IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Coltul scepticului
angeldust
post Jun 7 2009, 06:12 PM
Post #21





Musafir






Sweet eu cred mai degraba ca am o gandire obiectiva si nu mi se pare o limitare faptul ca refuz sa asimilez ceva doar pentru ca "majoritatea" zice ca e adevarat, sau asa scrie in Biblie ca D-zeu ne-a facut limitati. Daca ar fi asa cum se explica totusi evolutia, pe care nu cred ca cineva o poate contesta? Daca e sa admit ca sunt limitata atunci ce rost ar mai avea sa ma chinui sa inteleg anumite lucruri sau sa imi depasesc conditia?
Si pe mine ma intriga faptul ca unele persoane se nasc cu handicapuri din parinti sanatosi sau altele perfect sanatoase din parinti care au facut tot felul de excese. Dar cred ca asta se intampla si la animale nu numai la oameni, deci o fi vreun proces de selectie al naturii, pe care recunosc ca nu il inteleg pe deplin. Taica-miu a studiat genetica si stiu ca mi-a explicat la un moment dat ceva pe tema asta insa nu m-a interesat suficient de mult incat sa retin. Natura are intr-adevar o inteligenta deosebita dupa parerea mea si exista in mod clar o "Forta" care leaga toate sistemele si le face sa functioneze mereu asa bine, time after time. Nu cred insa ca se poate vorbi cu aceasta Forta, oricat de pur si ascet ai fi, cred doar ca poti ajunge la un nivel superior de intelegere a ei.

Rozy daca intamplator iti prezic acum ceva si maine chiar se intampla cu exactitate, o sa crezi ca am ceva puteri de a vedea viitorul?
Pentru ca tot am citit despre cold reading in ultima vreme se pare ca lucrurile pe care le transmiti cu ochii si limbajul corpului fac cat o mie de cuvinte. O sa revin cu amanunte legat de asta dupa ce ma mai documentez oleaca, sa nu vorbesc prostii.

Silvy legat de intamplarea ta, inteleg ca ai fost f impresionata, cred ca si eu as fi fost. Dar as fi stat sa ma gandesc nitel daca totusi informatia nu s-a scurs prin alte canale, fara sa iti dai tu seama. De exemplu tu acum nu ai spus exact in ce a constat acea experienta care te-a marcat dar sunt sigura ca cel putin 50% din cele care citim topicul asta putem sa iti spunem cu precizie despre ce a fost vorba, sau macar pe aproape sa o nimerim.
Si daca chiar exista persoane inzestrate cu asemenea har de a vedea trecutul sa zicem, care este rolul lor? Sa o desconspire pe biata Silvy si sa ii spuna surorii ei un secret bine pazit? Cu ce drept? Sau sa ii spuna lu Rozelu ca nu isi gaseste geaca, vai ce cotitura in viata, ce problema dificila.

Asta incerc, sa vad dincolo de ce e chiar in fata mea si sa ma intreb ce rol ar avea acesti oameni daca ei chiar ar exista? Cum spunea si Kalua, oamenii merg la ghicitori pentru alinare, sau pentru confirmari, sa ii ajute sa ia decizii de multe ori f importante. Si cine le da acelor oameni dreptul sa ii influenteze pe bietii creduli intr-o directie sau alta? Unde mai e liberul arbitru? Un pshiholog nu iti va spune niciodata, fa asta ca asa o sa fie bine sau crezi asta ca asta e calea cea buna.

In filmuletele urmatoare Derren Brown vorbeste cu mortii, inclusiv ii spune unei tipe ce a visat!!!
Part1
Part2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jun 8 2009, 12:38 AM
Post #22





Musafir






Mai, eu nu cred in vorbit cu mortii dintr-un motiv foarte simplu: pentru ca nu cred in viata de dupa moarte. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) La fel de bine cum cred ca iadul si raiul sunt povesti de speriat copii si de anunat bani in cutia milei si umflat burtile popilor. Normal ca omul nu vrea in ruptul capului sa creada vreodata ca nu-i e chiar asa de important si nu e el buricul universului. Nu vrea sa creada ca e pur si simplu o specie ca orice vietate care s-a format si a evoluat in timp pana aici, care se naste traieste si apoi dispare inapoi in materie. Nu suna foarte placut urechilor, nu? Preferam sa credem ca suntem nemuritori si ca la un momendat disparem de pe pamant (care apropo nu e cea mai mare si mai importanta planeta din univers) si o sa stam vesnic pe un nor pufos si sa cantam la harpa.

