IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?
ella
post Feb 15 2006, 09:10 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



am 2 joburi si implicit ma aflu intr-o dubla postura-de sef serv. (la o firma cu aproximativ 1000 angajati) si de dir. gen/act. princ. -la o alta firma. Cu toate astea nu imi pot permite sa dau sfaturi.
de ce?
pt ca fiecare afacere are particularitatile ei si ceea ce este valabil intr-o parte poate fi dezastruos in alta parte.
totusi, din experienta mea, importante sunt:
1.sistemul de relatii pe care ti-l formezi. de el depinde in foarte mare masura reusita afacerii;
2.oamenii din jurul tau. cu timpul inveti sa te inconjori de oameni care au experienta si cunostinte solide in domeniul in care firma ta isi desfasoara principala activitate. sunt destui oameni care intrunesc aceste conditii si care nu au "simtul afacerilor"
in plus, oricat de multe cunostinte ai tu descoperi ca timpul devine, cateodata, cel mai mare dusman al tau-nu le poti face pe toate si nici nu le poti stii pe toate.
3.cointeresarea (in special materiala) a angajatilor. obtinerea loialitatii lor care presupune timp si "compatibilitate" intre parti (ehhh ce cuvinte mari spun! :-X dar am atatea "experiente" la activ...)

dar cel mai important este, dupa mine, sa te bazezi in principal pe tine...nu pe ceilalti. chiar daca ii pui pe ceilalti sa gaseasca solutii la diferitele probleme care apar sa verifici intotdeauna si sa inveti sa nu te pierzi in amanunte inutile.:)

a...si sa nu uitam de organizarea timpului. al propriului tau timp. astfel incat problemele sa nu ajunga sa te "copleseasca". recunosc ca am momente in care imi fierbe creierul incercand sa gasesc solutii (de foarte multe ori ma framant si in somn) si daca n-as fi fost o buna organizatoare (si modesta pe deasupra  :hohote: ) as fii clacat de "n" ori pana acum.  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
ella   Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 15 2006, 09:10 AM
pitzigoi   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 16 2006, 12:08 AM
Diana   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 16 2006, 12:19 AM
ella   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 16 2006, 02:07 PM
Meg   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 16 2006, 08:05 PM
ella   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 18 2006, 04:29 PM
Mistaco   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 20 2006, 10:48 AM
anona   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 20 2006, 09:46 PM
meli   Re: Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?   Feb 22 2006, 10:20 PM
anona   Oooooo ! eu tot stiu ce inseamna sa te comport...   Feb 23 2006, 10:00 PM
Dore   Uh - citind cateva dintre ideile exprimate de voi ...   Feb 23 2006, 10:14 PM
ella  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:54 AM