IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Lipsa de calciu
divi2007
post May 7 2007, 03:11 PM
Post #1





Musafir






fetelor am lipsa de calciu de cand ma stiu problema e ca s a agravat adica mai nou nu pot dormi cand in ziua respectiva ma enervez, am o stare de agitatie, iar stresul este la el acasa ca sa ma exprim mai bine stiu ca nu are rost ca e mai importanta sanatatea dar nu-l mai pot contola, azi a pus capac faptul ca atunci cand mi a venit ciclul pe langa durerile ingrozitoare ce le am avut mi s au inclestat degetele de la maini si in acelas timp simteam niste furnicaturi m-am speriat f tare nu am patit asa ceva pana acum.

eu am mai avut dureri cam de 2 ori pe an patesc, f insuportabile in care ma albesc la fata, iar daca nu stau in pat si incerc sa ma ridic lesin, stiu asta pt ca am lesinat odata in drum spre baie. Luna trecuta am facut injectii cu Ca, si nu am mai avut dureri la ciclu, luna asta am fost bolnava am facut antibiotice injectii si m-au slabit f tare am mancat mult dulce iar dulcele pe langa carne si stresul zilnic elimina calciul din corp de la doctorita stiu asta.

azi am inceput iar sa fac injectiile(ca, b1 si b6) asistenta a spus ca o sa mi revin dar nu pt sa fac asa des injectii de calciu lunar.
cele care va confruntati cu asa ceva sau stiti cazuri va rog sa mi spuneti ce tablete sau remedii naturiste, care sunt mai bune pt ca eu cam 10 zile pe luna tablete iau dar vad ca le elimin repede din corp, ma simt bine dupa ce fac injectii mai ales ca peste 3 saptamani gata s-au eliminat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
arissuca
post May 29 2007, 06:16 PM
Post #2


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Divi, imi pare f rau ca ai asemenea probleme, eu stiu f bine ce inseamna pt ca inca din clasa a 8-a m-am confruntat cu asa ceva, faceam niste crize de tetanie f urate, pur si simplu ii speriam rau de tot pe ai mei si o saptamana dupa asta eram epuizata. Am facut o criza urata si la facultate, la un examen, partea proasta a fost ca multi au crezut ca am simulat-o desi am fost dusa imediat la SMURD si mi s-au facut analizele pe loc iar medicii erau pur si simplu socati pt ca aveam calcemia atat de scazuta incat nici nu au putut detecta nivelul Ca-ului.

Acum sunt in regula dar ani de zile faceam intravenoase lunar cate 10zile si uneori stateam cu branula in vena pt ca nu mai aveau pe unde sa ma intepe.

Nu am apucat sa citesc mesajele fetelor decat fugitiv, dar sa stii ca, intr-adevar, pe langa Ca mai ai nev si de vit D si de Mg. De asemenea, nici eu nu sunt incantata de preparatele de sinteza pt ca de multe ori nu se absorb. Personal, am avut rezultate f bune cu preparatul Sandoz (Ca efervescent) si AT 10 (vit D). Si, bineinteles, Ca gluconic injectabil.

Exista un preparat naturist din coji de oua, este f bun, este lipsit de efecte secundare, nu exista problema supradozajului, o sa postez imediat reteta, eu m-am simtit f bine in urma acestui tratament, merita sa-l incerci.

Multa sanatate!

Aceasta este reteta: Maceratul de coji de oua

Este un procedeu care contine calciu sintetizat pe cale naturala (de catre pasari). Acest fapt ii confera, fata de calciul obtinut prin procese chimice, avantaje deosebite: absortie integrala, absenta efectelor secundare si a pericolului hipercalcemiei, reducerea riscului formarii calcifierilor.



Principalele substante active continute sunt acizi (citric si malic), vitamine (C,B, PP si A - ca provitamina), minerale (calciu, indeosebi, si, in mai mica masura siliciu, mangan si fosfor) si enzime. Este indicat in insuficienta paratiroidiana (cu fenomene de hipocalcemie si spasmofilie), tulburari de crestere, osteoperoza, fracturi cu dificultati in sudarea oaselor, paradontoza, gravidie, alaptare. Contraindicatii: diabet zaharat si hipercalcemie.
Se administreaza: 1 lingura, de 3 ori pe zi, la mesele principale, diluat in 100 - 200 ml. apa, sirop sau ceai medicinal. In cazul persoanelor in varsta, doza se reduce la jumatate. Inainte de intrebuintare se agita bine solutia. Durata tratamentului, 2-4 saptamani. Cura se poate relua numai dupa o pauza de 1-2 saptamani.


Pentru preparare este necesar ca, mai intai, cojile de oua sa fie spalate bine pentru indepartarea impuritatilor, dupa care se pun 1-2 zile la uscat. Se maruntesc, apoi, la dimensiunile unui solz de peste de circa 3/3 mm, pisandu-se in pive sau presandu-se pe un fund de lemn, dupa ce, in prealabil, le-ati pus intr-o bucata de panza curata si rezistenta. Cojile astfel faramitate se macina cu rasnita de cafea sau alt dispozitiv, pana cand devin un praf fin, asemanator fainei. Intr-un vas de sticla sau faianta, se combina 2 parti de praf de coji de oua, cu 3 parti de miere si o parte de suc de lamaie sau vin alb. Se omogenizeaza bine amestecul, se toarna intr-o sticla (care se inchide ermetic cu dop) si se pune la macerat timp de o saptamana, la loc intunecos, racoros si uscat (de regula la frigider). Solutia se agita zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina, caldura si surse de contaminare. Valabilitate, la frigider, 6 saptamani.

O sa revin si cu alte date, din pacate acum sunt intr-o mare criza de timp. Ai grija de tine! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

PS Uitasem sa mentionez: este f bine sa folosesti coji de oua de la pasari crescute la tara, sunt mult mai bune decat ouale de la magazine. Ai mei imi aduc mereu de la bunici cate o sacosa cu oua special pt asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 29 2007, 06:25 PM
Post #3





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif) arrisuca iti multumesc din suflet o sa incerc reteta ta cu siguranta ca m am saturat de atat injectii si tablete (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
divi2007   Lipsa de calciu   May 7 2007, 03:11 PM
Diana   Calciul nu poate fi absorbit decat in prezenta vit...   May 7 2007, 03:20 PM
divi2007   Trebuie sa ma pun cu alimentatia la punct ca nu se...   May 7 2007, 04:56 PM
angeldust   Hai sa iti zic...si eu am spasmofilie, lipsa de ca...   May 7 2007, 06:26 PM
divi2007   dupa ce mi termin injectiile fac pauza si luna urm...   May 7 2007, 07:51 PM
lore9090   E destul de urata aceasta afectiune. Din neferici...   Feb 13 2019, 01:09 PM
kalua   Cola (de fapt acidul fosforic din ea) impiedica as...   May 8 2007, 07:08 PM
angeldust   si fumatul cam impiedica :( Cola nu beau dar le fu...   May 8 2007, 07:37 PM
Diana   Oricum, e o regula generala: nu se stie ca naiba a...   May 8 2007, 07:55 PM
divi2007   Cola, cafeau, capuccino, ciocolata le am exclus de...   May 8 2007, 08:16 PM
cat   divi, in fiecare luna faci injectii cu calciu? :m...   May 29 2007, 08:35 AM
divi2007  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:21 PM