IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Transport cu avionul pentru animale de companie
senorita
post Jun 30 2007, 03:02 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



Buna, fetelor.. am si eu o intrebare.. am o pisica birmaneza de 8 ani, pe care mi-e din ce in ce mai greu sa o tin, caci suntem plecati si eu si ai mei cam toata ziua de acasa... nu prea mai avem timp de ea; plus ca de la o vreme face tot felul de prostii... face pipi prin casa, mananca f mult si vomita.. In fine, pe scurt, sora mea sta in spania si ea si-ar dori-o f mult, caci nici nu munceste si are timp de ea...
Stiti ceva de conditiile de zbor...? eu am bilet de avion la compania my air pentru luna august sa merg la ea, dar ideea cu luatul pisicii abia mi-a venit... stiti de ce are nevoie pentru asta? care sunt conditiile? Nu stiu daca cei de la my air accepta asa ceva si nici pe site la ei n-am gasit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Mi-e tare mila de ea, dar si de ai mei, ca se chinuiesc o gramada cu ea.. si nu pot sa aiba concediu ca tb sa stea mereu cineva cu ea acasa.
astept sugestii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 30 2007, 03:19 PM
Post #2





Musafir






cel mai simplu ar fi sa suni la ei sa afli amanunte- trebuie sa aiba un numar de telefon.
fiecare companie aeriana are propriile reguli, la fel si fiecare tara. s-ar putea sa o poti lua cu tine, si chiar sa o tii in transportor, langa tine, sus in avion. (fara sa o bage la cala intre bagaje)
din cate stiu eu (dar trebuie verificat) - pisica trebuie sa aiba microcip si sa fie cu vaccinurile la zi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senorita
post Jun 30 2007, 03:21 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



Multumesc pentru raspuns.. o sa mai fac si eu "sapaturi". Am auzit ca daca ar avea sub 5 kg pot sa o iau cu mine...A mea cam atatea are (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 30 2007, 03:25 PM
Post #4





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) la regim cu ea!!!!!!! (glumesc...)
sa ne scrii si noua conditiile cand afli mai multe....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senorita
post Jun 30 2007, 03:33 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



Am gasit niste conditii la TAROM.... in mare ar tb sa fie asemanatoare si la celelalte companii... partea trista e ca trebuia sa stiu de cand miam luat biletul ca vreau sa calatoresc cu animal.. oricum luni am sa incerc sa sun la agentie.

asadar, conditiile Tarom:

Călătoria cu animale de companieÎnainte de a pleca într-o călătorie cu animalul dumneavoastră de companie, trebuie să ştiţi toate condiţiile de zbor cu animale.

Animalul de companie poate călători în cabina de pasageri sau în cală. Mai jos puteţi citi care sunt condiţiile pentru fiecare tip de transport.

La bordul avionului (PETC)

TAROM acceptă la transport în cabina de pasageri numai câini şi pisici. Pentru a fi acceptate în cabina de pasageri, animalele de companie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

să fie anunţate încă din momentul în care pasagerul îşi rezervă biletul de călătorie. Animalul de companie din categoria PETC trebuie întâi confirmat pentru călătorie de către compania TAROM şi abia apoi va fi acceptat la bordul avionului;
să fie curate
să fie sănătoase: pasagerul trebuie să fie în posesia unui paşaport internaţional de călătorie pentru animalul său de companie;
animalul de companie să aibă cip de identificare, dacă este vorba de o călătorie în spaţiul Schengen şi să fie vaccinat, în conformitate cu cerinţele de acces pe teritoriul ţării de destinaţie;
să nu fie gestante;
să nu provoace disconfortul celorlalţi pasageri;
să fie transportate în cuşca standard IATA (se poate procura de la ghişeul Emiteri Bilete din aeroportul Otopeni sau de la magazinele specializate în vânzarea produselor pentru animale de companie);
Cusca standard IATA pentru transportul în cabina de pasageri a animalului de companie are dimensiunile 69cm x 51cm x 49cm şi este recomandată pentru 5,5 kg.

Se pot accepta şi animale de companie cu greutatea de până la 8 kg cu tot cu cuşca, dacă se încadrează în dimensiunile de mai sus.

