IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Glanda tiroida, Hipertiroidismul
angeldust
post Jun 2 2008, 07:03 PM
Post #11





Musafir






alby foarte trist ce povestesti tu, la varsta ta sa ai asemenea probleme (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Sa iti spun acum ce stiu eu, chiar daca sunt poate sfaturi neavenite, ca nu sunt medic.
Si eu am avut probleme cu anticonceptionalele in sensul ca mi se facea rau (caderi bruste de tensiune, stari de nervozitate, insomnii) si pe la toti ginecologii pe la care am fost mi-au spus ca e imposibil sa fie de la ele. Mi-am facut pe atunci tot felul de analize, nu aveam nimic altceva. Asa ca am hotarat sa nu le mai iau, chit ca mi le recomandase tot pt o problema hormonala ( DAR nu asa grava ca a ta, eu cu tiroida stau ok). Dupa vreo 2-3 luni dupa ce le-am lasat totul a reinceput sa intre in normal si nu am mai avut probleme de genul ala de atunci (asta fiind acum 3 ani).
Acum tu ar trebui sa te gandesti in ce masura te va afecta daca renunti la ele. Le folosesti doar pt contraceptie sau fac parte din tratament? Ca daca sunt doar pt contraceptie parerea mea e ca nu se merita si tot sfantul prezervativ da randament mai bun si fara efecte secundare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 3 2008, 01:01 AM
Post #12





Musafir






Nici corpul meu nu agreeaza anticonceptionalele si toate analizele-mi ieseau bine. Dar eu le luam exclusiv ca anticonceptional, le-am spus adio si problemele au disparut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albynutza_1123
post Jun 3 2008, 07:11 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 2-June 08
Member No.: 3,991



QUOTE(kalua @ Jun 3 2008, 02:01 AM) *
Nici corpul meu nu agreeaza anticonceptionalele si toate analizele-mi ieseau bine. Dar eu le luam exclusiv ca anticonceptional, le-am spus adio si problemele au disparut.


si atunci cum fac sa ma protejez de o sarcina nedorita? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 3 2008, 07:31 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cu prezervativul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Mar 20 2009, 10:38 AM
Post #15





Musafir






Buna fetele. Am o intrebare, a avut careva noduli pe glanda tiroida? ieri am fost la control si mi s-au descoperit 2 noduli pe glanda.Numai saptamana viitoare sunt gata analizele de sange asa ca mai multe nu stiu inca. Ma gandesc ca poate mai sunt femei care au trecut prin asta si vroiam sa stiu ce inseamna si care sunt consecintele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 20 2009, 10:40 AM
Post #16





Musafir






strumfi, depinde de ce fel de noduli sunt, exista reci si calzi. Inafara de noduli, ai hiper sau hipo functie a glandei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Mar 20 2009, 10:45 AM
Post #17





Musafir






Glanda este ok, nu am nimic, doar doi noduli, unul mic (din pacate mi-am lasat hartia acasa cu descrierea a ceea ce am) iar unul are 0.93 mm, cica cand ajunge la 1 cm trebuie scos cu incizie. medicul zicea ca din pacate unul este vascularizat, nu stiu ce inseamna asta. Vinerea viitoare primesc rezultatele la sange si atunci imi zice mai multe. Ce ma derenjeaza foarte tare acum si ce ma determinat sa merg este ca tot timpul simt ca am un nod in gat. Si daca mananc sau nu, tot imi vine sa tusesc ca simt ca e ceva in gat. Deja ma termina psihic senzatia asta. Nu sunt stresata si nici nu am probleme sa zic ca e pe baza de stres sau suparare. Desi acum pot zice ca sunt suparata, mai mult din cauza ca nu dispare senzatia asta din gat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 20 2009, 11:07 AM
Post #18





Musafir






Foarte interesant, strumfi, cu senzatia de nod in gat de la nodulii astia. Deci nodulii sunt in interiorul tiroidei si sunt mici, in mod normal n-ai cum sa-i simti. Sunt siguri noduli sau escrencente in exteriorul tiroidei?
Noduli are foarte multa lume si nici nu baga de seama, nu-s periculosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Mar 20 2009, 01:51 PM
Post #19





Musafir






Voi scrie vinerea viitoare cand voi avea analizele exacte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:39 PM