IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adolescenta si problemele ei
butterflyaway
post Sep 3 2013, 12:45 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Revin , din nou, cu niste postari despre fiica mea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) desi n-am mai postat de ceva timp pe aici , si va cer ajutorul.
In primul rand se apropie incet-incet de 14 ani (anunt ca in acest topic vor fi mai multe nelamuriri (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ). Pt. mine e o fetita inca , parca nu accept ideea de a ze dezvolta, de a creste.
Postam acum in urma cu un an si ceva ca este plinuta . Ea arata bine, insa asa este conformatia ei (eu sunt slabuta si mica de statura) si ea e mica de statura (153,5 cm), deci mi se pare ca n-a mai crescut deloc (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Ma gandeam sa o dau la inot de anul asta insa e complicat , vine clasa a 7-a (e data cu un an mai tarziu la scoala ) si e o clasa greuta , apoi de a 8-a nici nu mai vorbesc. sunt intr-o totala dilema. Nu pot sa zic ca o atrage ff mult mancarea pe cat o face dulcele , nu e gurmanda, insa dulcele...... de la un timp a renuntat la ciocolata datorita cosurilor care nu ii dau pace , si e mai ok, dar nu se paote abtine sa nu pape. Seara mancam amandoua cate un castron cu fructe de toate felurile ca sa inlocuim altfel de mese si vad ca deocamdata merge.
Deci, ca sa simplific pt moment , 1. ce sa fac ca sa se mai inalte in primul rand? ajuta intr-un anume fel alimentatia ? v-am zis, vreau sa faca sport dar nu sunt ferm convinsa , adica exista riscul sa nu mai creasca ? precizez ca are de ceva timp ciclu...
2. Cosurile ? solutii? Am dat-o cu zynerit, cu lara, cu un gel de la gerovital plant, acum isi face masti din miere, castraveti, lamaie, usturoi, de-astea mai naturale. Mi-a zis cineva ca ar fi bine sa incep sa ii dau anticonceptionale, poate or trece, dar pe mine nu ma incanta sub nicio forma ideea asta , de la asemenea varsta.
3. Parul... ff gras. Si-l vrea lung , ca orice fetita dealtfel, insa ii cade in prostie , acum o spal cu un sampon special anticadere, o dau si un spray pt asa ceva, ii aplic si otet pe par, numais a nu mai cada . si totusi cade. ia si vitamine, dar... si e ff gras. a doua zi de la spalare deja se vede ca e cleios, la fel si tenul ei (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
4. dintii.. ma rugam de ea cand era mica sa si-i spele calumea , acum cand vrea sa ii aibe albi tre sa frece mult (cu pasta de dinti, bicarbonat), isi doreste sa ii aiba albi pt ca are un zambet frumos si dintii de sus sunt perfecti numai ca aia de jos atat si-i freaca saracuta dar nimic (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) sa o duc la un periaj la dentist? nu ma incanta deloc, dar deloc ideea!!
5. Cum pot sa fac sa fie mai sigura pe sine , sa nu mai fie timida, sa nu creada ca e urata chiar de e mica de statura, are cosuri si i se ingrasa repede parul?
6. Invata bine insa tre sa stau langa ea si pt varsta ei mi se pare absurd , e destul de lenesa, nu face decat daca o pui si sincer vreau rezultate din partea ei . Mai nou citeste, ii place sa citeasca, nu f mult dar sunt multumita , scrie ff frumos, are talent , insa la matematica/fizica in genul asta e grozavie , are note bune dar nu ii place sub nicio forma si nu intelege , nu mai stiu ce sa fac!!
7. Ce parere aveti despreiubirile la aceasta varsta? sunt mama si imi fac griji la aceste aspecte , la prietenii si baieti si in genul asta, e sincera cu mine dar am impresia ca imi ascunde cate ceva si nu vreau sa fiu pusa in postura in care sa ii umblu prin lucruri, prin mesaje etc , vreau sa fie sincera, indiferent daca stie ca eu nu-s de acord cu baietii de la varsta asta , pt ca dupa parerea mea pierde timp pretios cu baietii, la calculator, vorbind prin mesaje , in loc sa iasa afara cu fetele la un suc, sa citeasca , sa se uite la un film frumos , sa scrie, sa danseze, sa se plimbe, sa faca poze. Si calculatorul asta ne da batai de cap , fiindca sta ff mult la el, nu stiu ce face atat de mult acolo , facebook e oricum la putere.
Deci cam astea sunt intrebarile, sunt multe , insa am nevoie de un sfat, nici eu nu stiu cum sa mai fac ca sa fie bine, ii vreau binele si vreau sa fie convinsa de asta desi de multe ori imi spune ca sunt rea sau dura... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Astept un raspuns sincer, sper ca am pozitionat subiectul unde trebuie. O zi buna. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Sep 8 2013, 03:49 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Vorbesc din punctul de vedere al educatorului de meserie: pentru ca sa se inalte trebuie sa practice un sport,dar serios,tenis,inot sau volei si asa o sa si slabeasca inaltindu-se si facand si un corp frumos;petrece mai mult timp cu sportul,nu mai are timp de altele care tie nu-ti plac. Pentru caderea parului ,ten gras cred ca cel mai natural si sanatos ar fi sa umbli la alimentatie,probabil mananca ce nu trebuie si nu e indicat. Cred ca trebuie sa mergeti duminica in excursii,drumetii,petreceti mai mult timp impreuna in familie si atunci chiar ca nu mai are nevoie sa vorbeasca pe calculator cu orele. Cu cat saptamana ei este mai plina de activitati diverse, cu atat va capata o incredere mai multa in ea si in ceea ce face. Daca nu face ceva deosebit de ceilalti atunci nici nu va fi mandra de ea si de realizarile ei, care o sa vina dupa un timp. Ar mai fi multe de spus dar ptr asta ar trebui si sa cunosc mai bine mediul in care traieste,tu ia ce crezi ca ti se potriveste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Sep 14 2013, 01:18 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



