IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> ACNEE:Mai au ce sa ne spuna medicii dermatologi ?
Ariana
post Jul 1 2006, 08:33 AM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Am fost ieri la dermatolog intr-o incercare disperata de a mai face ordine in cireada mea de elefanti care in ultimele luni a fost destul de nasoala.
Medicul se zvoneste ca e cel mai bun din Timisoara si intr-adevar parea ok doar ca la sacul de informatii cu care eram eu inarmata in urma discutiilor cu voi a parut destul de dezorientat.

Cred ca fiecare ne-am stabilit deja produse preferate.Am invatat sa ne cunoastem reactiile pielii in functie de diversele creme pe care le-am incercat.Eu am senzatia ca noi nu mai prea avem ce cauta pe la medici dermatologi pentru problema noastra.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Chiar ma gandeam ca in ultimii doi ani de cand am inceput sa povestesc cu voi tot felul de chestiute am invatat o gramada.Iar Angelito a noastra este un adevarat inger vis-a-vis de problema asta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Chiar nu stiu de unde atata rabdare pentru problema fiecareia dintre noi.

Dar sa va pove despre medic.L-am zapacit cu intrebari.Doar de dermoabraziune am uitat sa intreb.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am intrebat de autovaccin si mi-a spus c anu are nici un efect.
Peelingul chimic nu se face in perioada 15 mai -15 iunie din cauza soarelui.
Povestea ca in noiembrie e o explozie de paciente cu acnee in urma expunerii la soare din perioada vacantei.

Ca produse el e fan Isotrexin (pe care eu nu l-am icnercat) si care mi-a spus ca totusi in perioada verii e prea puternic.

Mi-a spus ca schema de tratament pe care o folosesc e buna (demachiat cu Bioten-merci angedust pentru recomandarea produsului,demachiar cu Sebium de la Bioderma,aplicat ca si crema de seara Diacnealul de la Avene) mi-a mai recomandat in schimb gelul Keracnyl de la Ducray pe care mi l-am cumparat ieri si sunt curioas acum osa fie.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Aaaa si stressul cica e un factor nasol in cazul producerii de sebum.

Eu va pup.De azi mi-am propus sa nu mai tricotez pe fata mea ca la mine asta e adevarata problema de fapt.Si vorba lui elle: "taierea degetelor" sau lipre cu banda adeziva.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 1 2006, 11:06 AM
Post #2





Musafir






Hehe...ti-am zis eu ca Darie e fan Ducray (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Adevaru e ca da.....nu prea mai avem ce cauta pe la dermato cu problema cosurilor, eu am renuntat de mult sa ii mai vizitez. Totusi eu vreau sa merg la Darie pt problema alunitelor, sa imi zica dc trebuie sa imi scot una care banuiesc eu ca ar avea ceva probleme. Pot sa te intreb orientativ ce scoruri are? Ai idee?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Jul 1 2006, 01:43 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Ari, ma intreb si eu daca are sens sa mai mergem la dermatologi, cel putin aici cred ca-s o gramada care invata ce invata prin facultate si din experienta, si cu asta raman - nu se intereseaza, nu citesc, nu sunt informati, asa ca noi stim mult mai multe decat ei...

Pe de alta parte, eu n-am renuntat la speranta ca totusi mai exista si medici dermatologi buni, profesionisti, informati, care ne pot ajuta - mai ales daca dispun si de cabinete bine dotate. In plus ei au acces la tot felul de produse pe care noi nu le gasim asa usor pe piata. Doar ca acestia din urma sunt putini si greu de gasit... Dar eu sper totusi ca exista (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif) !

Cat despre Isotrexin, e un gel care contine isotretinoin si eritromicina, eu l-am avut, dar nu mi-a placut deloc textura, se usca foarte repede si lasa numai scuame pe fata, usca pielea si mirosea foarte urat. Dar, pentru cei care il pot folosi, probabil e eficient. Eu una acum sunt in cautare de solutii cat mai blande si mai putin agresive cu pielea, asa ca nu mai incerc astfel de produse. Visul meu este sa gasesc produsul anti-acneic care sa nu irite, sa nu deshidrateze (eventual chiar sa hidrateze), sa aiba o textura placuta, sa nu lase nicio senzatie aiurea pe piele, sa nu miroasa urat si sa fie eficient (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) - dupa cum vedeti, sunt foarte usor de multumit (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) !! Dar totusi cred ca exista produse care sunt pe aproape, totul e sa le descoperim...

