca taina a spus-o deja kalua dar am s-o repet pt ca este general valabila pt muffine:
- ingredientele uscate se amesteca separat, la fel si cele umede apoi se amesteca numai atat cat sa se umezeasca ingredientele uscate (pana nu se mai cunoaste faina albicioasa) deci nu frecam pana obtinem o consistenta cremoasa, curgatoare care formeaza un ruban ci lasam consistenta mai grosolana
- daca exista si bicarbonat de sodiu si praf de copt in reteta le adaugam pe amandoua pt ca au roluri diferite

eu am folosit ca masura un cup daca nu aveti puteti folosi paharul drept masura

pt 10-12 muffine

castronul 1:
1,5 pahar de faina alba
0,5 pahar tarate de grau (wheat bran)
2 lingurite de praf de copt
0.5 lingurite bicarbonat de sodiu
0,25 lingurite sare
1 lingurita rasa de scortisoara macinata
se amesteca bine apoi se adauga 2/3 pahar nuci sau alune taiate grosier

castronul 2:
1 ou mare sau 2 mici
3/4 zahar zahar brun
1 banana copata si facuta piure
1/3 pahar ulei vegetal
1 lingurita esenta de vanilie
- ingredientele le-am amestecat cu blenderul manual si-a iesit un amestec foarte fin si lichid, ideea este sa obtineti ceva uniform si fara cocoloase

turnam compozitia celui de-al 2-lea castron peste compozitia din primul si amestecam asa cum am indicat mai sus

in cuptorul incins la 375F (190C) introducem tava cu muffine si le coacem cam 15-20 de minute, facem proba scobitorii: intepam mijlocul muffinei si daca iese uscata (trecem degetele de-a lungul ei si nu simtim nimic umed) muffinele sint gata


Sint excelente!

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_2040.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_2047.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 07:06 PM