IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

84 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grup de sustinere Sotret/Roaccutane
Laryss_A
post Apr 9 2006, 02:11 AM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



nici eu nu am avut niciodata decand sunt pe tratament probleme cu epilatul si ma fac numai cu ceara DAR mustacioara nu mi-o mai pot lua cu ceara de nici un fel..am avut doua tentative si am ramas la fiecare incercare cu cate o cicatrice micuta micuta ( nu se observa dar le vad eu) dupa aplicarea si smulgerea benzii cu ceara. asa ca...mare dar foarte mare grija sa nu patiti ca mine. inclusiv crema depilatoare pentru fata m-a ars cumplit si nu am mai folosit metodele astea. in rest , nu am avut probleme cu epilatul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michellemary
post Apr 29 2006, 03:33 PM
Post #32


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 181
Joined: 8-April 06
Member No.: 296



Din pacate pe orice fata tratata cu produse antiaccneice, smulgerea mustacioarei cu ceara este o chestiune f riscanta. Eu era sa fac stop cardiac cand m-am uitat in oglinda si am vazut ca odata cu mustacioara s-a dus si o bucatzica superficiala de piele. Am plans 3 ore in continuu. Am aplicat fluocinolon din belsug cateva zile si din fericire s-a vindecat fara urme. A doua oara cand mi-am smuls mustacioara am avut grija sa opresc aplicarea de retin a cu o saptamana inainte. Dar folosisem brevoxyl si kerancnyl (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) . Din greseli invat, acum sunt patita si peste 2 saptamani cand o sa treb sa repet operatiunea de inlaturare a mustacioarei o sa fiu si mai precauta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 29 2006, 08:03 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



si eu am plans o groaza si nu am iesit din casa trei zile (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) dar ai dreptate, din greseli invatam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Apr 30 2006, 05:49 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Pffff, eu am emotii in legatura cu epilarea cu ceara... de cand am inceput tratamentul nu m-am mai epilat deloc, doar cu lama...

Mustata n-as mai indrazni in veci s-o epilez cu ceara, am incercat o singura data acum mult timp si a fost horror (si pe vremea aia nu foloseam nici un tratament local sau intern, deci a fost doar reactia pielii), o luna de zile cred ca am fost iritata. Oricum am doar cateva firicele, si alea greu vizibile, deci le iau cu penseta o data la cateva luni si n-am probleme asa...

In schimb din cauza tratamentului vad ca mi se dezvolta o dermatita/eczema uratzica pe brate (bratele si spatele sunt zone cu probleme la mine), si laptele hidratant Neutrogena vad ca nu mai e suficient... trebuie sa merg la dermatolog saptamana viitoare.

Lari, tu dupa cat timp ai avut efecte vizibile cu tratamentul? Eu sunt la a treia cutie de Sotret (tot 10 mg/zi si 5 zile/saptamana), si cred ca inca trebuie sa am rabdare, mai imi apar imperfectiuni (in special pe barbie, si cateodata in obraji), desi efectele secundare se vad... Dar ma gandesc oricum ca doza e fff mica, deci am nevoie de muuuultaaa rabdare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 30 2006, 10:09 PM
Post #35


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



angelito, tot 10mg/zi am luat si eu ...cam doua luni ( sper ca tin bine minte) am luat 7 zile din 7 iar efectele, la modul ca monstrii nu mai apareau aproape deloc s-au vazut cam in 3-4 luni, urmele s-au dus cam in 6 luni ....iar dupa 6 luni deja aratam ca un om perfect normal caruia din caaand in caadn ii mai apare cate un punctulet rosu, dar monstrii ...mmm...cred ca in anul asta si jumatate ( atat se implineste in vara de cand am inceput tratamentul) nu cred sa mai fi avut mai mult de 3-4. asa ca, eu zic sa mai ai putina rabdare, acum e drept, e mai rau ca vine vara si o sa-ti mai scada doza si atunci poate ca va trebui sa treaca putin mai mult timp pana sa vezi efecte pozitive remarcabile dar nu iti pierde speranta sunt ferm convinsa ca si la tine se vor vedea asa cum s-au vazut si la mine desi iti spun la modul cel mai sincer nu credeam sa apuc ziua in care sa-mi vad fata curata. ma uitam in oglinda si plangeam , asta faceam de dimineata pana seara si-mi spuneam ca eu nu am sa fiu niciodata "un om normal" . pupici, ai grija de tine! si crede in continuare (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) o sa vezi ca o sa fie bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post May 2 2006, 02:10 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Merci pentru raspunsuri si incurajari, Lari (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) !