Există o serie de restrictii de acceptare a animalelor de companie:

în funcţie de tipul de avion: ATR 42- sunt acceptate maxim 2 cuşti; B 737- sunt acceptate maxim 3 cuşti; A 318- sunt acceptate maxim 3 cuşti
un pasager poate transporta numai o singură cuşcă.
Dacă pasagerul se prezintă la ghişeul de înregistrare fără o rezervare prealabilă sau nu respectă condiţiile impuse de transportator (greutatea animalului, cuşca standard, starea de sănătate şi curăţenie etc), transportatorul poate refuza transportul animalului de companie.

În cala avionului (AVIH)

Pentru a fi acceptate în cala avionului, animalele de companie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

să fie anunţate încă din momentul în care pasagerul îşi rezervă biletul de călătorie. Animalul de companie din categoria AVIH trebuie întâi confirmat pentru călătorie de compania TAROM şi abia apoi va fi acceptat la bordul avionului;
să fie curate
să fie sănătoase: pasagerul trebuie să fie în posesia unui paşaport internaţional de călătorie pentru animalul său de companie;
animalul de companie să aibă cip de identificare, dacă este vorba de o călătorie în spaţiul Schengen şi să fie vaccinat, în conformitate cu cerinţele de acces pe teritoriul ţării de destinaţie;
să nu fie gestante;
să nu provoace disconfortul celorlalţi pasageri;
să fie transportate în cuşca standard IATA (se poate procura de la ghişeul Emiteri Bilete din aeroportul Otopeni sau de la magazinele specializate în vânzarea produselor pentru animale de companie);
Dacă pasagerul se prezintă la ghişeul de înregistrare fără o rezervare prealabilă sau nu respectă condiţiile impuse de transportator (greutatea animalului, cuşca standard, starea de sănătate şi curăţenie etc), transportatorul poate refuza transportul în cală a animalului de companie.

Pasagerul trebuie să plătească un excedent de bagaj în funcţie de greutatea animalului cântărit împreună cu cuşca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Jun 30 2007, 05:41 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



eu am plecat in canada cu tot cu pisica. i-am instalat cip ca daca se pierde o gasesc prin satelit (pe bune), si binenteles toate vaccinele de rigoare. iti trebuie cutie speciala, pampersi, mancare...tot felu de chestii. a stat sub un scaun de pasager. saraca a mieunat spre sfarsit si a si vomitat, dar acu ii e bine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 30 2007, 07:02 PM
Post #7





Musafir






senorita, da tu telefon companiei de zbor cu care mergi, in mare sunt aceleasi conditii/cereri, dar la detalii difera. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senorita
post Jul 18 2007, 08:00 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



QUOTE(kalua @ Jun 30 2007, 06:02 PM) *
senorita, da tu telefon companiei de zbor cu care mergi, in mare sunt aceleasi conditii/cereri, dar la detalii difera. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


Multumesc pentru sfaturi... m-am interesat, am luat bilet de avion, am castrat-o pe pisi acum 4 zile, i-am pus microcip, i-am luat si cusca.... mai ramane sa plec cu ea... Din pacate, ca daca ar fi fost dupa mine, n-as fi dus-o niciodata (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 12 2010, 01:37 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum iti poti lua animalul de companie in avion! "Biletul" lui poate fi mai scump ca al tau!
Calatoresti cu avionul, in tara sau in strainatate, si vrei neaparat sa-ti iei cu tine si animalul de companie? Sunt unii operatori aerieni care iti fac acest hatar, evident, nu gratis. Ba chiar te-ai putea trezi ca transportul animalului costa mai mult decat biletul tau! In schimb, alte companii nu accepta din start sa-ti ia si "prietenii blanosi sau inaripati".
Transportul animalelor de companie nu este fara batai de cap ori fara costuri care te-ar putea descuraja, pana la urma, sa-ti iei prietenii necuvantatori alaturi de tine, in avion.
In primul rand trebuie sa stii ca animalele sunt transportate in custi speciale, ce pot fi achizitionate din pet shop-uri sau chiar din aeroport.
Acestea trebuie sa se inchida bine, sa le permita animalelor sa se intoarca si sa se intinda, sa asigure patrunderea aerului, sa fie impermeabile si rezistente. O astfel de cusca poate contine pana la cinci animale din aceeasi specie, atat timp cat greutatile combinate (inclusiv mancarea si cusca in sine) nu depasesc un anumit numar de kilograme, in functie de companie.
Daca nu indeplinesti toate aceste conditii sau daca animalul deranjeaza alti pasageri, comandantul il poate trimite in cala.

