IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cele mai bune diete, diete
soffia_bianca
post Apr 1 2007, 09:17 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 1-April 07
Member No.: 1,426



Haideti sa facem un topic cu cele mai bune diete!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Apr 1 2007, 04:31 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Eu votez cu...Monti FOR EVER !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Apr 1 2007, 05:06 PM
Post #3





Musafir






Me too, sylvia!!! Forever!!!
Am incercat de doua ori dieta hipocalorica, o data prin clasa a XII-a si a doua oara in 2000...am slabit 6kg in trei luni, in schimb m-am ales de fiecare data cu hipoglicemie si hipocalcemie...groaznic a fost! Nu ma puteam misca din pat, tremuram toata, eram depresiva si-mi era rau tot timpul!
Anul trecut med de familie mi-a recomandat dieta disociata..dupa o zi de carne si o zi de lactate(din cauza carora m-am deranjat la stomac...prastie eram!!! - aveam o colita tare nesuferita de la orice produs lactat inainte de MM) mi s-a facut rau, cred ca am facut iar hipoglicemie, asa ca m-am linistit.
In fine, singura dieta dupa care ma simt excelent, plina de viata, fericita, mananc BINE(de ma minunez de fiecare data cum pot baga in mine atat fara sa ma ingras, ba din contra, slabesc intruna) si nu simt nici un dezavantaj este dieta MM.
O spun inca o data, sa-i dea Dzeu sanatate lui MM, fiindca a descoperit modul acesta de alimentatie si a binevoit sa-l impartaseasca si altor persoane. Il iubesc!!! Si tb sa incep sa-i pregatesc declaratia de dragoste in lb franceza...nu mai am mult si ajung sub 70kg...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 1 2007, 06:49 PM
Post #4





Musafir






Pe timp indelungat eu am vazut rezultate remarcabile doar cu doua diete: Weight Watchers si Montignac.
Orice s-ar face, alimentatia trebuie schimbata s noua forma trebuie pastrata toata viata. Binenteles ca la faza de slabit sunt alte conditii decat la cea de mentinere, indiferent de dieta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 27 2008, 02:01 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Colega mea a cumparat cartea Mihaelei Bilic.Mi-a imprumutat-o si mie sa o rasfoiesc cateva zile.Multe chestii nici nu le-am vazut in alte diete.Sincer,nu stiu ce sa zic.Dar daca a reusit pentru Teo si pentru Mihaela Radulescu,atunci probabil e ceva de capul ei.Tot de aici am aflat un secret (IMG:style_emoticons/default/secret.gif) ciorba si ardei iute.
La cata ciorba ,supa,borsuri si ardei iute am mancat,ar fi trebuit sa fiu piele si os.
Dieta Montignac nu am incercat-o.Nici nu stiu despre ce e vorba (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Insa vad ca pe forum se vorbeste mult de ea si de rezultatele care le da.Cred ca o sa ma interesez.... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2008, 02:45 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Teo, eu am mari reticente vis-a-vis de dieta dnei Bilic.
De ce?
Citez: "Branza este cel mai mare pericol pentru silueta, deoarece contine pana la 80% grasime. O felie de cascaval este echivalenta cu 3 felii de paine, asa ca nu va amagiti mancand telemea cu rosii…nu o sa slabiti prea tare
CONCLUZIE: Grasimea alimentare = grasime corporala, deci evitati orice aliment, care frecat intre degete lasa grasime."

Fragment preluat din "Silueta dincolo de mituri" - Mihaela Bilic
Doamna Bilic uita o chestie: ca ostoporoza face ravagii; sa promovezi o dieta in care brinzeturile sint unul dintre "inamici", sa recomanzi margarina... sa ma scuze, dar eu zic "pas".
Orice dieta in care se maninca de toate, cu masura, urmata de exercitiu fizic sustinut, da rezultate pe termen lung. Ma tem ca dns Bilic nu a reinventat roata, ba, mai mult, in cartea cu pricina sint destule chestii pe care orice medic le-ar elimina din start.
Teo, Mihaela Radulescu? Pai cite ore la sala au facut, cu instructor linga ele? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Mersi, diete asa pot sa fac si eu. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

.. din descrierea dietei:
Pierderea in greutate presupune o restrictie calorica astfel incat echilibrul dintre aportul si consumul de energie sa fie negativ, iar organismul sa fie nevoit sa consume din depozitele de grasime. Necesarul caloric mediu pentru mentinerea greutatii este de 1.800 –2.000 calorii la femei si 2.200 – 2.500 calorii la barbati. Prin urmare, in momentul in care vrem sa slabim, acest aport caloric trebuie redus, insa trecerea de la o alimentatie bogata la un regim restrictiv trebuie sa fie facuta treptat. Organismul nostru se adapteaza rapid la un aport redus si scade cheltuielile de energie, iar metabolismului bazal ii apare fenomenul de obisnuinta si se incetineste procesul de slabire. De aceea, pentru a evita acest risc se incepe cu o dieta relativ larga si pe masura ce greutatea scade restrictiile vor fi din ce in ce mai severe. Atentie! Se limiteaza doar aportul de carbohidrati si grasimi, nu si cantitatea de proteine.

Nu stiu daca sa rid sau sa pling: mai toate dietele se bazeaza strict pe principiul scris cu litere italice si subliniat. Nu e nici o noutate. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Din punctul meu de vedere, dieta dnei Bilic este o alta dieta care promoveaza infometarea. Nu vad nimic sanatos in asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 27 2008, 03:43 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Asa am avut si eu impresia.
S-a facut atata publicitate la cartea asta"Traiesc deci ma abtin"ca am fost curioasa.Am rasfoit-o dar nu m-a ademenit.
Eu sunt de parere ca fiecare dintre noi este diferita si prin urmare ,cel mai corect este ca fiecare sa aiba un regim personalizat,bazat pe niste analize(foarte importante).Dietele tinute dupa ureche sau petru ca le-a tinut si vecina si a slabit,nu trebuie promovate.De cele mai multe ori dau numai rezultate nedorite (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2008, 04:20 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... sincer cred ca in spatele dietei dnei bilic sint bani, sume importante... si atit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jan 27 2008, 06:55 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Am citit si eu cartea aia si va spun ca unele chestii sunt luate din Monti,din ceea ce am urmarit eu pe topicul fetelor de aci,iar altele sunt absurde.
Zicea ca poti manca la micul dejun shworma,burger si alte chestii de genul. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 28 2008, 01:45 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Philia, dar tu nu erai cu ingrasatul?! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
lol..shaorma si burger la mic dejun..? pe bune?! dar branza si rosii no way! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:16 PM