IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice naturale, Care sunt bune si cum se folosesc ?
bubulina
post Jun 26 2006, 07:40 PM
Post #31





Musafir






baby...da din pacte untul nerafinat nu se poate cumpara de la magazine..nici un magazin naturist vazut de mine nu avea...
Aici tu va trebui sa decizi de unde vrei sa-l cumeperi...daca te rezumi la shea doar cred ca ar trebui sa alegi un site din europa, ca sa fie mai avantajos cu posta.
Singurele lucruri ce as vrea sa.le mai spun pt a evitadezamagirile :

a) varinata nerafinata e si mai "solida" cumva decit cea rafinta. E mai greu de spart, nu ramane "praful" ci mai mult sub forma de granule
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/cool.gif) asta e o crema grasa. Nu mareste porii, dar ramane o pelicula la suprafata pielli. E mult mai putin scirboasa decit vaselina.
c) ai nevoie de o cantitate mica - 0.5 kg ar ajunge sigur cel putin 1 an

Girl, uleiul de migdale poate fi folosit cu succes pt fata. Are o buna reputatie ca si makeup remover. Teoretic contine vita mina e, deci are posibilitati antioxidante. Calmeaza iritatiile, e antiinflamator, hidrateaza f bine pielea. E un ulei "usor " comparabil cu alte uleiuri vegetale.
Ar putea sa ajute impotriva ridurilor.: daca nu sunt riduri de expresie, ci datorarate deshidratrii. Oricum e un ulei ieftin si practic. Si ALA am retinut ca a avut o experienta pozitiva in acets sens (cu ridurile).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Aug 2 2006, 08:06 AM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Imi iau untul de cacao cu mine la mare, sper ca acolo sa il folosesc mai des si o sa dau si pe decolteu. M-am speriat putin ca e comedogen, dar daca nu mi-a aparut pe loc nimic, inseamna ca nu mai apare (la mine asa functioneaza). Pana acum nu prea m-am dat, doar de cateva ori, in loc de masca de fata.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 2 2006, 06:25 PM
Post #33





Musafir






salve Raluca!


chiar ma ginadema sa cumpa aceasat creama sa o folosec pt sampon. Mai zi-ne ce se intimpla dupa ce te intorci de la mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Aug 2 2006, 06:40 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



De untul de cacao e vorba? Cum o sa il folosesti pentru sampon?
Daca nu, atunci ce crema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 2 2006, 07:15 PM
Post #35





Musafir






Da, Ralu untul de cacao. Am ajuns la conluzia ca orice sampon e prea iritant pt scalpul meu. Voi adauga cacao la o compozitie de uleiuri si unturi vegetale. Cand o sa-l fac o sa postez reteta. Deocamdata mai am unul de la aubery organics dar nu mai e mult.
Prima data trebuie sa l gasesc...plafarul de la mine din orsa e mic mic....nu stiu daca l-o aveau au ba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Aug 3 2006, 02:24 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



bubulina, la lush au un sampon solid care ar putea fi ok pt tine; se numeste Godiva si are urmatoarele ingrediente: unt de cacao (Theobroma cacao), arbore de unt (Butyrospermum parkii), ulei de jojoba (Simmondsia chinensis), unt de cocos (Cocos nucifera), iasomie (Jasminum officinale), ulei de ylang – ylang (Canango adorata).


later edit: hhmmm, astea de mai sus sunt ingredientele de pe lush.ro, dupa cum se observa numai chestii naturale.
pe lush.com, Ingredients: Sodium Lauryl Sulfate, Cocoa Butter (Theobroma cacao), Cetearyl Alcohol and Sodium Lauryl Sulfate, Propylene Glycol, Glycerl Stearate & Peg - 100 Stearate, Hibiscus Extract (Hibiscus rosa-sinensis), Shea Butter (Butyrospermum parkii), Camella Oil (Camella japonita), Jojoba Oil (Simmondsia chinensis), Macadamia Nut Oil (Macadamia ternifolia), Coconut Butter (Cocos nucifera), Jasmine Absolute (Jasminum officinale), Ylang Ylang Oil (Cananga odorata), Cypress Oil (Cupressus sempervirens), Palmarossa Oil (Cymbopogan martini), Jasmine Flowers (Jasminum officinale), Lanolin, Cetearyl Alcohol, Centrimide, Cocoamide DEA, Stearic Acid, Gardenia Extract (Gardenia jasminoides), Benzyl Alcohol, Geraniol, *Limonene, *Linalool.
cam aiurea. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 5 2006, 03:06 PM
Post #37





