IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages V  « < 27 28 29 30 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Fata perfecta" varianta actuala:un "sac de oase", Promovarea bulimiei si anorexiei
Szimcsi
post Aug 9 2009, 09:25 AM
Post #281


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Mie nu-mi plac tocmai pentru ca nu au fir de muschi pe ele. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 9 2009, 10:25 AM
Post #282


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Mie mi se par ca niste copii fetele astea, fara nici o forma. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2009, 11:33 AM
Post #283


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No, nu-s picioare, sint niste bete atasate fundului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Aug 9 2009, 03:23 PM
Post #284


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Maat, (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Care fund, nu exista nici ala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2009, 04:03 PM
Post #285


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eh, cum s-or fi numind atunci. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2010, 04:58 PM
Post #286


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



IMAGINI SOCANTE! Mumii ambulante: femei macinate de anorexie!
(IMG:http://image.stirileprotv.ro/media/images///400x300/Jan2010//60402432.jpg)
Obsesia pentru un corp perfect, alimentata din plin de trendurile modei, precum si de siluetele manechinelor de pe catwalk. Iata boala ce macina zeci de tinere, dar si femei mature deopotriva,
Este adevarat ca un trup armonios inseamna sanatate, dar aceasta dorinta de a fi slab, dusa la extrem poate fi cigatoare.
In galeria foto alaturata puteti vedea unde duce obsesia pentru un corp perfect. Din dorinta de a arata ca un fotomodel, femeile din imagini au ajuns sa arate precum niste mumii!
Se stie ca anorexicii se infometeaza, prefera lichidele hranei solide, cafeaua si tutunul pentru a-si potoli senzatia naturala de foame. Nu in putine cazuri, anorexia este asociata si cu consumul de stupefiante si alcool.
Victimele sunt „racolate” din randul adolescentilor (fete, in principal) si dintre persoanele care traiesc de pe urma imaginii (s-a constatat ca, paradoxal, anorexia este o boala in special a oamenilor bogati).
Neincrederea in sine, personalitatea in formare, lipsa prietenilor si a hobby-urilor, neglijenta parintilor, lipsa de afectiune pot determina o acuta nevoie de „schimbare” in cazul tinerilor. Iar deceptiile profunde, lipsa telurilor, a familiei, a prietenilor, pierderea locuintei sau a altor bunuri importante se fac vinovate de declansarea anorexiei la oamenii maturi.

Anorexice
Potrivit unui studiu realizat in Marea Britanie, in urma cu aproape un an de zile, aproximativ 1,1 milioane de tinere britanice sunt anorexice sau bulimice. Socant este ca medicii din Regat au descoperit faptul ca aceasta crestere este valabila si in cazul tinerelor sub 10 ani. Fetele au declarat ca se infometeaza pentru a arata ca papusile Barbie.
Anorexia este des intalnita si in randul vedetelor, fie ele de la Hollywood sau de pe meleagurile noastre.
Vedeta din "Ally McBeal", Calista Flockhart, a recunoscut ca a suferit de anorexie.
„Am inceput prin a manca firmituri, a face foarte mult sport, m-am fortat sa muncesc cate 15 ore zilnic, brutalizandu-mi sistemul imunitar”, declara actrita in 2002.

Anorexice
Desi a negat mereu, Keira Knightley pare sa se fi confruntat si ea cu aceasta problema. La premiera din Londra a filmului „Piratii din Caraibe: Cufarul omului mort”, aceasta a purtat o superba rochie aurie, prin care i se puteau numara in voie coastele.
Hilary Duff era una dintre putinele tinere actrite cu trup normal, nici prea slab, nici prea gras... Insa si ea a fost luata de valul „siluetei perfecte”. Actrita nu a recunoscut ca ar avea probleme de acest gen si a sustinut mereu ca a slabit din cauza inotului si exercitiilor pilates.
Anul 1994 reprezinta inceputul anorexiei pentru Christina Ricci. Conform declaratiilor recente, actrita a invatat sa fie anorexica urmarind filmul „Biografia lui Tracey Gold” si un film cu Calista Flockhart, care interpreta rolul unei anorexice si bulimice.

Nici frumoasa Anahi nu este straina de aceasta problema. Artista a recunoscut insa ca a suferit de anorexie si ca a urmat un tratament.
De la noi, gemenele Cheeky Girls, Monica si Gabriela Irimia, au recunoscut ca au fost anorexice.
"Nu credeti vedetele cand spun ca sunt slabe de la natura, in ciuda faptului ca li se vad oasele prin piele. Mint", declara Monica Irimia.
Consultarea medicului, a unui psiholog, respectarea tratamentului, sprijinul familiei si al prietenilor, schimbarea modului de viata si adoptarea unei gandiri pozitive sunt, in linii mari, mijloacele care duc la vindecarea de anorexie.Vindecare posibila, dar care poate dura ani de zile. Spitalizarea si psihoterapia sunt obligatorii.
Tratamentul anorexiei este foarte scump: in SUA, spre exemplu, se poate ridica pana la 100.000 de dolari.
25% dintre anorexici incearca sa se sinucida, iar, din pacate, circa 50% din ei reusesc.
Sursa foto: erooups.com

(IMG:http://image.stirileprotv.ro/media/images///normal/Jan2010//60402431.jpg)

(IMG:http://image.stirileprotv.ro/media/images///normal/Jan2010//60402429.jpg)

(IMG:http://image.stirileprotv.ro/media/images///normal/Jan2010//60402426.jpg)
(IMG:http://image.stirileprotv.ro/media/images///normal/Jan2010//60402424.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 27 2010, 11:12 PM
Post #287


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Imi vine sa plang si nu ma gandesc decat la sora mea care a avut o perioada grea acum ceva vreme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 28 2010, 01:41 PM
Post #288


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Saracele fete (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Ce face imaginea din om (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Feb 20 2010, 11:57 PM
Post #289


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Vai pacatele mele,nu se poate asa ceva!Nici eu nu sunt multumit de kilogramele mele,din adolescenta sunt mereu la dieta,ajunsesem la un moment dat ca nu mai mancam aproape nimic,doar apa,pshic o luam razna,imi doream ca acul cantarului sa fie cat mai mult sub 65 dar am primit ajutor din partea familiei.E drept ca si acum sunt la dieta,tot fixuri dar mai mult sa ma intretin...cand ajungi sa suferi de anorexie si nu ai pe nimeni alaturi de tine sa te sprijine cu adevarat pshic si moral e greu sa iesi de unul singur la liman,te uiti in oglinda si ti se pare ca esti supraponderala dar mai ai un pic si te tii pe picioare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Feb 21 2010, 11:17 PM
Post #290


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Doamne fereste!Sunt mandra de aspectul meu cand vad acele fotografii;cu putine ajustari as fi si mai multunita si ma bucur ca niciodata n-am avut astfel de ganduri pe care le-au avut fetele astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pages V  « < 27 28 29 30 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th June 2024 - 02:58 PM