IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

262 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Meniu pentru saptamana viitoare, Idei pentru diversificare
Cleo
post Jan 7 2006, 03:11 AM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ai nostri or fi rude  ??? ... ca sotul meu spune "cea mai buna leguma e carnea" mai zi ceva daca poti  :-X  :fluierat: ...

eu pana la urma fac supa cu galusti, si musaca de cartofi .... n-am mancat mai nimic si simt ca sunt plina pana-n gat ...  ??? .... iar luna asta in fiecare week-end mergem la petrecere (una e la mine acasa)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 7 2006, 10:33 AM
Post #12





Musafir






Eu n-am decat la sfarsitul lunii o petrecere, Doamne multam!

Azi fac conopida si broccoli grantinate, iar pt. el mai prajesc si niste carne  :P

Iar maine cred c-o pun de niste varza de Savoia, sa vad daca gasesc de-acatarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 7 2006, 01:10 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Noi papam azi supa de peste...al meu numa din asta ar manca, eu nu. Si asta pt ca trebuie sa manac pestele fiert, ceea ce mie nu prea imi place  :- il prefer la cuptor sau gratar :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 7 2006, 03:26 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu sunt tare dezamagita de peste aici, are gust de chimicale si din 10 dati de 9 ori imi ramane in gat  :- .... somonul este gras si n-are gust de carne

s-am fost in tara in septembrie si tata stia o crescatorie de pesti langa Brasov .... crap fitofag ..... n-am mancat in viata mea asa peste gustos ...

Aici in afara de pastrav si macrou , cod care n-are gust .... pe celelalte nu le stiu .... in orice caz sunt foarte dezamagita  :( si ca atare mancam foarte rar peste ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 7 2006, 08:12 PM
Post #15





Musafir






Pestele pe care-l gasesc eu de cumparat merge. O singura data am luat niste garnele congelate si pe prima am scuipat-o, ca numai gust de "chimie" a avut. Pe celelalte le-am aruncat.

Eu am gasit varza de Savoia care arata bine, asa ca maine o voi face-o in sos de branza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 8 2006, 08:06 PM
Post #16





Musafir






Sorin , daca esti in trecere prin Brasov, anunta-ma ca voi veni sa te iau la mine acasa,la vreo citiva km de Brasov si am sa te rog sa vii cu shaoarma ca fac eu ciorba de burta !!!!!!!
:trozneala:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2006, 05:25 PM
Post #17





Musafir






Azi fac niste linte rosie, ca merge repede  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 9 2006, 06:11 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Kalua am cumparat si eu niste linte la conserva dar nu stiu cum sa o fac ... ca pe o iahnie de fasole?
Tu cum o prepari?  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2006, 07:23 PM
Post #19





Musafir






Mie cel mai mult imi place lintea rosie facuta dupa o reteta indiana:

Linte cu smantana

200g linte rosie
1 lingurita sare
3/4 lingurita curcuma (turmeric)
1 lingurita boia ardei iute (cui nu-i place iute, poate pune dulce)
740 ml apa
1 ceapa mare taiata marunt
4 linguri ghee sau ulei
1 lingurita usturoi taiat mic
1 lingurita ghimbir proaspat ras
1 conserva (480g) rosii decojite in suc de rosii (in reteta originala 2 rosii mari taiate mic, dar iarna nu cumpar rosii de-astea fara aroma si gust, prefer conserva)
2 lingurite garam masala
1-2 linguri smantana
2 linguri verdeata de coriandru sau menta, taiat mic

Lintea se fierbe in apa cu sarea, curcuma si boiaua ca. 20 min., pana e moale tare (in parte se terciuieste).
Ceapa se prajeste in ghee (ulei). O lingura se pune deoparte. Se adauga usturoiul si ghimbirul, se prajesc putin, spoi se pun rosiile (taiate cat de cat)cu sucul. Se fierbe putin totul, apoi se pune peste linte. Se aduga garam masala, smantana, 1/2 din verdeata si se amesteca. Se serveste garnisit cu ceapa pe care am pus-o deoparte si cu restul de verdeata.
Noi mancam lintea asta cu papadums (prajite in ulei) si vara cu o raita.
(papadams/papadums sunt ca niste crackeri facuti dintr-o linte. pot avea adaus de faina de orez)

Voi mai scrie si alte retete, cu linte normala.

Si una de la nemti, cu linte normala, mai ales in timpul iernii yummi (o supa groasa):

250 g linte, care se inmoaie cu cateva ore inainte de gatit
(sau ca. 500 g linte fiarta)
800 ml supa (instant)
1  foaie de dafin
250 g cartofi
2  morvovi
1 praz
1  ceapa
2 linguri ulei
4 crenvursti
patrunjel verde
otet, sare, piper

Lintea se fierbe in supa cu foaia de dafin ca. 40 min.
Cartofii si morcovii se curata si se taie cuburele. Prazul se curata, spala si taie felii. Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei. Se adauga cartofii si morcovii, se calesc si ei usor. Se adauga 150 ml apa si se lasa la fiert 15-20 min cu capacul pe oala. Se adauga prazul si se mai fierbe 3-5 min. Acum punem si lintea cu tot cu lichid, se lasa sa traga un clocot, dupa care se pun si crenvurstii, taiati felii. Se potriveste de gust cu un pic de otet bun, sare, piper (atentie, supa contine deja sare!).
In farfurii se presara cu patrunjel verde tocat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 9 2006, 10:22 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



merci de retete ....

am si eu una faina, italiana (reteta) cu naut .... o scriu diseara cand ajung acasa ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

262 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 07:51 AM