Apoi, "daca pasagerul se prezinta la ghiseul de inregistrare fara o rezervare prealabila sau nu respecta conditiile impuse de transportator (greutatea animalului, cusca standard, starea de sanatate si curatenie etc.), transportatorul poate refuza transportul animalului de companie", specifica cei de la Tarom.

De asemenea, animalele trebuie sa aiba toate documentele necesare:
- pasaport international de calatorie (de la medicul veterinar);
- carnet de sanatate, care sa ateste ca animalul are toate vaccinurile si analizele la zi;
- certificat antirabic;
- animalul trebuie sa aiba CIP sau tatuaj de identificare;
- alte permise cerute de tara de destinatie sau de tranzit.




Restrictii cu care te poti confrunta:

1. In zborurile catre Marea Britanie si Irlanda nu sunt acceptate animalele de companie. Exceptie fac cainii insotitori ai persoanelor cu dizabilitati, insa si acestia doar pe cursele dintre Amsterdam si Londra (Heathrow) ale companiei KLM.
2. Nici Arabia Saudita nu permite intrarea animalelor domestice fara autorizatie, cu exceptia cainilor de paza si a celor insotitori.
3. In Lima (Peru) nu au voie pisicile.
4. Daca pleci in China ai dreptul sa iei cu tine un singur animal, in cabina sau in cala.
5. Iar in Hawaii, animalul tau de companie nu poate ajunge decat in cala avionului.

In general, cainii pentru nevazatori si pentru persoane cu dizabilitati vor fi transportati gratuit, peste cantitatea de bagaj admisa.

Sa vedem care sunt conditiile impuse de companii pentru transportul animalelor domestice si ce tarife practica operatorii pentru acest serviciu.


TAROM
Compania accepta sa transporte caini, pisici, pasari si alte animale domestice, dar iti trebuie o aprobare prealabila, inca din momentul rezervarii biletului.
In cabina de pasageri poti lua, insa, numai caini si pisici, cu conditia ca animalele sa fie curate, sanatoase, sa aiba pasaport, sa fie vaccinate, sa nu fie gestante si sa nu deranjeze ori sa provoace alergii altor pasageri. La bordul avionului pot urca doar cainii si pisicile sub 5 kilograme, incluzand si greutatea custii, care nu trebuie sa depaseasca 42 cm x 30 cm x 21 cm.
Si in cazul in care sunt transportate la cala, animalele trebuie sa fie curate, sanatoase, sa aiba pasaport, sa fie vaccinate si sa nu fie gestante. Este foarte importanta cusca (dupa modelul din schita de mai sus), care poate fi procurata inclusiv de la ghiseul Emiteri Bilete de pe aeroportul Otopeni.
Animalul impreuna cu ambalajul si hrana lui nu se vor include in cantitatea de bagaj admisa gratuit (20 de kilograme), constituind excedent de bagaj pentru care se va percepe tariful aplicabil. Adica:

Zona
Tarif pe kilogram
Rute interne 2 euro
Intre Romania si Europa 12 euro
Intre Romania si Germania/ Spania/ Franta 10 euro
Marea Britanie - Romania 3 lire
Romania - Marea Britanie 5 euro
Intre Romania si Orientul Mijlociu 12 euro
Romania - Emiratele Arabe Unite 16 euro
Emiratele Arabe Unite - Romania 20 dolari
Israel - Romania 14 dolari
Liban - Romania 15 dolari
Intre Romania si orasele de pe Coasta de Est a SUA 90 dolari
Intre Romania si celelalte orase din SUA 110 dolari

