IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

45 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Desert mai simplu sau mai dificil de preparat, Retete de prajituri: torturi, inghetata, tarte, creme, mousse, placint
Pufu
post Dec 16 2005, 12:51 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Da, o scoti dupa ce o ornezi, dar blatul nu are aceeasi forma pe o parte ca si pe cealalta, intelegi ce spun? Te-ai uitat vreodata? Blatul trebuie rasturnat in farfurie, deci fundul va fi partea de sus, acolo se pune crema. Daca o ornezi in tava si o scoti pe urma, blatul este exact cu susul in jos.

Dar, stai, ca acum realizez ca blatul tau este mai consistent si-l intinzi tu pe tava, iese ca o gaoace.
 
Eu, pentru tava aia din poza, fac blatul asa:
2 galbenuse frecate cu doua linguri de zahar tos, doua linguri de haina puse deodata cu cele doua albuse batute spuma. Un pliculet de zahar vanilat si gata. Blatul curge cand il pui in tava si acopera fiecare onduleu din ala. Se coace foarte repede, il rastorn pe farfurie, pun crema si ce fructe am.  Blatul este de fapt pain-de-spain.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Dec 16 2005, 01:07 PM
Post #12


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Ar trebui sa incerci o data si cu blatul meu, ca - fara suparare - e mult mai aspectoasa. (Legat de blat, ca la ornare m-ai dat gata. Daca le combini pe amandoua........).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 16 2005, 01:25 PM
Post #13





Musafir






:) o sa incerc, poate chiar weekendul asta
pe mine ma deruteaza ca pe unde am fost prin fr am vazut blat din asta "intins" in tava (si in Ioana- Secretele bucatariei pe care o mai cumpar din cand in cand la fel, e o "foaie" care se intinde). nu m-am gandit niciodata sa incerc "pe dos"  :-* dar mi-ai dat o idee
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Dec 16 2005, 01:56 PM
Post #14


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Da, asa este, blatul la toate tartele din comert si prin toate retetele asa este, se intinde pe tava. Dar tava asta este special facuta pentru blat care curge si ia forma tavii. Eu am cumparat tava cu ani de zile in urma si avea pe ambalaj reteta de blat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 19 2005, 09:06 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



M-ati inebunit cu tartele voastre...trebuie sa recunosc ca arata super  :aplauze:

Nu am facut niciodata si nu prea mananc pentur ca nu imi place blatul. Se poate numai umplutura? ;) :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Dec 19 2005, 09:39 AM
Post #16


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Se poate, de ce nu? Pui crema in cupe, fructele deasupra si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2005, 10:45 PM
Post #17





Musafir






Prajitura ruseasca cu mere - e putin de facut si-i chiar buna

1/2 cana ulei (eu folosesc din germeni de porumb)
1 cana nuci (sau alune sau migdale) macinate
1 cana zahar
1 cana faina
4 oua
2 lingurite cacao
1/2 plic praf de copt
3 mere mici taiate in bucatele

Se amesteca bine zaharul cu ouale, se adauga pe rand celelalte ingrediente. Compozitia se pune intr-o forma rotunda de tort (cu inel) unsa cu unt si tapetata cu faina si se da la cuptorul preincalzit (190°C) 50-55 min. Se scoate rece din forma si se pudreaza cu zahar pudra (cine vrea, poate amesteca niste cacao in zaharul pudra).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 19 2006, 09:31 PM
Post #18





Musafir






Lasagne dulce

6 foi de lasagne
500 g branza de vaci
50 g zahar pudra
1 plic de praf pt. sos de vanilie fara fiert (pt. 250 ml de lichid)
150 g frisca lichida neindulcita
1 lingura zeama de lamaie
1 borcan compot de cirese (cu 400 g cirese in el)
40 g foite de migdale sau alune
1/2 lingurita scortisoara
2 linguri zahar

Foile de lasagne se fierb in apa clocotita pana sunt fierte, se scot din apa si se pun pe hartie de bucatarie. Branza se amesteca cu zaharul pudra, frisca, praful de sos, zeama de lamaie si cu lichidul de la compot. Foitele de migdale se rumenesc fara grasime intr-o tigaie. Zaharul se amesteca cu scortisoara.
Se pune un strat de foi de lasagne intr-o forma termorezistenta, se presara cu 1/2 din zaharul cu scortisoara pe deasupra, se pune 1/2 din compozitia de branza, apoi 2/3 din cirese. Se acopera cu restul de foi de lasagne, iar zahar cu scortisoara, iar un strat de crema de branza, iar cirese. Pe deasupra se presara foitele de migdale.
Se da acoperita la frigider macar 1 ora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 19 2006, 09:49 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kalua  :'( ...de ce-am intrat eu aici!!  :frustraree: .... super reteta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 19 2006, 05:55 PM
Post #20





Musafir






Tarta frantuzeasca cu lamaie

250 g faina
125 g unt rece
1 ou
1 priza de sare
50 g zahar
umplutura:
3 lamai netratate chimic
3 oua
80 g zahar
125 g smantana groasa (crème double)

Faina se pune intr-un castron. Se adauga oul, sarea, zaharul si untul taiat cuburele. Se amesteca bine cu spiralele de la mixerul de mana. Se face un bulgare din aluat, se inveleste in folie de plastic si se da la frigider macar 30 minute.
Una dintre lamai se spala cu apa fierbinte, se sterge si i se rade coaja. Toate lamaile se storc. Ouale se bat bine, se adauga zaharul si iar se mai bat pana s-a dizolvat zaharul. Se pune zeama si coaja de lamaie si smantana.
Se unge cu grasime (unt sau ulei) forma de tarta. Se ia aluatul din frigider si se intinde cu sucitorul, apoi se pune in forma. Se inteapa cu o furculita si se da la pecopt in cuptorul preincalzit (200°C) 15 minute. Se scoate, se pune umplutura si se da 20 minute la 180 °C in cuptor. Se scoate calda din forma, se lasa sa se raceasca pe ceva astfel incat sa vina aer si de jos. Se pate cerne cu zahar pudra.

Se pate manca si calduta cu inghetata de vanilie alaturi.
Aluatul se poate face cu o zi inainte (se lasa in frigider).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

45 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 02:37 PM