IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Babele lui Martie. V-ati ales baba anul acesta?
Diana.
post Mar 1 2011, 11:43 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Intre 1-9 martie ne alegem o zi pe care o numim "baba". Se spune ca daca in ziua respectiva,vremea e frumoasa,vei avea noroc tot anul. Dar daca ploua inseamna ca nu trebuie sa ne asteptam la unn viitor prea bun anul acesta.
Ziua babei se afla adunind cifrele zilei de nastere, spun unii. Deci pentru mine ar fi 2+9=11, 1+1=2. Deci baba mea ar trebui sa fie miine.
Altele pareri spun ca baba ti-o alegi singura..
"Babele" sunt, in credinta populara, vrajitoare care au puterea de a influenta starea vremii intr-o anumita zi din aceasta perioada.
Fiecare "baba" are puteri magice intr-o singura zi.
Oamenii isi aleg cu anticipatie una dintre zilele acestei perioade, hotarand ca aceea va fi "baba" lui.
Se spune ca asa cum e vremea in ziua aleasa, asa va fi starea de suflet a celui care a ales-o pina la "babele" din anul urmator.
In fiecare an in primele 9 zile ale lui Martie ne alegem o zi care sa fie baba noastra, zi care ne va reprezenta tot anul. Daca ziua se nimereste a fi frumoasa si insorita atunci vom avea parte de noroc tot anul. Daca ziua va fi insa ploioasa si inorata atunci inseamna ca nu ne va astepta un an atat de bun.
In functie de "babe" ne putem ghici si caracterul. Asa ca daca vom avea parte de o zi cu soare atunci cu siguranta ca vom fi mai bune la suflet si mai intelepte in acel an, iar daca vom avea parte de nori si ploaie, atunci mai bine sa se fereasca apropiatii din calea noastra ca se pare ca nu ne vom numara printre cele mai ingaduitoare si generoase fiinte.
Cele mai multe doamne si domnisoare au o preferintă pentru zilele de 7 si 8 martie, deoarece au semnificatie deosebită. Cifra 7 este considerată mistică si portă noroc. Opt martie este Ziua Femeii si, de obicei, totul merge bine atunci, deoarece se primesc cadouri.
Desi se stie mai putin acest lucru, "babele" tin până în 9 martie, când Biserica Ortodoxă celebreză jerfa celor 40 de Mucenici.


Eu ma gindesc la 8 martie pentru 2011. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Voi v-ati ales baba pe anul acesta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Mar 1 2011, 12:29 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Eu imi aleg ziua de 7 martie in fiecare an. E ziua mea de nastere si-mi poarta noroc.
E o chestie de amuzament pentru mine, pentru ca daca in ziua de 7 ploua sau e innourat, eu tot cred ca voi avea un an frumos (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 1 2011, 11:02 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



De ieri mi-am ales baba, pentru ziua de 8 martie. In fiecare an o aleg in ultima zi din februarie... cica sa nu trisam... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De regula aleg data de 2 sau 4, dar anul acesta m-am gandit ca 8 e mai semnificativ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 2 2011, 09:18 AM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Si daca va zic ca si eu imi aleg baba a8-a in fiecare an? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ei bine, da. Tot in 8 e si baba mea.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu stiu ca tu iti alegi baba, nu dupa ziua de nastere (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Dar, cate bordeie, atatea obiceie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Mar 2 2011, 02:32 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Ziua de 3 martie este a mea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 2 2011, 03:49 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Deci suntem 3 cu baba in data de 8 !!! Hi hi hi ... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Mar 2 2011, 03:53 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



A mea tot pe 3, dupa ziua de nastere. Se anunta ploi si ninsore (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kryss_10
post Mar 2 2011, 06:09 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,153
Joined: 14-March 09
From: The moon
Member No.: 6,083



A mea e pe 8. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sunt nascuta pe 8. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Mar 3 2011, 04:22 PM
Post #9


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Eu mi-o aleg pe 3 mereu. Sunt si nascuta pe 3 si se pare ca se si potriveste cu socoteala facuta de Diana. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Din pacate azi e cam urat afara.. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 3 2011, 04:49 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Mie imi place de mor cind ninge, deci e frumos! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:01 PM