QUOTE(melcri @ Sep 8 2013, 03:49 PM) *
Vorbesc din punctul de vedere al educatorului de meserie: pentru ca sa se inalte trebuie sa practice un sport,dar serios,tenis,inot sau volei si asa o sa si slabeasca inaltindu-se si facand si un corp frumos;petrece mai mult timp cu sportul,nu mai are timp de altele care tie nu-ti plac. Pentru caderea parului ,ten gras cred ca cel mai natural si sanatos ar fi sa umbli la alimentatie,probabil mananca ce nu trebuie si nu e indicat. Cred ca trebuie sa mergeti duminica in excursii,drumetii,petreceti mai mult timp impreuna in familie si atunci chiar ca nu mai are nevoie sa vorbeasca pe calculator cu orele. Cu cat saptamana ei este mai plina de activitati diverse, cu atat va capata o incredere mai multa in ea si in ceea ce face. Daca nu face ceva deosebit de ceilalti atunci nici nu va fi mandra de ea si de realizarile ei, care o sa vina dupa un timp. Ar mai fi multe de spus dar ptr asta ar trebui si sa cunosc mai bine mediul in care traieste,tu ia ce crezi ca ti se potriveste.


Buna, Melcri! Problema este volei pt fete la noi in oras nu este, un fel de tenis este badminton-ul nu ?Pe care l-a facut in jur de jumate de an dar nu ii place, si pt inot am optat sa mearga, nu e ff incantata din pacate, dar am convins-o in legatura cu dansurile si va merge la dansuri, sunt incantata.
Ai mare dreptate si iti multumesc, ea ar avea sansa sa invete sa cante la un instrument pt ca sotul meu este pasionat de asa ceva si cunoaste, dar nu e incantata deloc, la ce mai are talent este scrisul, are imaginatie si face compuneri f frumoase. Altfel, nu are alte preocupari diferite, ma ingrijoreaza ca ii place sa umble in gasti si eu sunt de parere ca aceste gasti nu aduc nimic bun... In fine, altfel avem o relatie ok, dar ea e f incapatanata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Sep 20 2013, 02:37 AM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Flybutterflyaway, nu o sa dau raspuns tuturor intrebarilor pentru ca nu ma simt calificata insa 1-2 sfaturi mi-au trecut prin minte citindu-te.
Pentru ten as zice sa o duci la un medic dermatolog, exista asa de multe tratamente in zilele noastre incat e pacat sa se lupte cu acneea singura. Cauta insa un doctor cu ceva recomandari pentru ca sunt si multi ignoranti.
Ca idee eu as recomanda produsele dermato-cosmetice gen avene, la roche posay, bioderma, eu ma inteleg bine cu avene si la roche, de la fiecare am ceva ce imi place insa nu are sens sa iti recomand un produs anume pt ca nu avem acelasi tip de ten.
Mergi la o farmacie si citesti pe prospect ce si cum sau exista informatii online.
Pentru par nu cred ca ai ce sa faci decat sa ii cumperi un sampon pt utlizare frecventa ca sa se poata spala des pt ca cel mai probabil problema este hormonala, asa e la varsta asta.
Mai exista si sampoane solide ce pot fi utlizate in ziua cand parul incepe sa se ingrase, personal nu le folosesc decat atunci cand am de gand sa spal parul seara pt ca oricat de usoare ar fi nu e indicat ca tot ce ai in par sa ajunga pe fata.
Pentru dantura alba cel mai bun tratament in afara de mersul la albire profesionista la medic sunt CREST WHITESTRIPS, sunt eficiente insa mai blande decat albirea la dentist si mult mai ieftine. Eu recomand folosirea pastei de dinti sensodyne simultan mai ales daca are dintii sensibili.
Pt ciocolata-cea amaruie e mai putin daunatoare.Oricum, o cantitate mica nu face rau, o zi pe saptamana de ex ar putea sa manance sa isi faca pofta si sa nu fie in exces.
Ideea cu sportul e buna, poate ii place sa mearga la sala cu vreo prietena?
Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Sep 20 2013, 09:04 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