Iar treaba asta cu ghicit in bobi, in carti de septic si in cafea tine pur si simplu de intuitie. Si in asta da, cred. Cred in intuitie, in puterea subconstientului, a autosugestiei, in citirea omului, in telepatie, in puterea gandului. Astea sunt adevaratele taine pe care noi nu le cunoastem/stapanim inca, nu tainele sfintelor scripturi, ale magiei negre, albe sau roz bombon cu picatele verzi si alte aberatii din astea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Unii pur si simplu au intuitie mai buna ca altii, pot sa citeasca omul mai bine si prin deduceri logice sa "vada" chestii. Astia sunt adevaratii cititori. Restul sunt sarlatani care pur si simplu profita de credulitatea si de necazurile oamenilor. Pentru ca sa fim seriosi: oamenii merg ghicitori si platesc bani cand is nacajiti.

Sa va spun si parerea mea despre dumnezeu? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Si ca sa adaug .. si eu am fost la gicitori si ma uit in zatul de cafea ca sa vad cai si litere (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar asa pentru ca ma amuza si imi place sa aud ca viitorul suna bine si barbatii roiesc in jurul meu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

This post has been edited by scorpirescu: Jun 8 2009, 12:47 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 8 2009, 01:00 AM
Post #23





Musafir






Eh, sa nu credeti ca nu intorc si eu cescuta cu cafea turceasca dupa ce-o beau si ma uit in ea. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Fac si eu pe interesanta, ca in secunda doi am si uitat ce forme am vazut. Si asta se intampla oricum o data la cativa ani, cu toate ca eu imi tot cumpar cafea de facut la ibric, si o tot arunc cand o gasesc expirata prin dulap si iar cumpar si tot asa. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

M-ati innebunit de cap, ma apuc sa citesc acum "Manualul misterelor si al invataturilor secrete" de Bruno Nardini, am primt-o de la maica-mea prin iarna (eh? vedeti? si maica-mea e clarvazatoare, a stiut ea ca ma apuca interesul pentru asta si a avut grija sa-mi dea lectura potrivita (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 8 2009, 02:07 AM
Post #24


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



angel banul le da ''dreptul'' si puterea subconstientului credulilor

Cineva care crede in viitorul prezis de ghicitoare daca de exemplu '' s-a vazut'' in cafea, cartile de tarot samd ca moare in 2 luni se prea poate sa-si dea viata in asa hal peste cap incat sa moara in intervalul ''prezis''

N-am vazut filmulete, si nici nu vroiam sa particip fara sa le vad, dar am o astenie de vara prelungita
Stiintele oculte, magia bicolora, lupta dintre rau si bine au un izvor.
Despre exorcizare ce credeti? Am prieteni atei care-au asistat la manastirea de langa Frasinei la ''una'' si n-a fost ceva placut vederii. Eu am auzit o caseta, cateva minute cu o fetita care era ''posedata'' si ''trucajul'' era demn de Hitchcock, a vorbit cu cateva tonalitati foarte diferite una de alta, voci suierate, barbatesti iar la final cand exorcizarea a reusit era glasul unei fetite de vreo 12-13 ani.

