IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Banii de buzunar ai copiilor
baby_nfs
post Feb 5 2007, 08:37 PM
Post #11


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



eu am avut mereu "salariu" .. primeam 1 milion jumatate pe luna si nu mai vedeam alti bani .. nu stiu cat de bine a fost, da intotdeauna trebuia sa am grija sa imi ajunga si pentru scoala, si pentru distractii (eu mergeam la film cu colegii sau la un suc, nu prea ieseam la discoteca) si pentru orice alte nevoi mai aveam in afara de mancare, pe care o lua mami (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .. salariu am inceput sa primesc prin clasa a IX a, pana atunci primeam si eu ratie zilnica de 50 d mii .. pana in clasa a XII a a crescut si rata lunara (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pana la 3 milioane.. dar am avut conditia ca mediile sa fie peste 9

acu .. muncesc pentru salariu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2007, 08:51 PM
Post #12


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mi se pare o prostie conditia 'daca inveti bine iti dau bani'. n-as face asta pentru nimic in lume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Feb 6 2007, 04:38 PM
Post #13


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Eu in liceu aveam cate 10-15 000 pe zi in caz ca nu uita tata sa ne lase(suntem 3 frati si ne lasa 50 000 la toti trei).In facultate imi dadeau cate 500 de mii pe saptamana si cand eram singura ma descurcam f bine cu suma asta,cand au venit fratii au mai inceput problemele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Summer Dream
post Dec 24 2009, 08:50 PM
Post #14


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 66
Joined: 7-August 09
From: Right behind you !
Member No.: 6,961



Eu cam ... 5 sau 6 lei (asta prin liceu), insa ...

Incepusem si eu usor ... Adica printr-a I-a 1 leu (dar pe atunci chiar insemna ceva ... nu-mi vine sa cred ca nu m-am gandit niciodata ca e putin).

Oricum, la mine banii trebuiau impartiti la doi copii si cate 6 lei de fiecare (si eu si fratele meu) zilnic e ceva ... 240 de lei pe luna, plus abonamentele de autobuz ... (bineinteles, plus haine, jocuri pe calculator, mancare si ... toate celalalte) si bineinteles alte cheltuieli scolare (manuale si culegeri care trebuiau achizitionate).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioana.
post Feb 20 2011, 12:38 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 19-February 11
Member No.: 9,877



Eu in scoala generala aveam cam 4-5 lei la mine penu un corn si ce mai puteam sa imi iau , (imi era rusine sa ma duc cu pachetel) , acum e mai bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
msmaria
post May 3 2012, 10:35 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 3-May 12
Member No.: 11,185



Al meu are 14 ani, u are o suma fixa, insa nici nu cheltuie asa in prostie. Daca azi are nevoie de 10 lei sau 50 poate sa ia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juli1928
post Jun 23 2012, 01:38 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 2
Joined: 23-June 12
From: Arad
Member No.: 11,280



QUOTE(kalua @ Feb 5 2007, 09:20 AM) *
Noi cred ca avem si noroc ca stam la tara, toti copiii vin cu pachetul dupa ei, fiica-mea nu trece pe langa nu stiu cate magazine in drumul spre scoala si inapoi, dupa cum spuneam, nici banii pe care-i primeste nu-i cheltuie.
La scoala pot sa-si ia copiii bon pentru masa de pranz, ei nu-i trebuie acum pentru ca are doar o data la doua saptamani 2 ore dupa pranz si prefera sa-si ia tot ceva de-acasa. Dar daca de la anul va avea mai multe ore dupa-amiaza si va trebui sa manance la scoala, banii de mancare desigur ca nu vor intra la categoria bani de buzunar.

Cred ca copii de o anumita varsta trebuie sa primeasca bani de buzunar, nu mult in limita posibilitatilor parintiilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user ban 29 08 2...
post Aug 16 2012, 11:54 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 16-August 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,379



salutare
consider ca ar trebui sa se dea bani de buzunar cu masura. in primul rand datorita faptului ca cei mai multi, ii dau pe prostii si, doamne fersete, pe droguri si in al doilea rand ca daca o sa o duceti mai prost financiar, atunci copilul nu va intelege treabaa sta asa bine.
eu, una nu am primit decat ocazional bani de pachetel si n-am murit. din contra, pot spune ca stiu sa apreciez banii si nici nu m-am apucat de vreo prostioara. asadar, totul cu masura!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Aug 16 2012, 01:28 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Copii pana la varsta de 10 ani nu au nevoie de bani de buzunar. Tot ce trebuie cumparat este cumparat de parinti: dulciuri, sucuri, inghetata,....
Nici pana la varsta la care copilul este la liceu nu vad de ce ar fi obligatoriu ca minorul sa aiba bani de buzunar.
Scoala la care invata junioara mea nu are nici un magazin in preajma si chiar daca ar fi avut, poarta scolii este inchisa pana cand se termina cursurile, iar elevii nu au voie sa paraseasca curtea scolii pana cand nu termina orele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 17 2012, 09:37 AM
Post #20


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Sunt de acord cu Teo. Eu zic ca parintii ar trebui sa le faca pachetel cu ceva sanatos si nu sa le ofere ocazia sa manance tot felul de tampenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:33 PM