IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vitaminele din alimente si sanatatea, cascaval impotriva cariilor
bubulina
post Mar 18 2007, 08:48 PM
Post #11





Musafir






Nici io nu prea manananc paine...dar cind o maninc o maninc goala pe toata. Imi plac mai ales siemintele din ea.

Eu maninc orice cu vegetale: gen o lingura de vegetale , o lingura de mincare gatita. Branza o mananc tot in amestec cu vegetale. Si muraturile merg bine la mincarea gatita yammy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 18 2007, 09:17 PM
Post #12





Musafir






Nici eu nu prea pot sa mananc ceva fara o muratura, o rosie, un ardei, vegetale in general sau salate. Am impresia ca-mi sta mancarea in gat altfel. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Singura exceptie o fac pastele.
Painea integrala e sanatoasa, e foarte bun furnizor de B-uri. Painea alba nu mai are nici o vitamina sau un mineral in ea, sunt calorii sau glucide goale. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

sweet, nu vei putea sa te lasi de pe o zi pe alta de mancat paine, dar daca chiar vrei s-o faci, ia-o treptat si gandeste-te la calitatea mancarii si la telul pe care vrei sa-l atingi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 20 2007, 12:12 PM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



thanks for the tips, fetele (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) si intr-adevar, automotivatia cred ca este cea mai importanta..ioanna, eu nu prea stiu sa fac mancare (a se citi deloc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) dar poate ca ar fi cazul sa ma apuc..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Apr 14 2009, 08:29 PM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Fetelor, dar despre vitaminele si mineralele sub forma de suplimente alimentare ce parere aveti?

Am auzit pareri impartite: ca sunt bune si ajuta sau ca pot dauna sanatatii (si nu neaparat in cazul supradozajelor).
Voi luati vitamine si minerale? Daca da, cum le luati? Este periculos sa le iei mai mult de o luna sau 2? Trebuie luate cu pauza? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 14 2009, 10:57 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vitaminele si mineralele de sinteza nu se asimileaza la fel de bine ca cele din alimente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Culturistul
post Feb 11 2010, 10:49 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 24
Joined: 9-February 10
Member No.: 7,955



Cerealele, paine sau alte derivate din cereale nu sunt indicate pentru omul modern.

Chestia asta cu cereale dimineata, cu lapte, este o idee depasita, promovata in trecut de americani, pentru a creste productia proprie de astfel de bunuri, nicidecum pentru a imbunatati starea de sanatate sau de bine a populatiei.

S-a dovedit stiintific, faptul ca daca dimineata consumam carbo cu ig mare, cum sunt cerealele, nivelul de energie in intreaga zi va fi diminuat, datorita secretiei exagerate de insulina, si digestiei precare.

Vitaminele si mineralele din suplimente sunt cea mai buna metoda de a mentine organismul intr-o stare anabolica si nu numai. Problema este ca in ziua de azi, alimentele sunt sarace sau nu mai contin deloc ceea ce in mod normal ar fi trebuit sa le contina. Legumele au provenineta dubioasa, fructele sunt tinute saptamani intregi in depozit, pentru a se coace in mod artificial, exemple fiind destule. Deci carente de vit+min apar imediat. De aceea este foarte indicat sa se consume astfel de suplimente. Ideal pentru femei este Opti-Women si Eve.

Absorbtia acestora este uneori mult mai buna decat din alimente, datorita unor componente ce ajuta la digestie, absorbtie si nu numai. Mai ales daca sunt luate impreuna cu o masa, atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 11 2010, 11:20 AM
Post #17


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Sunt de acord cu tine, in zilele noastre multe alimente sunt golite de orice valoare nutritiva. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Dar nici suplimentele nu sunt foarte ok, sunt receptionate de organism intr-un mod diferit decat cele in stare naturala, in alimente. Asta este parerea mea din cate m-am informat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ideal ar fi sa gasesti alimente sanatoase si crescute natural.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Culturistul
post Feb 11 2010, 11:27 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 24
Joined: 9-February 10
Member No.: 7,955



Exista vitamine si minerale fara adaosuri, sau cine mai stie ce. De exemplu exista astfel de produse probiotice fara alergeni, in
formula vegetariana, dasemenea si multivitamine si multiminerale din ingrediente naturale, fermentate Deci singura problema ar fi surplusul, care este eliminat in mare parte prin urina si gata. Deci intr-un final nu este o problema deloc. Trebuie daor sa stii ce sa cumperi si ce nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gingerbread
post Jan 24 2011, 10:44 AM
Post #19





Musafir






Eu consider ca daca mancam sanatos si avem grija sa nu mancam mai mult decat consumam ( ex: energie) ar trebui sa fim ok. Eu sincer prefer sa ma feresc de tot ceea ce inseamna carne de porc, mezeluri, etc. Painea prefer sa o fac in casa, cu faina integrala si sa pun eu seminte de tot felul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rebe2015
post Oct 26 2015, 11:17 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-September 15
Member No.: 12,961



Castanele ... Aroma, gustul şi aspectul apetisant al castanelor coapte ne īmbie simţurile īn acest anotimp. Ele sunt benefice pentru sănătatea noastră datorită conţinutului de nutrienţi precum vitaminele E, B1, B2, B6 şi vitamina C, fosfor, carbon, lecitină, potasiu, calciu, fier, magneziu, zinc, mangan, tiamină, riboflavină şi fibre. Consumul de castane ne ajută să avem un sistem imunitar mai puternic, contribuie la scăderea riscului de infarct, luptă īmpotriva bolilor reumatice, cresc tonusul capilarelor fragile, contribuie la vindecarea vānătăilor, hematoamelor şi a luxaţiilor, combat anemia şi sunt tonice pentru sistemul nervos. Se folosesc cu succes şi īn tratamentul trombozelor şi al varicelor. Se pot consuma fierte, coapte şi sub formă de piure sau supă. Mie imi plac cel mai mult coapte ... e de ajuns sa ma gandesc la ele si ma apuca o pofta de zile mari! Vouă cum vă plac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:07 PM