IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cutite pentru bucatarie, Ce fel de cutite folosim ?
Diana.
post Nov 26 2009, 04:46 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi plac cutitele. Mult. Insa pina de curind nu am realizat cit de importante sint cutitele in bucatarie. Sau nu m-am gindt la asta in mod constient. Eh, ce mare scofala, o sa spuneti, insa un cutit prost poate face gatitul o corvoada si o sursa de nervi. Am simtit-o pe pielea mea. Plus ca e si periculos!
De-a lungul anilor am tot cumparat si minuit tot felul de cutite de bucatarie. Nu pot spune ca am dat foarte mare importanta, de fiecare data cind imi cumparam un cutit sau un set nou de cutite speram sa fie, in sfirsit, ceva bun care sa taie cu adevarat...
Evident ca nu a fost asa. Doar in ultimii doi ani cred ca am schimbat vreo 30 de cutite de bucatarie. Poate si mai multe. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Marci comune, gasite prin supermarketuri sau hypermarketuri. Evident ca nu fac mare scofala...
La inceputul anului mi-am luat un cutit de bucatar Tefal de la Metro. Am dat pe el aproape 100 de lei noi si am sperat sa fie bun. A fost si este in continuare foarte bun. M-am hotarit de curind sa mai imi iau si un cutit de transat, un cutit de tocat si unul pentru decojit. Si daca gasesc, si unul de patiserie. Cutitele zimtate nu ma atrag deloc, desi mari bucatari (chefi) spun ca e indispensabil. Insa eu n-am pretentii de-astea ...
M-am gindit, evident, tot la Tefal. Nu mai am gasit insa cutite Tefal. Nicaieri. De nici o dimensiune. Magazinele sint insa pline cu marci gen Fackelman, Nirosta, samd (le-am incercat, nu fac doua cepe degerate!).
Si de aceea m-am hotarit dupa indelungi cautari pe net ca de data asta sa fac un efort financiar si sa imi iau cutite japoneze despre care am citit numai lucruri de bine... Da, sint mai scumpe, da, se gasesc mai greu in sensul ca nu le gasesti la colt, la piata sau la Real ori Metro, (insa nu sint imposibil de gasit pe net) si cred ca in final isi vor merita banii.
Cel putin asa spun toti cei care le poseda: ca le folosesc de ani de zile si ca sint absolut extraordinare!
Si asta pentru daca stau sa socotesc citi bani am dat pe cutite proaste si ieftine doar de-a lungul ultimilor doi ani, imi iese o suma cu care imi luam un set profi japonez complet! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Intre timp mi-am cumparat un masat si o sa ma uit si de o piatra pentru ascutit.
Trebuie sa stiti ca masatul nu ascute propriu-zis, ci doar aliniaza taisul lamei, de aceea o sa imi caut si o piatra...

Mai jos m-am gindit sa va spun mai multe lucruri despre cutite. Poate ca pe unele le stiati, poate nu si aceste sfaturi va vor fi de ajutor. Sau cel putin asa sper eu! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

De ce sint importante cutitele bune in bucatarie?
- pentru ca fac munca mai usoara
- pentru ca folosind un cutit bun, care taie bine, ai nevoie de mai putina forta si astfel nu risti sa iti alunece si sa te tai. Si asta pentru ca un cutit bine ascutit este ca o prelungire a miinii tale si, printr-o usoara miscare de du-te/vino (=taiere), cutitul taie alimentele in modul cel mai usor si sigur.
- pentru ca folosind cutite bune, aromele alimentelor se elibereaza mai fain, aspectul mincarilor este mai interesant si taiatul devine aproape o placere, nu o corvoada

Cum sa alegem cutitele pentru bucatarie?
- dupa dimensiunile miinilor noastre (un cutit prea mare si prea greu e periculos pentru o persoana cu miini mici si fara prea multa forta)
- dupa necesitati (il vrem pentru transat, feliat, curatat, samd)
- dupa pret ar mai fi un criteriu: un cutit ieftin va fi (mi-o spun anii de experienta intr-ale shoppingului (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) si ingrozitor de prost
- dupa marca (da, tot din motive financiare: sintem prea saraci sa ne luam lucruri ieftine si de slaba calitate)

