IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice naturale, Care sunt bune si cum se folosesc ?
bubulina
post Oct 27 2006, 07:34 PM
Post #41





Musafir






M-am uitat doar la poze, nu am gaist despre ce vb tu.


Home made ACTIVE C LRP sau oricare brand, era unul despere care se vb la acnee, care avea si ulei ginko ...nu-mi amintesc numele. Teoretic, asta trebuie sa fie mult mai efectiva decit cele din comert (avind in vedere fragilitatea vit c):

1. Apa distilata - 90-95% - (1eur=1l)
2. Vitamina C - (l ascorbic acid 100%) - 5-10% - (3-4 eur=100g)

Suplimentar: se poate adauga propilene glycol (pt o penetrare mai buna)sau glycerina, depinzind de tipul de piele. Eu il folosesc sub forma cea mai simpla.
Ideal se va face prepara la fiecare utilizare o mica cantitate, sau pt cel mult pe o saptamana - se pune in frigider, intr-o sticluta fumurie.
Ideal o concentratie de 5-10% ascorbic e buna pt ocrice tip de ten (a se vedea cit poate tolera fiecare). De preferat e pudra in locul cristalelor pt ca se vor dizolva mai repede.

Efecte: eliminarea petelor solare, pistrui, matifiere etc. Daca aveti cosuri, rani - precautie pt ca se poate sa usture.

Lotiune tonica OTET DE MERE - fetele care viziteaza mkalley.com stiu despre ce e vorba:

1. OTET DE MERE 5%-( 1-2 eur=1l) (acidul malic din mama lotion)
2. APA sau/si ceai verde etc ( max 2 eur)
Se tamponeza fata seara/dimineata.

Se amesteca in proportie de 1: 2 sau din mers dupa reactia tenului.
Efecte: luminozitate, reducerea petelor de acnee, solare, matifiere etc.
Precautii: in caz de rani, cosuri se poate sa piste

Personal folosesc otetul de mere 5% sau otet de struguri 10% pt exfoliere corpului. Esimplu, fara bataie de cap ca si in aczul scrubului.

Ser hidratant:


1. Hyaluron, hyaluronic acid (2 g=aprox 10 eur)
2. Apa distiliata

Se amesteca avind maximmum 2-3 % HA.

Preturile sunt de nimic in compartie cu cele ce le vand companiile. Eu credeam mai demult ca toate companiile asteau au patente etc, ca stiu ce fac. Da de unde! Vor sa cistige o caruta de bani pe naivitatea noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 27 2006, 07:49 PM
Post #42





Musafir






bubulino (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/aplauze.gif)
Asta-i treaba buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Oct 29 2006, 10:09 AM
Post #43


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



adica.. amestecand otet de mere 5% cu apa distilata obtin ceva in genul mama lotion? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Oct 29 2006, 12:37 PM
Post #44





Musafir






Nu chiar..


Mama lotion contine acid de mere si de migdale din cite imi aduc aminte, 20%. Amnadoua sunt considerate mai soft decit acidul glycolic etc. Sunt si mai putin studiate si nu au actiunea antirid pe care o are acidul glycolic, Oriucm daca cumperi aceste aciduri sunt f ieftine. Pretul de 30 £ e de nejustificat!
Paraca am citit ca ML are ph ul in jur de 3.4 -5, ceea ce-l face si mai blnad.

Daca iti tamponezi fata cu otet de mere sau de struguri in functie de calitatea pielii tale vei simtii ca se comporta ca un "acid". Am sugerat amestecarea lui cu apa sau orice altecva pt a-l face mai "bland", adica a-l dilua si a reduce ph-ul. Daca vrei ceva mai puternic poti incerca varinata neediluata de 5 sau 10%, dar ajusteaza un pic ph ul(ai pouteea avea sezatia ca te arde) . Din nefericire nu stiu care sunt procentele pt ca eu il folosesc fara. Cel mai simplu e cu apa ...


In mod normal cremele cu AHA e recomandabil sa fie pt o efeicenta buna: peste 8% si ph in jur de 3-3.5 parca. Oriucm cu cit mai jos ph ul cu atit mai bine&depinde cit poti tu tolera.Pt uz zilnic cred ca cel 5% e f ok. EFectul trebuie sa fie ca la orice aha si ML inclusiv: o exfoliere rapida.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Oct 29 2006, 02:37 PM
Post #45


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Din pacate, Bubulina, nu stiu unde se pot gasi la noi, in Romania, substantele astea, de vanzare. Adica acid hialuronic etc. M-ar tenta sa-mi fac un ser hidratant, dar nu cred ca as putea gasi substantele, sa le cumpar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Oct 29 2006, 04:49 PM
Post #46


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



angelito, eu am dat search pe google si am gasit cateva site-uri care comercializeaza (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) de ce nu ar trimite si la noi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
planet
post Nov 9 2006, 04:26 PM
Post #47





Musafir






Buna ziua fetelor!
Sunt noua pe acest forum, si gasind lucruri interesante pe aici m-am inscris imediat .In place subiectul deschis de voi, mereu am cautat informatii noi despre cosmeticele naturale organice, insa din pacate la noi in Romania nu prea se stiu mare lucru despre ele.
In legatura cu site-ul dat de anamaria corect este :
RECLAMA
La produsele trecute pe acest site este data compozitia cu atentionarea respectiva spusa de anamaria.
Si eu sunt in cautare de retete de cosmetice facute in casa, am strans un caiet intreg ,dar totusi trebuiesc facute in cantitate mici pt ca nu rezista si e destul de greu sa le faci mereu.Voi ati gasit un procedeu de conservare al lor? Voi ati folosit vreodata ca baza a cremei una gata facuta ? Exista o firma care produce asa ceva si comercializeaza 3 tipuri de baza.
Va mai astept comentariile, m-as bucura daca acest topic ar fi mai vioi ,dar cum am spus nu stiu de ce in Romania acest subiect inca nu prinde. Majoritatea femeilor prefera cremele sintetice, probabil au impresia ca detin vreo formula miraculoasa de intineririre sau de a ramane vesnic tanara.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by Diana: Nov 9 2006, 08:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 9 2006, 08:42 PM
Post #48


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5




ANAMARIA SI PLANET
Daca aveti impresia ca membrele eLady sint o turma de giste timpe numai bune sa va bage voua bani in buzunar, va inselati amarnic.
Ambele conturi sunt banate. Definitiv.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Nov 17 2006, 02:25 PM
Post #49


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Hello everybody!
Am intrat sa ma laud cu prima mea crema-balsam de buze (dar nu numai) preparata acasa, din urmatoarele ingrediente:
unt de cacao, ulei de masline, crema galbenele Melkfett (scrie vaseline pe ea, am pus-o pentru conservare) si miere, topite pe bain-marie si apoi amestecate bine-bine (daca nu, raman "scame", ceea ce mi s-a si intamplat). Cantitatile - aproximativ egale (o lingura din fiecare), mai putin mierea, din care am pus doar o lingurita.
Nu o pun la frigider, sunt curioasa cat rezista. E buna-buna pentru buze aspre si cojite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Medeutz
post Dec 14 2006, 11:07 AM
Post #50


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 11-February 06
Member No.: 205



bubulina, am citit cu mult interes retetele propuse de tine. Dar la fel ca si fetele, ma intreb unde am putea gasi ingredientele.
Mi-a placut mult de tot ideea folosirii otetului de mere. Te rog da-ne mai multe detalii. Cum il diluezi astfel incat sa obtii exact concentratia de 5% si mai ales cum il folosesti la dus. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Merci si astept cu mult interes si alte retete (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 02:17 PM