Va (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) si bafta!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 1 2006, 04:05 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca stresul provoaca pusee de acnee stiam de cind am pus articolul de pe site:
Cauze ale acneei:
# Activitatea hormonala (precum ciclul menstrual)
# Stresul, prin intensificarea procesului de producere de hormoni ale glandelor adrenale
# Glande sebacee hiperactive
# Acumularea de celule moarte la nivelul pielii
# Bacterii in pori, la care corpul devine alergic
# Iritatii ale pielii si scarpinarea pielii care activeaza inflamarea
# Folosirea de sterozi anabolizanti
# Medicamente care au in compozitie halogene (cloride, bromide), litiu, bromide sau androgene
# Expunerea prelungita si intensa la compusi clorinici, in special la dioxine clorinate, pot induce aparitia unui tip de acnee foarte sever, care necesita extrem de ult timp de vindecare (cloracneea).
Mai multe informatii sint puse aici de cel putin 2 luni de zile:
Simptomele si cauzele acneei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jul 1 2006, 08:52 PM
Post #5


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Angelu 400.000 de lei a fost consultatia.

Angelito eu mi-am pierdut speranta ca mai exista medici dermatologi din aceea ideali-cel putin in problema acneei.:)Asta avand in vedere ca domnul doctor Darie trece drept cel mai bun medic dermatolog din Timi iar inainte sa ajung la el eu am mai vizitat vreo doua doamne(tot in urma unor recomandari).


Di sa nu te superi dar pentu mine faza aia cu medicamente halogene e chineza curata,la fel si steroizi anabilizanti.
Cat despre stress...in anul in care am dat la faculta am fost mai mult decat stressata si am avut un ten de vis.Deci pentru mine chiar daca am citit prin diverse locuri despre stress ca ar putea fi un factor al aparitie cirezii de elefanti a ramas la nivel teoretic.

Concluzia mea in urma viziti la dermatolog e ca pentru mine a fost mai eficienta discutia cu fetele decat aceste vizite.Mai ramane peelingul chimic pe care din pacate nu il pot face online.(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 5 2006, 12:47 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ariana, eu am folosit isotrexin, dar nu prea mi-a placut...la inceput avea efecte, dar dupa catva timp deloc..plus ca e destul de agresiv, intra greu in piele, daca te dai prea mult, nu intra deloc si se ia, mai ales daca vorbesti.. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) eventual, poti sa te culci imediat(dar neaparat singura, ca nu se vede prea frumos pe fata..(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) )
ehh..dar asta a fost cazul meu, poate cine stie, tie iti merge..cunosc pe cineva care a folosit in combinatie cu skinoren si are acum un ten suuper, fara semne, fara nimic..
am avut si gelul de fata de la ducray, dar nu mi-a placut in mod deosebit, era si putin agresiv si imi usca tenul..
diacneal, tie cum ti se pare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brianna
post Feb 17 2007, 12:35 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 28-January 07
Member No.: 1,102



oare acum e o formula noua de isotrexin??? Cea pe care o folosesc eu e incolora, nu miroase urat si intra f repede in piele (daca te dai cu o cantitate mica, asa cum scrie in prospect). Intr-adevar usuca putin dar cu o crema hidratanta mie mi se pare ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 17 2007, 03:21 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



brianna, tu ai gel sau crema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 18 2007, 04:53 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



Buna ! Am vazut ca vb foarte multe de acnee si urmele lasate de ea ... din pacate eu am o alta problema pori mari ...am incercat cred ca toate cremele posibile ... si nimic nu merge. De cateva luni folosesc VICHY , Normadern , dar nici aici parca nu vad nici un rezulatat ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ((
Am facut de curand un peeling chimic la bratu , dupa ce m-i s-a luat pielea arata bine dar dupa cateva zile a revenit la normal , grasa si pori mari ... nu stiu ce sa fac ... as mai face un peeling dar mi-e frica , ca nu se vor duce nici atunci ... mi-am pus mari sperante in peelingul asta cand l-am facut si .......
As vrea sa merg la un dermatolog ... chiar nu stiu ce sa mai fac si sa folosesc ... Imi puteti da un sfat ?! Mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brianna
post Feb 22 2007, 07:00 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 28-January 07
Member No.: 1,102



Sweet, am Isotrexin gel si e mentolat, miroase f fain.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:02 PM