Musafir






Salve fetelor


nu am folosit niciodata Lush. Am trcut de multe ori pe langa magazinele lor, am intrat , m-am uitat dar nu am cumparat. Am inteles ca am si niste produse naturale % si mi se parea interesant ideea de fresh cosmetic, dar nu imi placea ca totusi contineau prea multe chimicale: ma deranjeaza sudium lauryl si laureth la care eu suunt alergica.

Cautarile continua

Am incercat sa fac zilele trecute sapun. Bineintels fara soda caustica. Mama (chimista) atita ma batut la cap ca sapunul fara soda caustica nu e sapun ca am cedat...si am fost de acord sa adaug in compozitie un ppic de soda (sub forma de sapun de casa melted). Ai....bineintels ca nu a iesit nimic...sau mai bine zis a iesit ceva f ciudat. Inca nu renut, wWE asta m-ai fac o incercare fara soda (mama nici nu stie ca i-am topit farfuria lol).

Cind o sa am o reteta functionla o sa o postez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Aug 23 2006, 03:55 PM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Mare lucru n-am facut cu untul, in sensul ca nu l-am folosit prea des. Singurele utilizari au fost urmatoarele: o data pe fata, sub crema fotoprotectoare, dar a reiesit ca e cam mult pentru tenul meu (ambele fiind uleioase), so, am renuntat; alta data pe spate si pe picioare, pentru bronz frumos (asa am citit (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) ), parca a iesit ok, o nuanta frumoasa, desi n-am repetat zilnic; in fine, cea mai buna intrebuintare a fost cea de aplicare pe inerentele arsuri solare, de data asta doar pe suprafete mici (umeri). Asta chiar a functionat si a doua zi eram gata de plaja din nou.
Cam asta ar fi, o sa mai dau ocazional pe fata, dar am ajuns la concluzia ca e totusi gras (evident!) si nu se preteaza la uz zilnic in cazul meu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina1
post Sep 19 2006, 09:58 PM
Post #39





Musafir






Buna fetelor am vazut ca vorbti despre produse naturale, admir in primul rand faptul ca cineva pune pret pe frumusetea si nu cumpara toate prostiile care se gasesc in magazine. Dar v-ati gandit ca poate e mai usor sa le cumparati, eu sunt reprezentanta la o astfel de firma care produse creme si uleiuri de ingrijire naturale. r As vrea sa precizez ca acestea sunt pe baza de miere de albine, si contin foarte multe plante naturale, si fac la fel de mult bine ca si un amestec de plante. Daca intereseaza pe cineva acest subiect va rog sa ma contactati pe cristina_firmaX@yahoo.com pentru ca nu vreau sa supar pe nimeni.

This post has been edited by kalua: Sep 19 2006, 10:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria
post Oct 21 2006, 02:56 PM
Post #40





Musafir






m-a interesat in amanunt subiectul cosmeticelor naturale si m-am inscris si eu pe forum ca sa va dau o mana de ajutor. de exemplu site-ul RECLAMA , und eveti gasi o lista a marcilor cunoscute de cosmetice si ingredientele lor. In rosu sunt trecute cele foarte periculoase, in galben cele periculoase si cu verde cele ppotential alergice. aruncati o privire si va veti minuna. Daca intereseaza subiectul pot sa revin cu muuult mai multe informatii.
Nu arunci tu o privire la regulamentul forumului?

This post has been edited by Diana: Mar 6 2007, 11:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 12:07 PM