IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cupa menstruala
Bia
post Mar 2 2012, 12:04 AM
Post #11


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Merci, Teo! Eu am 25, deci cred ca trebuie luata cea mare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 2 2012, 11:12 AM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bia, tine cont si de cantitate! Daca nu ai un flux abundent, atunci un M ti-ar fi suficient. Daca ai dubii, i-ati un M si un L si o sa vezi care e cea mai buna pentru tine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 2 2012, 12:28 PM
Post #13


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nu am flux abundent deloc, mai ales cand iau anticonceptionale, nu am nascut. Dar m-am gandit ca am peste 25 de ani... O sa intreb la farmacie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 5 2012, 12:40 PM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nu cred ca gasesti de cumparat la farmacie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu mi-am comandat-o de pe un site din Germania (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 5 2012, 03:01 PM
Post #15


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Atunci poate gasesc in afara. Plec weekendul viitor in Madrid. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ank216
post Oct 7 2013, 04:58 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 7-October 13
Member No.: 12,155



Buna fetelor,

Am aflat si eu de cupa menstruala de curand si ma tenteaza sa imi cumpar una. Dar as vrea sa aflu mai multe detalii de la femeile care o folosesc deja. Am vazut si un magazin online cu astfel de cupe in Romania, deci nu e nevoie sa comand din strainatate. Cred ca sunt mai multe femei care folosesc cupa si daca ar putea relata din experienta lor as fi recunoscatoare.

Sunt interesata sa stiu daca materialul din care sunt confectionate este sigur, aprobat de vreo institutie sau autoritate in domeniu.

De asemenea, daca se simte in interior sau va jeneaza ceva cand o purtati. Si nu in ultimul rand, cat timp v-a luat sa va obisnuiti cu ea si cu ideea?

multumesc tare mult pentru orice informatie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 26 2013, 03:04 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ank, eu folosesc cupa de foarte multa vreme si sunt foarte multumita de ea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Nu ma deranjeaza absolut deloc si mi-a redat libertatea de miscare. Am scapat de stres si de mirosurile neplacute.
Materialul din care sunt facute este siliconul. Nu stiu daca sunt omologate sau nu, cert este ca nu-si schimba forma, nu se imbiba si nu miroase.
De obisnuit m-am obisnuit foarte repede si cu ea si cu ideea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Deja de la a adoua menstruatie eram experta in pliat, introdus si scos (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Eu o recomand! O sa va schimbe viata in bine (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Nov 28 2013, 01:14 PM
Post #18


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Vine cu o cutie ceva , unde tii cupa cand nu o folosesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 4 2013, 04:46 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Are un saculet (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anaio
post Apr 15 2014, 01:06 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 15-April 14
Member No.: 12,403



Fetelor, am citit despre aceasta cupa menstruala. Poate ca este eficienta din punct de vedere al colectarii lichidului mensrual, dar ganditi-va la un alt aspect, mult mai important: bacteriile. Este foarte periculos sa introducem in vagin, mai ales in zilele de menstruatie, obiecte nesterile. Este un risc pe care trebuie sa-l avem in vedere. Majoritatea afectiunilor diagnosticate la nivelul aparatului genital feminin sunt cauzate de folositea tampoanelor sau a absorbantelor nesterile. Cred ca aceasta cupa poate fi folosita ocazional, dar medicii ginecologi nu o recomanda, asa cum, de altfel, nu recomanda nici utilizarea tampoanelor interne.
Eu am descoperit de curand o gama de absorbante sterile, din bumbac organic (pentru ca sunt foarte sensibila si dezvoltam tot felul de alergii si inflamatii de la absorbantele de pe piata). In plus, au un adeziv (alimentar, nontoxit) atat de bun incat nu se deplaseaza deloc de pe slip. Va recomand spam din toata inima (se gasesc doar prin reteaua de distribuitori) sau in comenzi pe site-ul lor spam. Aveti grija de sanatatea voastra. In plus, primiti gratuit si teste pentru testarea PH-ului vaginal. Pe mine m-au convins.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:35 PM