IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tentativa de phishing la Raiffeisen bank, Banca Raiffeisen , atacata de nou de golanii netului
kalua
post Feb 25 2009, 10:59 PM
Post #11





Musafir






Asa-i, de phishing n-ai cum sa te feresti. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Eu una oi fi rea, dar ma gandesc ca oamenii care dau curs la tot felul de invitatii prin e-mail, sunt vinovati de propria naivitate. Dom'le, daca nu te pricepi, esti si mai prevazator, nu? Ca si daca-ti suna cineva la usa, nu-l bagi in casa si-l pui la masa, asa, cu una, cu doua, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 25 2009, 11:01 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai da, Kari, dar oamenii sint lenesi.
Se considera apropiri destepti si informati, de ce sa mai citeasca ce au scris idiotii aia de la banca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 17 2009, 11:38 AM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uitatiu-va, va rog, in josul fotografiei sa vedeti unde duce linkul
(IMG:http://i294.photobucket.com/albums/mm83/dmb_1973/phishing.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 30 2009, 11:55 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i294.photobucket.com/albums/mm83/dmb_1973/phishing1_29_03.jpg)
(IMG:http://i294.photobucket.com/albums/mm83/dmb_1973/phishing2_29_03.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 30 2009, 01:30 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In nici 2 ore, inca 2 tentative de phishing la Banca Raiffeisen.
(IMG:http://i294.photobucket.com/albums/mm83/dmb_1973/phishing4_29_03.jpg)
(IMG:http://i294.photobucket.com/albums/mm83/dmb_1973/phishing3_29_03.jpg)

Intre timp mi-a mai venit una. 5 atacuri in 12 ore!



QUOTE
Buna ziua,<br><br> Va aducem la cunostinta modificarea masurilor de siguranta pentru conturile Raiffeisen Online

. Incepand cu 1 Aprilie 2009, Raiffeisen Bank introduce <strong>"SecuPass"</strong>.<bR><br> SecuPass reprezinta criptarea

automata a parolei dumneavoastra in timp real atunci cand este introdusa in formularul online de autentificare.<br>In acest

mod Raiffeisen Bank elimina in totalitate orice tentativa de acces neautorizat catre contul dumneavoastra.<br> SecuPass

reprezinta cea mai sigura tehnologie existenta la momentul actual si este folosita de cele mai mari banci ale lumii si acum

si de Raiffeisen Bank. </p>
Contul dumneavoastra Raiffeisen Online a fost suspendat si necesita autentificarea dumneavoastra urgenta pentru a activa

serviciul <strong>"SecuPass"</strong><br><br>
Va rugam sa va autentificati si sa va confirmati identitatea urgent!<br>
<p align="center"><a href="http://www.creative-logo.com/dps/images/assets/online.php.htm"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Mar 30 2009, 01:57 PM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Dar eu ma intreb daca astia nu isi fac probleme ca au un sistem de securitate atat de prost. E cred ca prima banca in topul atacurilor de gen din Romania. Nici o institutie nu se mai confrunta cu un asemenea val de infractionalitate informatica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 30 2009, 06:58 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Repet, nu e vorba de securitatea informatica ci de proasta informare a utilizatorului de ebanking de la ei.
Si tu ai putea cadea foarte usor in plasa daca le-ai fi client pentru ca nici nu ai citit sau privit cu atentie pozele. Atfel bagai de seama ceea ce e de bagat in seama (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Mar 30 2009, 09:15 PM
Post #18


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Posibil sa ai dreptate, o implicare mai directa m-ar fi facut sa ciulesc urechile mai bine. Nu mai comentez ca se pare ca-s pe langa subiect. Mi-am pus si eu intrebarea ca un neinitiat de ce sunt ei cel mai des atacati. Acum daca zici ca nu e vina lor, ci e vba de ignoranta unora ca mine, sa suporte/suportam stoici si consecintele acestei atitudini.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 30 2009, 10:20 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uita-te in josul poselor sa vezi unde duce linkul. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Intre timp am mai primit 5 mailuri asemantoare- nici un link nu duce in siteul bancii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dixy
post Mar 30 2009, 11:02 PM
Post #20


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 120
Joined: 8-April 08
From: Constanta
Member No.: 3,654



Mda ,si eu primesc in jur de 3-4 mail-uri de genul asta de la diverse adrese de mail asemanatoare Raiffeisen.Azi am primit unul culmea de la online- at -rzb.ro !! Adica o interfata.Am contactat telefonic banca si m-au rugat frumos sa le trimit cumva mail-ul (nu am putut forwarda mailul pt ca respectivul este in block list) caci nu au mai avut sesizari asemanatoare,si le-asi fi de mare folos daca le-asi face cunoscut mesajul.Am facut print screen la mail,am copy/paste detaliile mail-ului si le-am trimis,in timp ce discutam cu ei telefonic.
Zic asta ca poate veti primi si voi mail-uri asemanatoare de la aceiasi adresa falsa

Nu dati curs nici unui mail de frauda.Raiffeisen Banck nu trimite mail-uri !.Ei te suna daca au ceva sa iti comunice
Mesaje genul"ati castigat,accesati...link...sau felicitari,actualizare,imbunatatire, sunt doar momeli pt fraierii care pot sa "puna botu" si nu sunt atenti cand angajatii bancii explica politica lor.

Pup fetele ! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:53 PM