Sunt constienta ca trebuie sa am rabdare, dar e greu (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) , in plus ma enerveaza ca pielea e atat de sensibila ca nu mai pot folosi alte produse care sigur mi-ar face bine...

Tu ce produse de ingrijire (pentru fata si corp) ai folosit in timpul tratamentului? Le mai folosesti si acum sau le-ai schimbat?

Pupici si merci!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 2 2006, 07:45 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



la inceput foloseam ca nebuna...am folosit cateva luni bune...diacneal si Clean AK de la avene ( stii tu ca eu sunt aia obsedata de avene (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) ) si sincera sa fiu mi-am cam stricat tenul dupa cateva luni ...din cauza excesului in sensul ca am facut un soi de alergie si nu i-am spus lui Leventer ce creme folosesc iar cand i-am zis ce am patit mi-a zis sub nici o forma sa nu mai folosesc asa ceva...si...am inceput sa-mi cumpar produse pentru un ten normal, chiar deshidratat. inainte toate produsele erau din gama impotriva cosurilor, de la avene iar acum...mi-am luat masca hidratanta, hydrance optimale riche ( dupa ce am incercat si cold cream la sugestia farmacistei si nu mi-a prea placut), gelul pentru gomaj ( mi se pare soft) si gelul demachiant pentru piele sensibila. iar pentru restul corpului dupa ce am incercat nenumarate lotiuni ( ador tot ce tine de domeniul asta) singura ce m-a multumit si pe care o folosesc de cateva luni buni este uleiul baby johnson cu aloe vera. si....2-3 l de apa pe zi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) mmm...sper ca nu am omis ceva....dar in princiu...eu zic oricat de tentant ar fi ( pentru mine a fost si nu a avut cine sa ma indrume a trebuit sa aflu singura) iti sugerez sa nu mai folosesti decat produse pentru piele sensibila, noncomedogene evident dar nu din cele impotriva monstrilor fiindca iti vei agresa tenul prea rau si asta se va vedea nu imediat, ci in timp. pupici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post May 3 2006, 12:56 PM
Post #38


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Adica ar trebui sa renunt la Keracnyl ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post May 3 2006, 03:43 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Da, Lari, mi-aduc aminte ca foloseai Cleanance si Diacneal in timpul tratamentului si chiar m-am mirat...

Eu acum folosesc o crema hidratanta de la Roc (special conceputa pentru tenul cu probleme aflat sub tratament) si balsamurile/uleiurile Decleor, care nu sunt deloc agresive (dimpotriva, fiind foarte grase, protejeaza si hranesc pielea). Si mai folosesc local, strict pe imperfectiuni, unguente antibiotice sau Keracnyl - asta numai pe barbie, ca sa impiedic aparitia monstrilor. Cat despre produsele de corp, am de gand sa incerc gama Atoderm, pentru ca e problematica situatia...

Deci, Girlish, eu cred ca poti folosi in continuare Keracnyl, dar numai daca tenul e f rezistent. Si oricum trebuie folosit cu multa prudenta (eventual nu in fiecare zi, si intotdeauna urmat de crema hidratanta).

Pupici fetelor (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) !

P.S.: Lari, tu de fapt ai terminat tratamentul? Daca da, cat a durat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 3 2006, 05:01 PM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



prin iunie il voi termina se pare ( si sincera sa fiu ...mi-e o frica de nu mai pto la gandul ca daca doamne fereste imi apar din nou bubite....eu sunt ca si cu drobul de sare) si la sfarsit voi avea fix un an si jumatate de tratament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

84 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 12:16 AM