IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ma las de fumat !
mahabharata
post Feb 1 2006, 01:28 PM
Post #51


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 12-January 06
Member No.: 147



Azi am facut luna de cand nu mai fumez si mi se pare lucrul cel mai firesc din lume sa nu mai fumez. Imi vine sa ma pup in oglinda! :pupaceala:
:aplauze:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 2 2006, 11:41 AM
Post #52





Musafir






Felicitari! Esti tare..... eu de vreo sapt ma tot codesc....sa ma las sa nu ma las ....
Nu fumez pana pe la ora 3 sa zicem , dupa care ma apuca piticii .
Eh pana la urma mi se pune mie pata si in cateva zile poate ma vedeti pe aici ca m-am lasat si eu.
Pt cine nu stia, mai jos sunt beneficiile lasarii de fumat inepand din momentul in care ai fumat ultima tigara :


Dupa 20 de minute tensiunea arteriala va scadea, pulsul va scadea, iar temperatura mainilor si picioarelor va creste.
Dupa 8 ore nivelul monoxidului de carbon din sange va scadea pana la cote normale, iar nivelul oxigenului din sange va creste pana la normal.
Dupa 24 de ore sansele unui atac de cord scad simtitor.
Dupa 48 de ore terminatiile nervoase isi vor reveni la normal, iar capacitatea de a mirosi si gusta se va imbunatati.
Dupa 2 saptmani pana la 3 luni, circulatia se va imbunatati, dar si functionarea plamanului.
Dupa 1 pana la 9 luni probleme precum tusea, congestionarea sinusurilor sau oboseala vor descreste.
Dupa 1 an riscul unor afectiuni coronariene va scadea pana la jumatatea comparativ cu riscul asociat unui fumator.
Dupa 10 ani riscul cancerului pulmonar va scadea pana la jumatate fata de cel al fumatorilor; se va diminua si riscul cancerului de gura, gat, esofag sau rinichi.
Dupa 15 ani riscul afectiunilor coronariene va scadea pana la nivelul oamenilor sau nu au fumat niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aia care va pupa...
post Feb 3 2006, 10:48 PM
Post #53


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 52
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 42



Fetele, ma alatur si eu nefumatoarelor :D
Am facut 3 saptamani...and counting ;)
Sunt in faza aia in care imi spun: la ce draq mi se parea asa de greu?!!?
Credeti-ma, mi-a fost incredibil de usor...nici nu imi vine a crede...desi imi propusesem sa ma las de fumat odata cu Cornelusha, eu am mai bagat tigari pe mine inca o saptamana. Dar apoi mi-am zis: Ia sa fac eu o pauza...ca daca vreau sa ma reapuc, am toata viata s-o fac! Nu?
Daca imi ziceam ca n-o sa mai fumez EVER, nu cred ca reuseam.

Anyway, poate ca o sa ma reapuc..cine stie..insa va asigur ca daca asa va fi, va fi intr-un candva foaaarte indepartat! :) Probabil ca atunci cand voi vrea sa ma reapuc o sa ma uit la tigara si o sa-i spun: "Hai sa mori tu ca vrei sa te fumez"  :hohote:

In fine, ma mandresc si eu :D
Va pup...si incercati si voi, cele care va ganditi sa va lasati...nu e chiar asa de greu. Daca nici Ross n-a reusit sa ma corupa la Dunhill-ul lui...;)
Cu cat va ganditi mai mult ca pasul asta e unul urias, cu atat mai greu va fi.
Ia faceti-o mai la misto ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 7 2006, 11:24 AM
Post #54





Musafir






nu stiu daca va ajuta cu ceva, insa rau sigur nu va va face daca cititi
http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=146157
:hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 7 2006, 12:01 PM
Post #55





Musafir






Mda.....eu de vreo saptamana ma  tot chinui sa ma las. Am rezistat acu 2 zile sa fumez doar 2 tigari , dar ieri am fost f nervoasa si am bagat iar ca turcul.
Azi , pana la ora asta nu am fumat deloc si ma rog sa am o zi calma si sa rezist  :D
"Serenity now , angeldust " :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Feb 7 2006, 12:03 PM
Post #56


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



:offtopic:  angel  :hohote: i know..... incearca sa ii spui ciresicai sa stea cu ochii pe tine.... :fluierat: la mine a mers .... violenta ciresica, ceva ce nu-i adevarat  :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 7 2006, 12:10 PM
Post #57





Musafir






:offtopic:
Mersi pt tip berbe  :D
Asadar , ciresica , te rog sa imi aplici si mie metoda , si por favor..............show no mercy  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 17 2006, 04:59 PM
Post #58


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



ma alatur si eu fumatoarelor care s-au lasat! eu am renuntat brusc in urma cu 3 ani. am zis "de maine nu mai fumez" si am reusit. am luat 5 kg (pt ca nu ma puteam opri din rontait) dar nu mi-a parut rau niciodata. le-am dat jos in timp si acum am un sentiment de eliberare.

mahab a ilustrat cat se poate de bine toate avantajele renuntarii la fumat (pag 2 sau 3).

chiar nu gasesc nici un motiv pt care as putea sa ma mai apuc.

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raly
post Feb 18 2006, 01:11 PM
Post #59


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 96
Joined: 15-February 06
From: la comp
Member No.: 223



la mine maine e ziua cea mare..ma las de fumat...cel putin asa zic io :'(
si..vreau sa va intreb ce sa fac ca sa nu rontai nimik adica sa nu ma ingrash??
ma gandeam sa incep o dieta usoara in acelasi timp poate ajuta :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 18 2006, 03:13 PM
Post #60


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



hai sa-ti dau o idee! eu mereu am la mine o punguta cu mocovi taiati rodele.cand am chef de rontait ma salveaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 02:07 AM