IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Henna
bebi_mic
post Jan 13 2006, 10:33 PM
Post #51





Musafir






scuzati ca intervin, dar parul meu este foarte foarte voluminos (flocea in limbajul meu :-[ ), mai ales dupa baie cand se usuca si cand il pieptan, si in lumea asta n-am gasit nimic cu care il pot indrepta, in afara de placa. Si si placa, e o placa de 15cm pe 10cm, ca alta se rupe in el :fluierat: . Am si lung parul, sub fund, dar nici chiar asa de nesimtit :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 13 2006, 10:40 PM
Post #52





Musafir






@kale: care masca de la Gliss? Eu mi-am cumparat saptamana trecuta 2 masti Gliss - una de 1 minut din seria lor "Asia Beauty" cu extract de floare de lotus si proteine de soia, iar cealalta de 3 minute  pt. par uscat, dar inca nu le-am incercat.

@bebi: incearca cu fierul de calcat, dar nu des, ca-ti termini parul. Eu una nu vreau sa-l indrept, ci numai sa nu umblu ca Muma Padurii  :P   Exista in Ro. coafor/frizer specializat pe par african? Aia scot si mama cretului din par!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebi_mic
post Jan 13 2006, 10:49 PM
Post #53





Musafir






??? am auzit de chestia cu fierul dar...e greu. trebuie sa ma ajute cineva si apoi... eu nu am tp nici sa mananc. parca as avea 60 de ani ca babele alea se trezesc la 4 si se culca la 11 si tot se plang ca nu au timp :( ma gandeam ca poate stiti vreo crema ceva balsam ce stiu eu pentru asta. eu daca il las desfacut chiar sunt MUMA PADURII  :'(  :frustraree:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 14 2006, 03:42 PM
Post #54


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



fetele doritaore de henna blonda, va anunt cu regret ca momentan nu am gasit henna blonda, ba mai mult, se uita ciudat la amine vanzatoarea...ca si la cea neutra de altfel...se gaseste greu sau cum?

daca e cineva din bucuresti care si-a akizitionat henna blonsa/neutra, poate-mi dezvaluie si mie secretul (adresa plafarului respectiv).

plecaciuni  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 14 2006, 06:33 PM
Post #55


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



gagici .... am innebunit! Mi-am luat acu' vreo 6 luni un sampon colorant o culore superba si ete acu' mi l-am pus pe par  :o .... sper sa nu distrug efectele hennei dar aveam nevoie de o schimbare ... .cica e fara amoniac si se tine 10 min pe par  .... sa vedem ce-o iesi.

Kalua! Sa nu cumva sa-ti indrepti parul cu metoda cu care-si fac negresele pt ca ti-l distrugi ...

Am lucrat la un moment dat cu o gasca mare special angajata pt proiectul respectiv si erau si catev negrese, mey si-aveau un par ....wow .... numa ca parul ala dupa o luna a disparut si-a aparut alt par  :o .... intre timp niste amici mi-au spus "tu nu vezi ca-s peruci?" puteam sa jur ca-i parul lor.... nu din ala impletit sau mai stiu eu cum .... si inteleg ca e o problema generalizata la negrese si asta tocmai pt ca l-au agresat cu produse de indreptare a parului. 

Eu am descoperit o sculpting cream super ... nu va spun numele pt ca e produs aici local si ma indoiesc ca a "iesit " din Canada ... dar sunt sigura ca mai exista creme din astea si se aplica pe parul umed sau uscat si-l aranjeaza de numa .... eu sunt tare incantata, unde mai pui ca-i si ieftina ca braga ...


bebi de ce nu-l tai putin, de ex sa-ti vina sub umeri, asa frizat, o sa-l poti purta si desfacut nu numai legat ca doar de-aia ai par lung.... si tot asa trebuie mult balsam cu efect de indreptare, mie ala de la Garnier imi place pt efectul lui, iar un aparat profesional de indreptat parul (adica sa aiba placile din ceramica) iti indreapta parul cat de nebunatic ar fi ....