QUOTE(bebe_maria @ Sep 20 2013, 02:37 AM) *
Flybutterflyaway, nu o sa dau raspuns tuturor intrebarilor pentru ca nu ma simt calificata insa 1-2 sfaturi mi-au trecut prin minte citindu-te.
Pentru ten as zice sa o duci la un medic dermatolog, exista asa de multe tratamente in zilele noastre incat e pacat sa se lupte cu acneea singura. Cauta insa un doctor cu ceva recomandari pentru ca sunt si multi ignoranti.
Ca idee eu as recomanda produsele dermato-cosmetice gen avene, la roche posay, bioderma, eu ma inteleg bine cu avene si la roche, de la fiecare am ceva ce imi place insa nu are sens sa iti recomand un produs anume pt ca nu avem acelasi tip de ten.
Mergi la o farmacie si citesti pe prospect ce si cum sau exista informatii online.
Pentru par nu cred ca ai ce sa faci decat sa ii cumperi un sampon pt utlizare frecventa ca sa se poata spala des pt ca cel mai probabil problema este hormonala, asa e la varsta asta.
Mai exista si sampoane solide ce pot fi utlizate in ziua cand parul incepe sa se ingrase, personal nu le folosesc decat atunci cand am de gand sa spal parul seara pt ca oricat de usoare ar fi nu e indicat ca tot ce ai in par sa ajunga pe fata.
Pentru dantura alba cel mai bun tratament in afara de mersul la albire profesionista la medic sunt CREST WHITESTRIPS, sunt eficiente insa mai blande decat albirea la dentist si mult mai ieftine. Eu recomand folosirea pastei de dinti sensodyne simultan mai ales daca are dintii sensibili.
Pt ciocolata-cea amaruie e mai putin daunatoare.Oricum, o cantitate mica nu face rau, o zi pe saptamana de ex ar putea sa manance sa isi faca pofta si sa nu fie in exces.
Ideea cu sportul e buna, poate ii place sa mearga la sala cu vreo prietena?
Bafta!