Eu sint Toma Necredinciosul desi uneori in viata se petrec intamplari, coincidente ciudate, care reusesc sa te puna pe ganduri. Deocamdata stau in banca agnosticilor si asta referitor la ''puterea'' noastra, a oamenilor, de a face rau prin metode mai putin evidente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jun 8 2009, 10:18 AM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Angel, crede-ma ca dupa intamplarea cu ghicitul in cafea m-am gandit vreo 2 zile sa ma duc la tipa respectiva si sa ma iau de ea, la urma urmei, vorba ta, cu ce drept se baga in viata mea si in intimitatea mea ? Mai ales ca erau de fata si alte persoane, nu numai sor-mea.....De ce a facut-o ? Probabil nu stia exact daca sor-mea stie sau nu si a vrut sa-i castige increderea, ca sa nu-i para rau cand cotizeaza la sfarsit... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Povestiri despre exorcizari am auzit si eu de la o familie de prieteni, foarte credinciosi, care au asistat la una la o biserica din Bucuresti. Ideea e, v-ati pus intrebarea, de ce nu se fac in orice biserica/manastire de la noi si de catre oricine ?? Numai preotii cu har si cu mare credinta in Dumnezeu pot face asa ceva....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 8 2009, 10:26 AM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Angel, daca nu e vorba de inselat, aventura cu vreuna mai tanara sau alte probleme pe fonduri financiare (cazuri posibile in orice cuplu), nu cred ca ar fi ceva previzibil in cazul Silviei.
Sunt de acord ca exista persoane mai transparente, pe care poti sa le intuiesti imediat, sa iti dai seama cand mint etc. Dar uite sunt si eu sceptica si nu cred ca cineva fara puteri "speciale", ezoterice, ar putea sa imi aplice mie cold reading, sa patrunda in mintea mea sau mai stiu eu ce si sa imi spuna ceva impresionabil. Persoanelor relativ transparente, probabil ca da. Dar eu de exemplu (si nu sunt singura) pot sa creez foarte usor false impresii si cateodata chiar ma joc cu asta, doar de fun. Deci, uite spun si eu ca tine ca am o gandire obiectiva si nu cred ca cineva m-ar putea "citi" doar prin indiciile sau semnalele pe care le emit, care ar putea fi voluntare. Demonstreaza-mi contrariul.
Nu am timp acum sa ma uit la video-uri dar ca sa fiu sceptica in continuare, nu am nici o garantie 100% ca nu sunt regizate.

Scorpi, esti libera sa crezi ce vrei dar asta nu inseamna ca este adevarat si ca pur si simplu vom disparea in neant. Ai tu vreo dovada viabila, concreta in acest sens? Nu cred, iar cand ceva transgreaza limitele logicii sau cunostintelor noastre, e mai usor sa refuzi sa accepti. Eu cred in Dumnezeu ca forta superioara, desi nu am cea mai sfanta viata. Cat despre religia ca forma de manipulare, asta e alta poveste. Sunt insa sigura ca daca religia ar fi ceva inventat, nu ar fi fost atat de ambigua, ci ar fi existat lucruri mult mai clar definite, caci omul are tendinta de a face totul inteligibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jun 8 2009, 10:39 AM
Post #27





Musafir






Exorcizare cum o fost aia de au omorat-o pe amarata aia la manastirea Tanacu? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pe vremuri ne pacaleau cu eclipsele de soare ca s-a maniat nushcine sau cu tot felul de iluzii optice si efecte sonore. Acum le-au mai perfectionat un pic ca nu mai prindeau tot alea. Insa la multimea care prefera sa creada ca pot si ei sa-si plateasca un loc caldut in rai iaca functioneaza. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pai, Sweet, tu ai vreo dovada viabila ca exista viata dupa moarte? S-a demonstrat asa ceva? Ca tu sau altii prefera sa creada ca nu se termina totul aici e alta poveste. Insa asta nu o face si adevarata. De ce tre sa dovedesc ca ceva nu exista cand nu exista absolut nimic sa-mi spuna ca exista? Nu e mai logic ca daca sustii ca ceva exista sa demonstrezi asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jun 8 2009, 10:43 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Nu, nu ca aia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Serios acum, din ce stiu eu era vorba tot despre o fetita, adusa de tatal ei, care facea, dupa cum e si expresia, "ca toti d....i" iar exorcizarea n-a durat prea mult ca timp.
Acum ce vrei sa spui Scorpi, ca totul a fost orchestrat de catre preotul in cauza si ca tatal si fetita au jucat teatru ? Come on....La urma urmei, e vorba de un om de o probitate de necontestat si care chiar a facut ceva pentru a alina oamenilor amarati in decursul vietii sale...Iar prietenii astia ai mei nu sunt niste mahari care gem de averi, ca sa merite regizat un astfel de show....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 8 2009, 10:47 AM
Post #29





