IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum salvez o begonia?
whiterose
post Apr 21 2009, 10:56 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 15
Joined: 13-October 08
Member No.: 5,104



va rog sa ma ajutati cu un afat. am primit o begonie foarte frumoasa cu flori rosii dar a inceput sa se usuce.i-au picat toate florile, iar frunzele au devenit maro. nu stiu cum sa o salvez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Apr 22 2009, 02:10 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Begoniile isi pierd florile din diverse motive (aer uscat, curenti reci de aer, caldura in exces, daunatori s.a.) dar maronirea frunzelor poate avea doar 2-3 cauze: udare necorespunzatoare (prea multa apa sau dimpotriva, prea putina) sau aerul foarte uscat.
Begoniile au nevoie de umiditate atmosferica ridicata, iar acest lucru se poate face prin pulverizarea frunzelor cu stropi fini de apala temperatura camerei. Atentie! NU le stropi cu apa foarte rece ca risti sa le omori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 21 2010, 01:35 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Mi-am cumparat o begonie. Si a murit. Iar cand m-am uitat la radacina era plina de insecte minuscule, care mancau de zor. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 13 2012, 12:48 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am si eu o begonie si habar nu am cum sa o ingrijesc. Nu stiu la cit timp sa ii pun apa si as vrea sa o mut in alt ghiveci, dar nu stiu daca pamintul de sera e bun pentru ea. Sint in ceata totala, ma ajutati si pe mine cu niste informatii despre ingijirea begoniilor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 01:49 AM