LUFTHANSA
Compania transporta animale de companie fie in cabina, fie in cala, in functie de greutatea lor si de dimensiuni. Lufthansa iti recomanda sa te informezi asupra legilor de intrare si iesire din tarile in care calatoresti, intrucat pentru anumite rase de caini se aplica un regulament special. Si aici, pentru a transporta animalul de companie trebuie sa anunti din timp agentul de rezervari.
In cabina poti transporta un caine sau o pisica daca greutatea animalului (inclusiv cusca) nu depaseste 8 kilograme, iar dimensiunea maxima a cutiei sau custii nu este mai mare de 55 x 40 x 20 cm. Poti folosi cusca personala daca aceasta are dimensiunile cerute si este ermetica. Lufthansa ofera o cutie de transport in majoritatea aeroporturilor la check-in.
Animalele de companie care nu pot fi transportate in cabina vor fi transportate in containere speciale in zona ventilata a sectorului cargo din cala. Poti folosi propriul container, daca acesta se supune regulamentului IATA (International Air Transport Association). Containerul trebuie sa fie suficient de mare, astfel incat animalul sa se poata ridica si sa aiba spatiu suficient de miscare.
Transportul pisicilor si cainilor in cabina pe zborurile domestice in Germania si Italia nu se taxeaza, atat timp cat nu se depseste greutatea maxima admisa. Pe zborurile catre alte tari se considera si se taxeaza ca excedent de bagaj.

Categorie Cost per animal in Europa
Rute intercontinentale-Europa Cost pe rute intercontinentale in afara Europei (via UE)
Animale mici - maximum 8 kilograme 70 euro/ 100 dolari 150 euro/ 200 dolari per animal sau taxa practicata pe excedentul de bagaj 250 dolari per animal sau taxa pe excedent de bagaj
Animale de talie medie, cusca 1+2 100 euro/ 150 dolari 150 euro/ 200 dolari per animal sau taxa pe excedent de bagaj 250 dolari per animal sau taxa pe excedent de bagaj
Animale mari, cusca de marimea 3+4 200 euro/ 300 dolari 300 euro/ 400 dolari per animal sau taxa pe excedent de bagaj 500 dolari per animal sau taxa pe excedent de bagaj

BLUE AIR
Poti lua cu tine in cabina animale de companie de dimensiuni mici (animal + cusca = maximum 6 kilograme), caini sau pisici, in custi speciale, cu obligatia de a tine cusca in brate sau sub scaunul din fata pe durata zborului. Pentru persoanele care calatoresc insotite de animalul de companie in cabina, locurile se vor acorda pe penultimul rand, pentru a nu se crea niciun disconfort celorlalti pasageri.
Animalele de companie de talie medie, caini sau pisici, pot fi transportate in cala de bagaje, in custi standard, dar nu mai mult de trei pe un zbor si impreuna cu cusca sa nu depaseasca 32 de kilograme. Pentru cursele Bucuresti-Cluj, Cluj-Bucuresti, Bucuresti-Timisoara, Timisoara-Bucuresti, Timisoara-Constanta, Constanta-Timisoara, Bucuresti-Arad, Arad-Bucuresti, Bucuresti-Florenta si Florenta-Bucuresti, nu se accepta transportul animalelor de companie in cala de bagaje a aeronavei.

Categorie Tarif per animal, achitat online Tarif per animal, achitat prin departamentul de rezervari ori in aeroport
Animale mici (max. 6 kg), in cabina 35 euro pe segment 50 euro pe segment
Animale de talie medie (max. 32 kg), in cala 75 euro pe segment 100 euro pe segment


WIZZ AIR
Wizz Air nu transporta animale vii, cu exceptia cainilor pentru nevazatori, care calatoresc impreuna cu pasagerii ce au nevoie de ei. Pentru acesti caini trebuie sa existe documentele stabilite in reglementarile tarilor prin care se efectueaza transportul, iar aceste documente trebuie sa respecte conditiile impuse de respectivele reglementari.


