IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Performanta si chinuri
Diana.
post Jan 4 2010, 01:03 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Orice antrenor declara ca, pe langa un talent nativ, ca sa ajungi mare campion este nevoie de multa munca si sacrificiu. Doar ca este inuman sa chinui niste copii de-o schioapa doar pentru a bifa niste performante in favoarea unei tari.
maginile care insotesc acets material vorbesc de la sine despre ce indura copiii in centrele de gimnastica din China: imbranceli, palme, ghionturi, fara sa inteleaga de ce niste oameni care se presupune ca le sunt alaturi procedeaza in acest fel.
Se pare ca acest tip de comportament da rezultate, daca ne gandim numai la campionatul mondial de gimnastica care s-a desfasurat in 2009. Cea mai titrata natiune, in clasamentul general pe medalii a fost, deloc surprinzator, China cu 9 medalii (6 aur, 2 argint, 1 bronz), urmata de SUA, cu 5 medalii (2 aur, 1 argint, 2 bronz).
Merita oare ca acei copii sa nu aiba copilarie si sa fie marcati pe viata de "regimul" in care au trait si au fost terorizati ani de-a randul?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies (1 - 9)
Globetrotter
post Jan 4 2010, 06:57 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Mie mi se pare ingrozitor, oribil! Si nu doar in China se intampla asa ceva, ci si mai aproape de noi! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rody
post Jan 26 2010, 09:42 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,012
Joined: 20-October 09
Member No.: 7,318



Doamne ce chinuitor. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Deci nu stiu...dupa ce stai si vezi filmuletul ramai (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) ....FARA CUVINTE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kryss_10
post Jan 26 2010, 10:13 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,153
Joined: 14-March 09
From: The moon
Member No.: 6,083



Ce copii chinuiti, clar asta nu e o copilarie fericita.... fara cuvinte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 27 2010, 11:33 AM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



(IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Nu m-am putut uita decat 1 minut. Banuiesc ca mai incolo e si mai inuman. Ce i-as strange eu de gat pe astia cu tampeniile lor si cu standardele lor si cu pozitiile lor tampite!
Aia e badjocura nu antrenament (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Cine a filmat chestia asta nu a dat filmul si la protectia copilului? Mie mi se pare abuz (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Un copil daca vrea sa faca performanta si ESTE CAPABIL, face si fara toata bataia asta de joc. Iar aia nu se numesc antrenori care dau cu piciorul in coloana vartebrala a unui copil (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Na ca am explodat. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2010, 12:17 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Teo, totul se desfasoara in China.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2010, 01:57 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nu Fides. Filmuletul asta e din China. Situatia insa, apare in toata lumea, inclusiv in Romania. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Si in China au protectia copilului, nu? Nu pot sa cred ca pentru ei este o mandrie modul barbar in care "fac antrenament" copii (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2010, 02:12 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



China e China... In China se moare de foame. In China este reglementat prin lege numarul copiilor pe care poate sa i faca o familie. Crezi ca exista o protectie a copiilor? Eu nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2010, 02:15 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Copii sunt oameni. Exista drepturile omului daca nu au protectia copilului (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Feb 19 2010, 12:49 AM
Post #10


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Daca,copilul meu ar avea inclinatie spre gimnastica si alt sport l-as sprijini dar sa vad ca antrenorul il chinuie asa cum am vazut in clip i-as rupe degetele si picioarele fara nici o remuscare,nu cred ca se obtine asa o medalie de aur...pacat ca acest caz nu e unul singular si ca se repeta si la rusi,la romani si la case mai mari...imi plange sufletul cand vad cu ce brutalitate pot fi tratati!

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:55 PM