IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre prietenie....
Cleo
post Dec 10 2005, 06:04 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



"intr-o prietenie dau totul. si-n viata. astept acelasi lucru. cred ca d-aia nu prea am prieteni."

Tsunami ti-am mai zis eu pe un alt forum .... gand la gand  ;) ....


Si eu dau totul si de-aia cand omul nu e de calitate la un moment dat are impresia ca i se cuvine "totul" fara a face nici un efort sa dea ..... anul trecut am pus punct la 2 asa zise "prietenii" cu niste familii pe care le-am cunoscut aici in CA. Si sincer nu-mi lipsesc nici ct negru sub unghie.
Avem cu cine face o petrecere sau cu cine merge la un gratar .... oricum prietenii nostri stiu ca suntem dintr-o bucata ( pe noi se poate conta oricand dar trebuie sa respecti ceea ce primesti) si  mai stiu ca ulciorul merge la apa de cateva ori apoi se sparge .... gafele se iarta intre prieteni dar cand se repeta de prea multe ori .... inseamna ca e ceva defect undeva ....  :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 10 2005, 06:19 PM
Post #12





Musafir






Deci care va sa zica ... eu sunt cea mai fraiera :(
Eu dau totul si nu astept nimic in schimb . Pe mine asta ma bucura , sa pot sa dau , sa pot sa ajut , sa fac omul sa se simta bine . Evident , daca mi se raspunde cu aceeasi moneda nu pot decat sa ma bucur. Dar sa astepti tot timpul sa primesti cat dai mi se pare o utopie , adica nu se va intampla niciodata , tot timpul primesti mai mult sau mai putin , niciodata cat astepti . Asa ca cea mai sanatoasa strategie e dupa mine sa nu astepti nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 10 2005, 06:26 PM
Post #13





Musafir






nu exista prietene fara interes..oricat de mic...si sa stiti ca al meu are un prieten de mic, si sunt ca fratii,admir ca la orice ora dc unul are probleme si-l cheama celalalt e prezent...in schimb la noi....cam lasa de dorit... :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 10 2005, 06:35 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Nu cred ca e utopie Angel.... eu cand astept sa primesc astept sa primesc pe plan sulfetesc .... pt ca dau foarte mult.... nu cred ca ai putea sa dai sa dai sa dai si sa primesti niste pari in cap "la figurat" of course iar tu sa dai in continuare .... 

Chiar vorbeam cu sotul meu la un moment dat si ne intrebam unde gresim .... cred ca si datul asta trebuie sa se faca moderat si nu en gros, pt ca celalalt s-ar putea sa se simta coplesit si sa reactioneze aiurea .... 
noua ni s-a intamplat de cateva ori iar ce-i pe care i-am "sters" de pe lista au realizat prea tarziu si au incercat sa reia contactul dar .... ulciorul se sparsese si n-avea rost sa-l mai reparam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Dec 10 2005, 08:47 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



tsunami
tocmai am fost certata printr-un email ca am dat un raspuns asemanator cu al tau!
este un forum de discutii!  :-X

acum am inteles de unde mi se trage!  :D

te rog frumos sa nu mai glumesti asa!
risc ca organizatorii sa ma considere persoana non-grata. ok?  :)

ps. raspunsul meu era legat de cel pe care l-am dat la "prietenie barbat-femeie". a fost fara intentie. a fost o continuare a idei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 11 2005, 01:45 AM
Post #16


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



mie imi place sa fiu inconjurata de prieteni si prietene,dar numai in fata catorva dintre ei imi deschid sufletul.Nu imi aleg prietenii dupa un anumit tipar,ma apropii de cei pe care ii simt mai speciali la caracter
Go to the top of the page
 
+Quote Post
idd
post Dec 11 2005, 01:13 PM
Post #17


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 59
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 25



Eu intr-o prietenie nu suport minciuna, lipsa de caracter, egoismul.In prezent mi se pare ca oamenii sint mult mai individualisti, asteapta sa primeasca fara sa dea nimic in schimb, fiecare se gindeste mai mult la propria persoana.In conditiile astea o prietenie adevarata nu prea are sanse de supravietuire.Am foarte putini prieteni in adevaratul sens al cuvintului.Pe ceilalti i-as numi mai degraba "amici", "cunostinte" etc.Si din ce am constatat eu "prieteniile" bazate pe un interes anume sint mai des intilnite la femei...desi in ultima vreme parca nici barbatii nu-s mai breji :(.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 13 2005, 06:04 AM
Post #18





Musafir






QUOTE

Deci care va sa zica ... eu sunt cea mai fraiera :(
Eu dau totul si nu astept nimic in schimb . Pe mine asta ma bucura , sa pot sa dau , sa pot sa ajut , sa fac omul sa se simta bine .  [...]Asa ca cea mai sanatoasa strategie e dupa mine sa nu astepti nimic.



really?
Nu vrei sa fii prietena cu mine?
ia da-mi jumate din cat ai acum. vinde casa, masina, si da-mi jumate, nu totul. eu sunt bun, altul ti-ar lua tot. apoi nu astepta nimic in schimb. eu nu-ti pot da nimic.
strategie sanatoasa? yep. pentru mine.

tipul asta de oameni sunt "prostii", adica lumea, rudele, colegii, apropiatii te categorisesc ca "prost de bun". ei sunt profitorii care nu se dau in spate de la minciuni, inselaciuni, soparlitze.

ingerasule, eu am doar o viata. nu consider ca trebuie s-o traiesc macinandu-ma ca lumea ma ia de prost.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 13 2005, 11:00 AM
Post #19





Musafir






Tsunnamelu m-ai inteles gresit , dar nici o problema , nu esti singurul ,exprimarea mea a fost cam vaga ce-i drept.
Eu nu ma refeream sub nici o forma la chestii materiale , si nici gand sa fiu eu aia pe care o iau altii de fraiera ( cateodata poate , mi se mai intampla )
Eu ma refeream la urmatoarea situatie : Tu vii la mine si imi spui : angeldust am nevoie de ajutorul tau in cutare privinta , iar eu chiar nu pot sub nici o forma sa te ajut in situatia data.Iar tu incepi sa imi reprosezi ca uite tu nu poti dar eu te-am ajutat acolo si acolo. Iar eu vin si iti spun: Helloooooo! M-ai ajutat acolo si acolo pentru ca asa ai vrut tu nu ca sa ma constrangi sa iti fac acum favoruri pe care eu nu imi doresc sa ti le fac.
Intelegi ideea vijelie? Si cu completarea ca eu una nu ma supar pe un prieten care nu poate sa faca ceva pentru mine daca chiar nu poate sau ma rog , contravine cu ideile si principiile lui.Nu o sa-l "tin minte" cum fac altii si data viitoare cand are nevoie de ceva ii intorc si eu spatele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Dec 13 2005, 11:14 AM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



"ia da-mi jumate din cat ai acum. vinde casa, masina, si da-mi jumate, nu totul. "

tsunami

daca eu ti-as cere motocicleta? mi-ai da-o? si ce mi-ai cere in schimb/la nevoie? concret!

asta in conditiile in care consideri ca sunt prietena cu tine!

ps. am sa-ti spun, dupa aceea, de ce am pus problema asa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 01:12 AM