IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greselile de ortografie - FORUM TOP!, Invazia semianalfabetilor in forum si cele mai frecvente greseli
Diana.
post Jul 25 2008, 12:54 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Deschid acest topic pentru ca in ultimele zile am fost asaltate de useri care nu stiu sa scrie romaneste. Semianalfabeti sau analfabeti de-a binelea... (IMG:style_emoticons/default/nea.gif) (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Ce am remarcat - uneori si la membre vechi (din pacate (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ):
- lipsa articolului hotarit proclitic pentru substantive la plural
ex: "in unele opini" nu "opinii"
- viitorul : "Daca v-a fi cazul" in loc de "daca va fi cazul"
- indicativul prezent: la formele care au pentru persoana a treia terminatia in "au" sau la forme impersoanele, se pune de-aiurea cratima. "Se i-au 3 luni " desi corect este "se iau".
- lipsa cratimei, verbele unindu-se cu pronumele de-aiurea total "mam saturat"

Voi ce alte greseli frecvente ati mai observat? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Later edit: Multumim celor care au pus link catre noi. Ne-au mai adus vizitatori. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 25 2008, 12:58 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pe mine ma deranjeaza la ochi lipsa spatiilor dintre semnul de punctuatie si urmatorul cuvant. Lipsa totala a semnelor de punctuatie sau inlocuirea lor cu ... (trei puncte).
Revin!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2008, 12:58 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Abia te-astept! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 25 2008, 01:08 PM
Post #4





Musafir






Eu recunosc ca sunt una dintre persoanele care greseste deseori din graba sau neatentie (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Oricum imi place topicul asta pentru ca pe mine ma stimuleaza sa fiu mai atenta. Critica constructiva face intotdeauna bine (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 25 2008, 01:08 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ah, bon!

clasament,a lucrurilor - lasand la o parte virgula introdusa ca musca in lapte, cum e posibil sa nu stim la ora actuala cum sa utilizam articolul genitival?
ajutatima - cratima, dupa cum spuneai si tu, Di, se pare ca e perimata. La ce s-o folosim, daca verbal n-o pronuntam?
Nu-mi plac nici cacofoniile pe care le mai scapam din neatentie. Astazi am depistat-o in articolul despre Baia catelului Daca cainele tau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2008, 01:12 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) e copiat. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jul 26 2008, 12:09 AM
Post #7





Musafir






Daca tot face parte din regulamentul site-ului sa scriem ca lumea, mi se pare corect sa incercam sa respectam aceasta regula. Insa sunt persoane care sunt bine intentionate, de treaba, insa au ceva lipsa de cunostinte la capitolul gramatica. Asta e, nu au fost suficient de atenti la scoala, nu au ei/ele atentia aia la detaliu cand scriu ceva si mai baga cate un 'opini' in loc de 'opinii', mai uita cate o cratima sau o adauga acolo unde nu e cazul (asta din urma mi se pare o greseala mai grava).
Mie mi se pare ca nu e datoria noastra sa le facem observatie, ( Maat poate sa ii corecteze daca ea considera ca e necesar).

Ceea ce mie mi se pare mai deranjant sunt prescurtari din astea 'inteligente' precum: oki in loc de ochi, dak in loc de daca. Acum nu imi mai vin si altele in minte. Sunt prescurtari frecvent intalnite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 26 2008, 08:11 AM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Happy, greselile-s omenesti. Ni se intampla tuturor sa scriem incorect sau sa nu ne amintim daca-i cu linioara sau ba sau cum naiba se scrie un cuvant, ca doar nu dormim cu cartile de gramatica sub cap. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) daca-i o chestie minora, numeni nu zice nimic, dar daca-i o repetitie de greseli "mancavash okisorii, da-timi si mye un sfat kum sami makiez makiez buzele sa arat la Angelina jolie" (e din imaginatia mea, nu dati cu pietre!) nu poti sa nu te oftici si sa-i ceri omului sa-si respecte limba.
Poate-s eu mai severa la capitolul asta, dar prefer ca peste cativa ani de zile sa fie aratati cu degetul cei care nu leaga bine doua cuvinte (oral sau in scris), nu din ce in ce mai putinii care mai vorbesc corect romaneste. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Stiu ca in Marea Britanie sunt numerosi tineri care pur si simplu nu pot scrie corect (e o boala al carei nume nu-mi vine in minte acum), iar profesorii nu tin cont neaparat de scris ci de modul de gandire. Sunt persoane destepte, dar care nu reusesc sa scrie corect gramatical. In cazul lb romane, insa, cand scrierea este fonetica, iar orele de gramatica sunt cu duiumul in scoli, singura boala (care nu-ti permite sa te exprimi" ca la carte") e chiulul. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 26 2008, 09:03 AM
Post #9





Musafir






Mai de cand cu laptopurile astea creca (e un cuvant asta,da? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) om ajunge toate rand pe rand la panoul rusinii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Acu serios, unii chiar sar calu si se vede treaba ca sunt analfabeti, dar din graba sau lipsa de tastatura prietenoasa ne cam scapa la toate cate o litera, cate o virgula, etc.
Asa ca pe mine una n-o sa ma prea vedeti postand pe aci, ca nu imi sta in caracter sa arat cu degetu si atat. Prefer sa ajut omu sa isi revina pe drumu cel bun daca se poate iar daca nu sa ii dau pace. Panoul rusinii mi se pare ca nu a functionat vreodata constructiv. Mi se pare mai degraba ceva de genul "hai sa aratam cat suntem noi de culti si cat sunt altii de prosti".
IMHO TM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jul 26 2008, 09:21 AM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Qu'est-ce que c'est: IMHO (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ?

"Creca" imi place si mie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:34 AM