Musafir






QUOTE(sweet_girl @ Jun 8 2009, 08:26 AM) *
Angel, daca nu e vorba de inselat, aventura cu vreuna mai tanara sau alte probleme pe fonduri financiare (cazuri posibile in orice cuplu), nu cred ca ar fi ceva previzibil in cazul Silviei.


Eh....acum si intuitia asta functioneaza f diferit de la om la om. Eu sincer in cazul Silviei ma gandeam ca este vorba de o sarcina pierduta sau ceva pe aproape, dar cum eu nu ma consider o persoana f intuitiva s-ar putea sa ma insel. Oricum, nu asta e ideea de baza.

Ideea de baza e ca multi iluzionisti au gasit o placere deosebita din a le juca feste unor oameni f inteligenti si care se credeau imposibil de dus de nas, cum esti si tu (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Spre exemplu Banachek s-a dat drept inzestrat cu puteri supranaturale si a fost testat de catre oameni de stiinta, cu teste riguroase dupa parerea lor si i-a pacalit pe acestia ca intr-adevar poseda puteri supranaturale. Poti sa citesti pe site-ul lui mai multe despre asta daca te intereseaza.

Imi pare rau ca nu ai vazut filmuletele, sper sa te uiti cand ai timp ca sunt chiar interesante. Si sa nu iti fie frica ca o sa fii fortata sa treci printr-o schimbare de paradigma dupa ce le vezi.
De trucate nu sunt trucate, Derren Brown este acum in al 3-lea turneu care se numeste "Enigma" si a facut "Live" o gramada de chestii de genul asta, in emisiuni, pe scena samd. Are chiar si un "numar" in care il "rastigneste" pe Robbie Williams (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


Legat de viata de dupa moarte si eu sunt de aceeasi parere cu scorpi, din pacate pt mine (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Sincer eram mult mai linistita si fericita cand credeam contrariul si pot sa inteleg perfect de ce lumea refuza sa creada orice altceva. E very fucking scary!!!
Viata de dupa moarte exista ca si energie, cred ca toate particulele din corpul nostru sunt mentinute pe langa procesele vitale si de o anumita energie ce nu a fost cuantificata inca, iar dupa moarte energia aceasta se reintegreaza in univers. Acum, poate energia aceasta pastreaza o anumita memorie si cineva se poate "conecta" la acesta energie, dar mi se pare putin probabil.
In orice caz, nu cred ca dupa moarte ne vom mai aminti ceva din aceasta viata, nu prea avem cum fara ajutorul creierului sa fim constienti de memorie si amintiri chiar daca acestea s-ar pastra undeva inmagazinate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jun 8 2009, 10:49 AM
Post #30





Musafir






Dovada mea concreta: omul se naste,se dezvolta ... celulele incep sa imbatraneasca si la final nu mai rezista si omul moare. Celulele se descompun mai departe si asta e, ne-am terminat ciclul. Apoi vii tu si imi spui 'nu-i adevarat, ca sufletul (ce-i ala?) se duce sus (unde sus?) si canta din harpa pe un norisor. Si eu ar trebui sa demonstrez ca asta nu e adevarat. Hai, pe bune (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Pe ce te bazezi cand spui ca exista viata dupa moarte cand eu vad ca celulele se descompun si se tranforma in materie? Despre ce viata vorbesti? Si unde ne ducem? Ce este ala suflet? Are vreo definitie stiintifica? Daca sustii ca sufletul traieste mai departe da-mi o dovada viabila cum spui tu. Explica-mi stiitific cum e treaba cu sufletul si unde pleaca? Alea ca incurcate sunt caile domnului si mare este taina sa .. serios vorbesti? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by scorpirescu: Jun 8 2009, 10:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:53 PM