IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Produse pentru igiena intima periculoase sau nu, geluri intime,
Philia
post Mar 2 2007, 12:10 PM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu spalaturi interne fac dupa fiecare contact la recomandarea medicului,iar in lipsa lor la cateva zile cu apa simpla de obicei,ceaiuri si alte cele mult mai rar.
iar extern,de cateva ori pe zi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Mar 2 2007, 12:42 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



QUOTE(ioannaraluka @ Mar 2 2007, 11:08 AM) *
Deci: ori eu nu pricep, ori vorbiti de doua chestii diferite: gel intim e una (extern) si spalaturi cu ceaiuri, Septovag etc e alta (intern) (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)


asa stiam si eu.eu nu am probleme cu gelul intim.si nici cu spumantele.:* (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 2 2007, 01:44 PM
Post #23





Musafir






eu intern nu obisnuiesc sa ma spal pt ca nu e bine distrgi flora, ce am spus mai sus ceai de musetel, septovag, le folosesc extern, intr-adevar si bicarbonatul e foarte bun mai ales pt ciuperci cum ar fi candida.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 2 2007, 02:15 PM
Post #24


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



da,e adevarat bicarbonatul intervine in reglarea echilibrului acido-bazic al vaginului.
in situatii normale,pH-ul acestuia este in jur de 4,datoritaa acidului lactic produs de bacilul Doderlein.in flora normala a acestuia exista si diferite specii de Candida,cea mai cunoscuta fiind Candida Albicans.in zilele preovulatorii ale varstei fertile,la pubere si la postmenopauzice ,pH-ul urca,permitand aparitia infectiilor .
deasemenea sunt factori predispozanti:nivelele inalte de estrogen,anticonceptive orale,diabetul,tratamentul cu corticoizi,antibioticele.intestinul poate fi si el rezervor,astfel explicandu-se recidive...
dar,hai ca sunt off-topic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 2 2007, 02:46 PM
Post #25


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



spalaturi interne am facut si eu. mi-a recomandat doctora sa dizolv un plic de tantum rosa la nu stiu cat apa (jumatate de litru, nu mai retin) si sa folosesc irigatorul (care se chema tot tantum rosa = gasisem unul mai ieftin, dar am inteles ca nu era la fel de flexibil. si unde e vorba de sanatate, nu prea te mai uiti la 100-200 de mii).
atunci am avut probleme, acum nu am mai facut deloc intern.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanami
post Aug 14 2008, 08:45 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 14-August 08
Member No.: 4,472



sincer doctori se cam contrazic la ce spun ei,
nu e bine sa faci spalaturi, dar uni recomanda(si asta scrie si pe unele medicamente) la tratarea micozelor. sau dupa actul sexual (cea mai mare contrazicere, ori se curata singura ori trebuie).
recent in farmacii am gasit o noua firma cu produse pentru zona intima, pe langa care tantum rosa pare mic copil. In sensul ca pe langa irigator, solutie efervescenta , gel pentru salat mai are si gel (ca si crema) care se introduce inauntru. totul pe baza de plante , aloe vera si altele . dar si acid lactic. nu imi aduc aminte numele si nu sunt acasa sa-l caut. si oricum nu vreu sa fac reclama.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Aug 15 2008, 07:51 AM
Post #27


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu folosesc sapun Dove- la recomandarea medicului ginecolog. Cica are ph bun. Mai folosesc gel pentru igiena intima de la Avon si sunt multumita de el.
Spalaturi vaginale am facut cu ceai de pelin si de musetel( doar la recomandarea doctorului ginecolog), cand am urmat un tratament pentru scurgeri. Am inteles ca nu sunt prea bune daca se fac in mod repetat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 15 2008, 12:12 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si eu tot Dove, dar gelul intim. Cu ceaiuri si altele, sincer mi-ar fi putin lene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirelaR
post Aug 15 2008, 12:40 PM
Post #29


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 110
Joined: 11-August 08
Member No.: 4,455



De 2 ani,folosesc Lactacid si sunt foarte multumita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Aug 15 2008, 01:06 PM
Post #30





Musafir






QUOTE(MirelaR @ Aug 15 2008, 01:40 PM) *
De 2 ani,folosesc Lactacid si sunt foarte multumita.


si eu de vreo luna
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:53 PM