Cum intretinem cutitele
- In primul rind trebuie sa le folosim pe supravete adecvate: oricit de bun ar fi un cutit, daca nu folosesti un fund de lemn sau de plastic (personal le prefer pe cele de lemn din cauza aderentei materiei prime), o sa strici cutitul in doi timpi si trei miscari
- Spalatul cutitelor se face cu apa calda si sapun si stergerea trebuie sa fie imediata
- Cutitele nu se baga in apa clocotita si din acest motiv nu este bine sa fie spalate in masina de spalat vase: temperaturile inalte distrug si cel mai bun otel
- Trebuie sa folosim cutitele pentru ce au fost facute: numai pentru taierea alimentelor, nu pe post de surubelnite, pentru presat sau spart nuci, de exemplu. Nu se taie oasele sau alimentele congelate cu cutitele, ci cu un satar sau ori fierastrau electric special.
- Intotdeauna alimentele se taie numai si numai pe plansete de lemn sau plastic, niciodata nu te apuca sa tai pe sticla, piatra sau alte materiale care ar putea deteriora taisul unui cutit. Hmmm, cred ca am mai spus-o, insa nu mai strica o data! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Precautii pentru evitarea accidentelor produse de cutite
- Nu se lasa cutitele la indemina copiilor nesupravegheati
- Nu se lasa cutitele in locuri de unde po cadea sau unde pot ajunge la ele labutele si nascucurile curioase ale animalutelor de companie
- Nu se lasa cutitele neascutite. Inainte de a te apuca de taiat, verifica daca sunt ascutite cutitele. Cutitele tocite reprezinta un mult mai mare pericol pentru ca iti trebuie mai multa forta, iar cutitul din mina ta poate sa alunece cu usurinta.
- Nu se taie alimentele pina la ultima picatura: e mai bine sa aruncam ultima bucatica decit sa riscam sa ne facem degetele ferfenita
- Alimentele pe care le taiem trebuie sa fie bine asezate pe planseta de tocat, pentru ca asa nu aluneca in momentul taierii.
- Trebuie sa tii alimentele pentru taiat cu mina in forma de gheara (adica avind varfurile degetelor spre interiorul palmei) astfel incit sa nu risti sa te tai.
- Nu te apuca sa folosesti cutitul daca ai miinile ude ori daca cutitul este ud: aluneca si e foarte periculos, chiar si cu un cutit bont!
- Niciodata - dar absolut niciodata! - nu incerca sa fii viteaza si sa prinzi "din zbor" un cutit in cadere!

Voi ce fel de cutite folositi in bucatarie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 26 2009, 02:46 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



A, nu v-am mai vorbit despre clasificarea cutitelor:
- 1. dupa material
- 2. dupa utilitate (destinatie)

1. Clasificarea cutitelor de bucatarie dupa material
In functie de materialul din care sint facute, cutitele sunt metalice sau ceramice.
Diferenta este ca in cazul cutitelor ceramice, desi foarte bune, sint extrem de casante. Adica, daca cad sau se lovesc de un obiect dur, se fac bucati.
In cazul cutitelor metalice, cele mai bun sint facute din otel cu miez de otel dur, executate manual.

2. Clasificarea cutitelor de bucatarie dupa utilitate / destinatie
- cutitul bucatarului
- cutit pentru carne
- cutit pentru legume
- cutitul utilitar
- cutitul mic al bucatarului
- cutit de decojit
- cutit de transat
- cutit pentru dezosat
- cutit zimtat (pentru prajituri)
- cutit de oficiu
- cutit pentru filetat
- cutit pentru feliat
- cutit pentru paine
- cutit pentru sashimi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2024 - 12:55 AM