Buna, Maria! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Iti multumesc mult pt.raspunsuri si sfaturi, imi sunt de folos. Am o cunostinta dermatolog care i-a recomandat Zynerit(dupa un consult + analize), dar, din pacate, a dat rezultate pt o scurta perioada de timp, si mi-a recomandat anticonceptionale, la care eu spun pas, nu vreau sa o indop cu asa ceva la aproape 14 ani. Asa ca incercam cu masti faciale, geluri naturale, spalari cat mai dese. Ea vrea sa se dea cu fond de ten ca sa ii mascheze cosurile insa mi se pare un pic cam devreme, de la liceu o voi lasa. Ea are acel tip de ten gras, cleios la atingere, si chiar se vede pe fata ei, la fel si cu parul. Si atata se chinuie mititica, dar ce sa facem...
Sampon, am luat de la gerovital, unul cu petrol anticadere si antimatreata + un spray pt par, o dau si cu otet, inca ii mai cade, gras oricum il are, dar ma gandesc ca acusi sa ii fac si o serie de analize, sa nu fie o lipsa de ceva.
Referitor la dinti, ma gandeam la o periuta electronica, n-ar da oare mai multe rezultate? Ea se spala si cu bicarbonat, si cu pasta de dinti. O sa incerc si varianta ta, ca la stomatolog mi se pare devreme pt asa ceva pt ca, din cate am inteles, sunt niste aspecte mai neplacute. O sa mai interesez oricum de varianta ta.
Cateva zile s-a chinuit sa nu mai manance ciocolata, insa astazi am fost la cumparaturi si i-a fost pofta asa ca a mancat putina cioco, nu in exces.
Referitor la sport.. merge la dansuri de doua ori pe sapt., azi a fost a doua oara (face 2 ore pe zi, vinerea si maine va fi a 3-a oara cand merge, a spus ca e greu, prima oara a venit cu febra musculara, oricum face ceva miscare acolo). Vedem. Deocamdata e incantata, mai greu cu delimitatul timpului si cu prioritatile. Dar ii dam noi de capat pana la urma... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by butterflyaway: Sep 20 2013, 09:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Sep 27 2013, 04:59 AM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Zynerit si la mine a mers o saptamana si apoi gata. Mai eficient ar fi effaclar duo (de la La Roche Posay) sau chiar retin-a insa aici e mai de durata si e bine sa fie folosit sub supravegherea medicului pt ca sunt detalii de care trebuie tinut cont gen protectie solara, hidratare si rabdare pt ca de multe ori rezultatele apar dupa mai mult de 3 luni insa rezultatele sunt de durata si crema asta nu face nimic rau spre deosebire de cele cu antibiotice de exemplu care actioneaza mai mult momentan.
Las-o sa foloseasca fond de ten insa indrum-o, mergi sa o invete cineva cum sa-l foloseasca si mai ales sa-l aleaga. Acneea e o afectiune care creaza mari complexe si daca exista ceva ce poate atenua aspectul ei de ce sa nu il foloseasca?! Exista fonduri de ten pt ten cu probleme care il lasa sa respire, il trateaza chiar si protejeaza.
Acum 2 saptamani eram la Sephora si venise o mamica cu fetita de 12 ani pt ca avea acnee pe frunte si vroia sa ii cumpere ceva sa acopere bubitele si petele. Am vazut cat de fericita a fost cand a gasit produsul potrivit si i s-a luminat fata cand s-a vazut cu corectorul aplicat, de-abia se mai vedea acneea.
Nu stiu din ce oras esti tu, daca exista un astfel de magazin de specilitate si cat esti tu dispusa sa cheltui pt ca recomandari exista.
Iti pun si cateva video-uri care te ajuta sa vezi ce diferenta poate fi inainte si dupa machiaj si cat de mult poate ajuta pt a avea incredere in propria persoana
http://www.youtube.com/watch?v=ex33wtqnNz8

http://www.youtube.com/watch?v=Jwngbzv0gbY...yaKjm-wB4eEYaW8

Apropo de periuta de dinti electrica, nu cred ca are vreun efect asupra albirii si poate irita gingiile daca le are mai sensibile. Nici eu nu as albi dintii la dentist insa asta si pt ca dentistul mi-a spus ca am dintii prea sensibili pt asa ceva in plus imi apar carii f usor deci nu are rost sa risc. Nu se face albirea asta oricui, o vizita la dentist ar trebui sa te ajute in sensul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Sep 28 2013, 02:43 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



QUOTE(bebe_maria @ Sep 27 2013, 04:59 AM) *
Zynerit si la mine a mers o saptamana si apoi gata. Mai eficient ar fi effaclar duo (de la La Roche Posay) sau chiar retin-a insa aici e mai de durata si e bine sa fie folosit sub supravegherea medicului pt ca sunt detalii de care trebuie tinut cont gen protectie solara, hidratare si rabdare pt ca de multe ori rezultatele apar dupa mai mult de 3 luni insa rezultatele sunt de durata si crema asta nu face nimic rau spre deosebire de cele cu antibiotice de exemplu care actioneaza mai mult momentan.
Las-o sa foloseasca fond de ten insa indrum-o, mergi sa o invete cineva cum sa-l foloseasca si mai ales sa-l aleaga. Acneea e o afectiune care creaza mari complexe si daca exista ceva ce poate atenua aspectul ei de ce sa nu il foloseasca?! Exista fonduri de ten pt ten cu probleme care il lasa sa respire, il trateaza chiar si protejeaza.
Acum 2 saptamani eram la Sephora si venise o mamica cu fetita de 12 ani pt ca avea acnee pe frunte si vroia sa ii cumpere ceva sa acopere bubitele si petele. Am vazut cat de fericita a fost cand a gasit produsul potrivit si i s-a luminat fata cand s-a vazut cu corectorul aplicat, de-abia se mai vedea acneea.
Nu stiu din ce oras esti tu, daca exista un astfel de magazin de specilitate si cat esti tu dispusa sa cheltui pt ca recomandari exista.
Iti pun si cateva video-uri care te ajuta sa vezi ce diferenta poate fi inainte si dupa machiaj si cat de mult poate ajuta pt a avea incredere in propria persoana
http://www.youtube.com/watch?v=ex33wtqnNz8

