IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Henna
elle_ni
post Jan 8 2006, 12:15 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



fetelor, am fost ieri de-am batut Bucurestiul  sa caut henna neutra de la sipa...ioc :(...cica nu se mai gaeste in depozit...

daca este cineva care si-a luat de curand henna neutra, va rog, spuneti-mi si mie...

apoi, ar mai fi o problema:lamuriti-ma si pe mine cum sefoloseste henna:
1.cat timp stai cu ea pe cap/
2.pateaza mainile (adica e nevoie de amnusi sau nu)?
3.daca nu imi iese bine culoarea (in cazul in care optez pentru una colorata), ma pot vopsi peste 2-3 zile ci o vopsea clasica?

la plafarul de la hanul lui manuc, vanzatoarea imi daduse o heena dela ayuveda, si pe ea scria ca pui 2-3 lingurite pulbere, nu stiu cat acafea prospat macinata si apa pana la omogenizare.o lasi 4-5 ore la macerat (cica...) si apoi ti-a pui pe capatzana, o mai lasi pana se usuca si apoi te speli.

voi cum ati procedat?

si apoi, cica cea mai buna henna este cea din sudan...bine, bine, dar care e cea mai buna din RO, ca doar n-oi merge pana in Sudan sa-mi iau henna :(...

alta vopsea in afar hennei care sa fie 100% naturala mai este pe piata noastra?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 8 2006, 12:35 AM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



elle_ni, era ceva pe celalalt forum despre o farmacie in spatele magazinului cocor unde ar avea mai multe feluri de henna. nu mai retin insa unde exact.. :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 8 2006, 04:32 AM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle_ni eu ma vopsesc mai de mai bine de 1 an jumate cu henna iar parul meu s-a regenerat spectaculos ....

in septembrie cand am fost in Romania mi-am cumparat 2 marci Sonia la vreo 70-80000 lei si Sipa la 140000, eu vreau aramiu si prima oara am incercat Sonia si e excelenta si consistenta si culoarea apoi Sipa .... luciul s-a cunoscut dar nu mi-a lasat pic de culoare asa ca eu votez cu Sonia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 8 2006, 12:11 PM
Post #4


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



QUOTE
la plafarul de la hanul lui manuc, vanzatoarea imi daduse o heena dela ayuveda, si pe ea scria ca pui 2-3 lingurite pulbere, nu stiu cat acafea prospat macinata si apa pana la omogenizare.o lasi 4-5 ore la macerat (cica...) si apoi ti-a pui pe capatzana, o mai lasi pana se usuca si apoi te speli.
   Si eu folosesc tipul asta de henna dar o amestec cu apa fierbinte pana se face o pasta groasa, ca o smantana, o las la cald 2-3h si apoi o aplic pe parul proaspat spalat si uscat dar nu o las sa se usuce, pt ca nu o mai poti scoate decat daca, eventual stai cu capul in ligheanul cu apa cam un secol. imi pun o punga (sau folie de plastic, din aceea pt alimente) si peste asta un batic/caciulita ca sa fie cald (la caldura actioneaza mai bine, te alegi cu o culoare mai frumoasa, mai intensa). Stai cu ea cat mai mult (eu stau 6-8h) si apoi te clatesti cu fff multa apa. Nu folosesti balsam sau sampon. Apoi te usuci si nu-ti pui nimic in par (spuma/fixativ) si nu te speli macar o zi sau doua pt ca actiunea hennei continua si se oxideaza la aer si vei observa ca ti se va mai inchide putin culoarea.

Eu am mai incercat si henna Sippa si Sonia, dar cea mai buna mi se pare henna asta. E si mult mai ieftina (200g cam 100mii) si se amesteca fff bine, se aplica mult mai usor si se clateste si usor.

Treb sa folosesti manusi pt ca pateaza tare.

Nu am folosit henna neutra asa ca nu pot sa-ti spun nimic despre ea.

F multe informatii poti gasi si pe www.hennaforhair.com  Acolo sunt si poze ale pers care folosesc henna si procedee si tot ce vrei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 8 2006, 12:26 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Scuzati-ma ca intervin in topic.Henna pentru par blond exista?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 8 2006, 12:49 PM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



daaaaaaaaaaaa este si pt par blond acolo in spate la cocor! (sau lateral sau.. nu mai retin. oricum ceva cu cocor)

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 8 2006, 01:56 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu sunt din Constanta..  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 8 2006, 02:35 PM
Post #8


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Blondina, poti intra pe naturaplant si-ti poti comanda de la ei Henna Sipa (au si pulbere si crema dar cred ca e mai safe cea pulbere). Cred ca aveau si henna neutra.

Sau poti sa rogi vanzatoarea de la plafar sa-ti aduca la viitoarea comanda. Daca dai peste una draguta :D In general sunt serviabile. Nici eu nu mai gaseam de la un timp Henna pe care o foloseam eu (calix herbal) si am rugat-o pe tipa de la plafar sa-mi aduca 2 cutii la luna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 8 2006, 03:09 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Nu gasesc arissuca..  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 8 2006, 03:42 PM
Post #10


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



naturaplant.ro
Se pare ca nu au henna neutra. Dar mai poti incerca pe la plafare. Le spui ce cauti si firma producatoare si ei iti pot face comanda. E mai ieftin asa, pt ca daca faci comanda la cei de la naturaplant treb sa fie de min 300mii si platesti si transportul cca 100mii. Eu am comandat de la ei cand eram acasa (intr-un orasel prapadit in care nu se auzise decat de henna Sonia).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

33 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:29 PM