AUSTRIAN AIRLINES
Animalele utilitare si pentru terapie sunt acceptate gratuit. In rest, incepand cu 1 ianuarie 2010, s-a aplicat un nou concept de stabilire a pretului pentru animalele transportate la bordul companiei Austrian Airlines, dupa cum urmeaza...
Categorie
Rute pe care se ia in calcul greutatea
Europa/Africa/Asia
In interiorul Europei Europa-Intercontinental sau Intercontinental-Intercontinental (via Europa)

Rute cu tarif per animal

SUA/Canada
Europa-Intercontinental Intercontinental-Intercontinental (via Europa)
Animal mic, transport in cabina 70 euro/ 100 dolari Taxa pe excedent de bagaj (pe kilogram) 150 euro/ 200 dolari 250 dolari
Animal de talie medie, transportat in cala in cusca de peste 80 x 55 x 55 cm si de pana la 125 x 75 x 85 cm dimensiune max. 100 euro/ 150 dolari Taxa pe excedent de bagaj (pe kilogram) 150 euro/ 200 dolari 250 dolari
Animal mare, in cala, in cusca de peste 80 x 55 x 55 cm dimesniune max. 200 euro/ 300 dolari Taxa pe excedent de bagaj (pe kilogram) 300 euro/ 400 dolari 500 dolari

ALITALIA
Transportarea in cabina este supusa anumitor conditii: de pilda, animalul trebuie sa petreaca intreaga durata a calatoriei in cusca de transport cu dimensiunile maxime 44,5 x 26 x 21,5 cm. Din cauza constrangerilor de structura a aeronavei, este posibil ca serviciul de transport al animalelor sa nu fie disponibil pentru toate aeronavele si la toate clasele, asa ca trebuie sa te interesezi din timp.
Pasagerii care calatoresc cu animale in cala au un termen-limita pentru check-in de 90 de minute inainte de momentul estimat al plecarii.
Tine minte ca animalele mai mici de trei luni nu pot calatori in Europa, de vreme ce nu le-a fost facut vaccinul antirabic! Iar inainte de a ti se permite sa intri in Suedia, animalele trebuie sa primeasca un tratament de deparazitare impotriva echinococcus si a capuselor.

Transportarea cainilor insotitori pentru persoanele cu probleme de vedere sau nevazatoare (si/ sau cele cu probleme de auz) este gratuita si nu are limite de greutate.
Categorie Europa, Europa de Est si Africa de Nord Orientul Mijlociu Asia, America de Sud (Buenos Aires, Caracas) America de Nord, Canada, America de Sud (Sao Paulo), Africa (Lagos, Accra)
Animale in cabina (greutate pana la 10 kg, inclusiv cusca de transport si mancarea) 40 euro 70 euro 100 euro 130 euro
Animale in cala (greutate pana la 8-32 kg, inclusiv cusca de transport si mancarea) 70 euro 120 euro 150 euro 150 euro
Animale in cala (greutate intre 32-74 kg, inclusiv cusca de transport si mancarea) 70 euro + 15 euro per kg 120 euro + 20 euro per kg 150 euro + 30 euro per kg 150 euro + 150 euro per 23 kg

IBERIA
Compania accepta in cabina orice animal de mici dimensiuni. Acesta trebuie sa incapa intr-o cutie de transport care nu depaseste dimensiunile standard de 45 x 35 x 25 cm. De asemenea, greutatea totala, animal + cusca, nu trebuie sa depaseasca 8 kilograme.

Se va transporta in cala orice animal care depaseste greutatea de 8 kilograme sau dimensiunile admise pentru cabina. Acestea trebuie sa calatoreasca in sistem de siguranta si in conditii confortabile.
Categorie Curse interne Europa America
Cabina 25 euro 50 euro 150 euro
Cala 5 euro per kg 5 euro per kg 300 euro per animal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
momo
post Jan 13 2012, 03:08 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 13-January 12
Member No.: 10,901



Buna, m-ar interesa detalii despre transportul cainilor foarte mari in Canada.
Am un Rottweiler de 5 ani la 45 de kilograme si doua femele de un an jumate la 35 de kilograme care trebuie sa le trimit in Toronto preferabil din Budapesta ca Bucurestiul e prea departe de Satu Mare.
Are cineva experienta sau cunostiinte exacte?
Va multumesc si doresc tuturor un An Nou Fericit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:25 PM