IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema, ... si alte minunatii lichide
jolie
post Jan 5 2008, 05:46 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



O reteta de supa, ciorba de pui a la grec stie cineva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2008, 02:26 AM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(jolie @ Jan 5 2008, 10:46 AM) *
O reteta de supa, ciorba de pui a la grec stie cineva?


- ceapa, morcovi, telina si pastarnac
- un pui, nu-i oblugatoriu sa-l pui pe tot in ciorba
- aceeasi pasi ca la o ciorba obisnuita
- spre sfarsit se pune si orez
- se drege cu ou batut cu smantana
- se acreste cu zeama de lamaie
- se pune marar

sau ca sa n-ai suprize ca se face oul zdrente, serviti cu smantana si scoti partea cu dresul din reteta

cam asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 9 2008, 02:15 PM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am pu si eu Kotosoupa: Supa de pui greceasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 27 2008, 02:51 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ciorba de fasole boabe- un pic altfel (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:http://farm4.static.flickr.com/3253/2355349578_f0a75ac068_m.jpg)

-fasole boabe(mai mare)300g
-amestec chinezesc de legume(muguri de bambus, urechi de lemn - ciuperci,ardei gras,morcovi,varza...)
-ciolan afumat si dezosat
-bulion-2 linguri
-tarhon murat

Fasolea se pune in apa de pe o zi pe alta la umflat.
Ciolanul se spala si se pune la fiert,la foc mic, taiat in bucati potrivite. Se spumuieste de cate ori este nevoie. Dupa ce nu mai face spuma, se adauga fasolea scursa de apa in care a stat. Se continua fierberea la foc mic pana fasolea e fiarta. Trebuie sa fie fiarta foarte bine, asa ca nu va grabiti! Daca nu este fiarta cum trebuie, se intareste cand adaugati bulionul.
Legumele congelate(nu se decongeleaza!)se adauga in oala. Eu am pus jumatate de punga, cca 250g.Focul trebuie in continuare sa fie micut. Fiind congelate, legumele se fierb foarte repede si nu trebuie sa clocoteasca mult.
Bulionul se caleste in putin ulei intr-o tigaie. Se adauga un polonic de zeama de ciorba si se lasa sa dea un clocot scut. Se toarna apoi in oala, amestecand bine.
Se mai lasa 5 minute sa fiarba.
Se opreste focul si se adauga tarhonul murat,taiat marunt.
Pofta buna!


Precizare- eu nu am adugat sare deloc. Bulionul,ciolanul afumat,mixul de legume si,mai ales,tarhonul fac inutila adaugarea sarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 24 2008, 12:20 PM
Post #25


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Di sa pui si tu reteta ta cand ai timp, sa vedem, sa comparam (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Ciorba de burta

Cantitatile sunt pentru o oala de 6-8 litri.
Picioare de vita cam 1kg- oricum ceva oase de vita ca alea lasa gust bun , o bucata de burta mai maricica (2 kg), 2 cepe, 2 pastarnaci, 3-4 morcovi, 500 gr. smantana, sare, 6-8 oua.

se pun oasele la fiert se ia spuma, se adauga zarzavatul tocat mai grosier (nu va omorati sa-l faceti prea marunt ca e doar pt gust) si burta si se fierbe mai multicel pana se patrunde burta, apoi se strecoara de zarzavat iar burta se taie in fasii.
In oala se pune doar burta taiata (in zeama strecurata) cand da in fiert se bat 6-8 oua dar mai intai se dizolva cu zeama de carne apoi se adauga smantana cam 500 gr. se potriveste de sare si otet....eventual delikat sau vegeta (insa nu e gustul original)
Usturoiul (mujdei fac eu) se pune in farfurie NU in toata ciorba. La ciorba asta nu se pune nici un fel de verdeata.

- o prietena care-mi spune ca e inchiriata pt ciorba de burta spunea ca ea pune si vreo lamaie sa fiarba in ciorba si gogosari murati taiati cublete. Asta e doar o varianta personalizata (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) de ciorba eu n-am incercat-o. Si de acrit acreste tot cu lamaie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2008, 12:34 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Reteta mea seamana foaaarte tare cu a ta, insa cu mici diferente:
- genunchi de vita sau cap de piept, merge si rasolul de vita
- eu pun si telina
- legumele le fierb intregi, nu le tai deloc (le scot si le fac vint oricum)
- din oua pun numai galbenusurile: le amestec intr-un castron cu smintina (numai foarte grasa, altfel se brinzeste si nu arata cremos, ci ca o ciorba cu "zdrente"), pun cu un polonic din zeama strecurata, apoi rastorn castronul in oala
- pentru ca usturoiul imi da arsuri, eu il pun in ciorba sub forma de mujdei si-l las sa dea un clocot teapan.
- o acresc numai cu otet si o servesc cu ardei iute proaspat sau murat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Apr 24 2008, 12:47 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



ma bag si io!
Si eu pun o telina medie si legumele intregi. Si din oua pun doar galbenusurile. In plus, pentru design, dupa ce scot morcovul fiert il dau pe o razatoare marunta, il calesc in putin ulei si il pun si pe el in ciorbita. Si mi-a mai dat o prietena (thanks dixy (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) ) intr-o sticla niste ardei rosu tocat , am pus si din asta o lingura.
Eu n-am avut oase de vita, sunt convinsa ca ar fi iesit mai buna daca puneam...dar a mers si asa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dixy
post Apr 24 2008, 01:06 PM
Post #28


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 120
Joined: 8-April 08
From: Constanta
Member No.: 3,654



Auzi Altheea,da ciorba aia de burta cum o faci tu,nu o dau pe nimic altceva din ce mai gatesti tu.Fetelor, e experta in ciorba de burta,mananci pana crapi !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 24 2008, 02:37 PM
Post #29


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



asa-i Di de fapt legumele si eu intregi le pun. Azi dimineata am facut copy+paste de pe forumul acela micut de-aici de care iti povesteam la reteta postata acum 2 ani. M-ati pus pe ganduri cu ciorba de burta (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Dar totusi cred c-o las dupa Pasti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2008, 02:41 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu am facut-o saptamina trecuta. Acum ma pregatesc de ciorba de miel. O sa pun reteta mea zilele astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:01 AM