http://www.youtube.com/watch?v=Jwngbzv0gbY...yaKjm-wB4eEYaW8

Apropo de periuta de dinti electrica, nu cred ca are vreun efect asupra albirii si poate irita gingiile daca le are mai sensibile. Nici eu nu as albi dintii la dentist insa asta si pt ca dentistul mi-a spus ca am dintii prea sensibili pt asa ceva in plus imi apar carii f usor deci nu are rost sa risc. Nu se face albirea asta oricui, o vizita la dentist ar trebui sa te ajute in sensul asta.


Fond de ten a încercat de la mine însă coşurile i s-au înmulţit, bănuiesc că datorită faptului că n-a lăsat tenul să respire. Am lăsat-o să încerce pt. că tot mă bătea la cap, însă avem tipuri de ten f diferite, iar fondul de ten probabil nu i-a priit. O să văd, poate găsesc ceva mai ok pt tenul ei.
Şi ea are dinţii f sensibili, merge o data la o luna sau la 2 la control pt carii, însă dr a spus că ar fi ok dacă am face o albire, dar eu zic că are dinţii prea sensibili.. Acum încercam cu spălări cât se poate de dese şi de lungi, fără prea multe dulciuri şi exclus cola. Poate o să albim dinţii, totuşi...
Mulţumesc mult de răspuns! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Oricum, mai am de lucru cu ea în muuulte privinţe. Mă bucur că e interesată de dans şi a început (sper eu) cu dreptul şcoala. Mai departe vom vedea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 1 2013, 03:54 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Nu e o idee buna sa foloseasca fondul tau de ten decat daca are acelasi tip de ten, de la multe iti pot iesi cosuri si nu pt ca nu respira pielea pt ca ea respira prin fondul de ten, crezi ca tenul tau e sufocat? Nu, e vorba doar de alte ingrediente emoliente sau care au potential comedogen pe un ten acneic.
Daca medicul iti spune ca e ok o albire si ai incredere in doctorita asta atunci asa este (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu vreau sa te descurajez insa oricat ai peria dintii sau orice bicarbonat ai folosi nu e pe masura albirii profesioniste altfel ar face toti asa. Astea pot intretine niste rezultate obtinute in alt mod.
In plus o periere excesiva poate sensibiliza oricum dintii si gingiile, daca citesti pe pasta de dinti spune sa o folosesti de 2-3 ori pe zi si atat.

This post has been edited by bebe_maria: Oct 1 2013, 04:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Oct 12 2013, 09:07 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



QUOTE(bebe_maria @ Oct 1 2013, 03:54 AM) *
Nu e o idee buna sa foloseasca fondul tau de ten decat daca are acelasi tip de ten, de la multe iti pot iesi cosuri si nu pt ca nu respira pielea pt ca ea respira prin fondul de ten, crezi ca tenul tau e sufocat? Nu, e vorba doar de alte ingrediente emoliente sau care au potential comedogen pe un ten acneic.
Daca medicul iti spune ca e ok o albire si ai incredere in doctorita asta atunci asa este (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu vreau sa te descurajez insa oricat ai peria dintii sau orice bicarbonat ai folosi nu e pe masura albirii profesioniste altfel ar face toti asa. Astea pot intretine niste rezultate obtinute in alt mod.
In plus o periere excesiva poate sensibiliza oricum dintii si gingiile, daca citesti pe pasta de dinti spune sa o folosesti de 2-3 ori pe zi si atat.

Multumesc mult pt sfaturi si timpul acordat acestui subiect!
Am gasit un fond de ten pe care il foloseste fara probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corina.dulgheru
post Dec 8 2013, 05:11 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-December 13
From: Bucuresti
Member No.: 12,244



Consider ca problema timiditatii este mult mai importanta decat cosurile sau alte probleme specifice varstei....pana la urma toate am trecut prin pubertate. Incearca sa vorbesti cu ea da-i exemple de situatii si cum ar trebui sa iasa din ele, incurajeaz-o, spune-i ca ai incredere in ea si ca e capabila sa realizeze tot ce isi propune. In relatia cu baietii atitudinea este totul.


QUOTE(butterflyaway @ Oct 12 2013, 09:07 PM) *
Multumesc mult pt sfaturi si timpul acordat acestui subiect!
Am gasit un fond de ten pe care il foloseste fara probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:25 AM