IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Originea Ingerilor
Diana.
post Feb 11 2006, 03:32 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Care credeti ca este originea ingerilor?

Cind, fiind copil am intrebat-o pe bunica mea de unde vin ingerii si cine sint ei si mi-a raspuns in felul urmator:
" Sint copiii si oamenii buni pe care Dumnezeu i-a chemat la El pentru ca are nevoie sa Il ajute. Si fiecare dintre noi are un inger care sa-l ocroteasca, ingeras care se supara cind nu sintem cum ar trebui sa fim."
N-am sa ii uit cuvintele niciodata.
In momentul de fata, sper ca ingerul meu sa imi stea alaturi.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 11 2006, 11:15 PM
Post #2





Musafir






ingerii...................... sunt  umbra lui DUMNEZEU, care vegheaza asupra noastra, umbra care apare doar atunci cind noi suntem in soare , deci eu cred ca daca vom umbla doar pe cai "intunecate', nici ingerii nu vor veghea asupra noastra !!! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 12 2006, 05:04 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Ce frumos si spus Mistaco!

Si eu tot de la bunica am credinta in ingeri.Si mai cred ca de multe ori Dumnezeu ne scoate in cale anumiti oameni care au un anumit rol pozitiv.Din pacate nu gasesc cuvintele potrivite sa descriu chestiuta asta.Dar eu simt prezenta divina si in oamenii care sunt mereu langa mine in momentele in care simt ca mi se prabuseste toata lumea mea.Stiti voi...genul acela de oameni pentru care ii multumim lui Dumnezeu ca ni i-a scos in cale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 14 2006, 12:15 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Dpdv religios, , ingerii sunt fiinte de natura spirituala, si au fost creati intr-o stare anterioara creatiei lumi.
Dupa cartea lui Iov, arata clar ca erau deja creati:"cand s-au facut stelele, laudatu-M'au cu glas mare toti ingerii Mei" (Iov 38,7).

oricum, e bine ca avem pe cineva ce ne pazeste de rele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 22 2006, 03:32 PM
Post #5


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Cred ca ingerii vin din constiinta individuala si colectiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 4 2006, 01:50 PM
Post #6





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ingerii exista,nu le vedem aripile pentru ca sunt oameni ca si noi care la momentul potrivit stiu sa ne spuna cuvantul potrivit,sa ne dea confortul de care avem nevoie,sa ne lumineze drumul,trebuie doar sa le ceri ajutorul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .....un inger e doctorul care in mod miraculos desi alti doctori au incercat,el a reusit sa vindece sau sa gaseasca raspunsul,un inger e omul care intamplator sau nu salveaza viata unui alt om dintr-un accident,un inger e prietenul care ne ajuta sa trecem peste o suferinta......eu am cunoscut ingeri pe parcursul vietii (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FreyaVanilla
post Jul 19 2006, 09:50 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 178
Joined: 13-July 06
From: Pitesti
Member No.: 421



mie cand eram mai mica mi se tot zicea ca ingerii sunt copilasii mici care mor, si de fapt ei nu mor, sunt chemati de Dumnezeu fiindca nu mai are destui ingerasi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana_WP
post Dec 27 2006, 05:36 PM
Post #8





Musafir






Andrei Plesu - "despre ingeri" . Nu ar avea nici un farmec sa va fac eu un rezumat dar va pot trimite cu placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ISSA
post Feb 4 2008, 10:35 AM
Post #9





Musafir






Stiti ca si Satan la inceput a fost un inger? Am citit asta in biblie. Era cel mai frumos inger. Era atat de frumos incat, a crezut la un moment dat ca poate fi chiar mai sus decat Dumnezeu. Era un ingamfat, si a atentat la inchinarea pe care oamenii i-o aduceau lui Dumnezeu, sugerand ca acea inchinare sa-i fie adusa lui.
Apoi, a fost izgonit din cer.
De atunci, isi cauta adepti necontenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 4 2008, 04:38 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, stiam, de aceea i se spune "raului" si "inger cazut".
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:49 PM