Am mai auzit faza cu indreptat cu fierul de calcat la o pustoaica si aia se facea saptamanal .... i se facuse parul ca o matura de-aia de nuiele  :o....  pai merita ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 14 2006, 06:40 PM
Post #56





Musafir






Eu am o amica din Libanon, stiti voi cat de dichisite sunt araboaicele si cata grija au de parul lor; ea ii indreapta parul fiica-si-i cu fierul de calcat (fiica are 19 ani), dar maximum o data pe luna.
h, si eu am un produs local ieftin pe care-l folosesc pt. par si ala-i singurul cu care sunt multumita (e o masca leave-in)  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 14 2006, 07:33 PM
Post #57


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



in afara ca mi s-a colorat pielea capului, parul are exact aceeasi culoare ca ieri :'(  :'( ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Jan 15 2006, 10:47 AM
Post #58


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Sa-mi bag picioarele in ea Romania, ca nimic nu aflu-n ea... Am dat o cautare la-ntimplare pe Google, cu titulul "Henna", si-am aflat o grama' de saituri care ofera toate felurile de Henne posibile, la preturi ridicol de mici.  Inclusiv blond  :(
In plus, vad peste tot diverse oferte de produse care decoloreaza parul, "cruelty-free", cum spun ei. Uneori mi-e asa ciuda si lehamite ca traiesc in Romania...  :(

Am vazut ca a aparut Henna Sonia in noua formula. in nou ambalaj, si cu o oferta mai bogata de culori. La mine nu a ajuns decit castaniu deschis si negru, fireste, doar nu va inchipuiti ca a ajuns gama intreaga...  :'(

Puteti sa-mi spuneti voi, cele care stiti de aceasta noua Henna Sonia, cite feluri de roscat are mai nou? Ca sa stiu ce sa cer, sa stie tanti de la plafar la ce sa faca comanda.

In fapt, Henna Calix este cea mai faina henna dintre cele trei feluri cunoscute aci la noi (Sonia, Sipa, Calix).  Se aplica frumos, coloreaza puternic, si mie-mi iesise o culoare foarte faina, nu prea portocalie... Un rosu intens superb.
Din pacate, nici de asta nu mai gasesc la mine in oras.  Am facut comanda peste comanda la plafare prin oras, insa nimeni nimic.

Am citit mai inainte ca v-ati oferit sa va ajutati intre voi cu mici expedieri de henna, de elmiplant, de alte maruntisuri femeesti... Ma puteti ajuta si pe mine cu citeva plicuri de Calix? Va rog frrrumooosss  :'(  :'(

Si-amu, intrebarea intrebatoare-i urmatoarea: credeti ca exista vreo posibilitate de a decolora parul, de a-i deschide nuanta, fara a folosi decolorare chimica? Cunoasteti vreo solutie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 15 2006, 01:38 PM
Post #59


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Delphi, eu te-as putea ajuta, dar doar de pe 23ianuarie, pt ca trebuie sa o rog pe tanti a mea de la plafar sa faca o comanda si nu primeste marfa mai repede.

De aprox jumatate de an eu nu am mai gasit henna Calix Herbal sub denumirea asta si in acele pliculete verzi de 100gr in care era initial ci la cutii de 200gr la 110.000,  este aceeasi firma producatoare SC STAR INTERNATIONALMED IMPEX SRL (star_ayurveda@pcnet.ro). Eu le-am scris dar pretul minim al unei comenzi este de 3mil. In schimb mi-au dat adresa lor din Bucuresti de unde pot cumpara la pret de producator cu aprox 80.000 cutia de 200gr. F avantajos dar eu nu am cum sa ajung in Buc si nici nu am cunostinte pe acolo care m-ar putea ajuta. 

Adresa lor este Str. D. Bolintineanu, nr 5, sect 3 Bucuresti, Tel /Fax 0040.21.313.94.81  sau 0040.21.303.80.44 iar adresa de mail este cea pe care am scris-o mai sus. Site-ul lor e www.star-ayurveda.ro. Cand am intrat pe site nu aveau vizualizat produsul, dar le-am scris si ei mi-au raspuns cam dupa 2 zile.

Daca nu ai pe nimeni in Buc care sa-ti cumpere direct de la ei, atunci eu te ajut cu cea mai mare placere.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 15 2006, 02:58 PM
Post #60


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Tocmai am intrat pe site-ul lor si vad ca au afisat si Henna.   :) Cred ca o sa le scriu din nou (ultima data le-am scris acum cateva luni) sa vad care e comanda minima care se poate face (poate au mai scazut-o putin  :) )

Delphi, oferta mea ramane valabila  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

33 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:05 PM